Rph Sains Pk

download Rph Sains Pk

of 6

Transcript of Rph Sains Pk

  • 8/2/2019 Rph Sains Pk

    1/6

    Nama : Nazri Fahmy Bin Baharin

    No. Kad Pengenalan : 901219-10-5703

    Kelas : 2 Amanah

    Mata Pelajaran : Sains

    Tarikh : 21 / 2 / 2012

    Masa : 11.00 pagi 12.00 tengah hari

    Bilangan murid : 6 orang (Lembam)

    Tajuk : 1.0 Hubungan manusia dengan alam sekitar.

    Kemahiran : 1.3 Mengenal dan menamakan benda hidup.

    1.3.1 Benda bukan hidup.

    Hasil pembelajaran

    Di akhir pembelajaran murid akan dapat : mengelaskan lima benda hidup dan bukan di

    hidup di sekitar sekolah apabila disoal guru

    menjawab sekurang-kurangnya 3

    daripada 4 sifat benda hidup dan bukan hidup

    apabila disoal guru.

    Menghargai benda bukan hidup agar

    terpelihara apabila keluar daripada sekolah

    Pengetahuan sedia ada : murid pernah melihat benda hidup dan bukan hidup di

    sekeliling mereka dalam kehidupan seharian.

    Penggabungjalinan isi kandungan : Muzik, Bahasa Melayu, Pendidikan Seni.

    Penyerapan nilai : Berani, berusaha, rajin dan bantu membantu.

    Unsur-unsur terapi : Pertuturan, motor kasar, motor halus

  • 8/2/2019 Rph Sains Pk

    2/6

    Bahan pengajaran : Kawasan sekolah, komputer riba, lembaran kerja, kad gambar

    Perkara Kumpulan 1

    1. Naim

    2. Fairuz

    3. Mirul

    Kumpulan 2

    1. Ah hong

    2. Faizul

    3. Hafifi

    Catatan

    Set Induksi

    ( 10 minit )

    Aktiviti

    1. Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan

    dengan apa yang telah mereka pelajari di kelas yang

    lepas. (benda hidup dan bukan hidup)

    2. Guru dengan murid bersama-sama melawat dan

    berjalan di sekitar sekolah untuk memerhatikan

    benda yang ada.

    3. Murid bergerak dalam satu pasukan dan mengawal

    tingkah laku supaya tidak mengganggu kelas lain.

    BBL

    Kawasan sekolah.

  • 8/2/2019 Rph Sains Pk

    3/6

    Langkah 1

    ( 15 minit )

    1. Guru menerangkan

    kepada murid tentang

    difinisi benda hidup

    dan bukan hidup.

    Benda hidup :

    memerlukan udara, air,

    cahaya matahari.

    Benda bukan hidup :

    Tidak bernyawa.

    2. Guru memperkenalkan

    kepada murid 5 benda

    hidup dan 5 benda

    bukan hidup di sekitar

    kawasan sekolah iaitu :

    Benda

    hidup

    Benda

    bukan

    hidup

    Rumput Meja

    Pokok KerusiBurung Kereta

    Kucing Bendera

    Ikan Basikal

    3. Guru mengajar murid

    mengenal pasti sifat-

    sifat benda iaitu :

    Warna

    Bentuk

    Saiz

    Berat

    1. Guru menerangkan

    kepada murid tentang

    difinisi benda hidup dan

    bukan hidup.

    Benda hidup :

    memerlukan udara, air,

    cahaya matahari.

    Benda bukan hidup :

    Tidak bernyawa.

    1. Guru

    memperkenalkan

    kepada murid 5 benda

    hidup dan 5 benda

    bukan hidup di sekitar

    kawasan sekolah iaitu

    :

    Benda

    hidup

    Benda

    bukan

    hidupRumput Meja

    Pokok Kerusi

    Burung Kereta

    Kucing Bendera

    Ikan Basikal

    2. Guru mengajar murid

    mengenal pasti sifat-

    sifat benda iaitu :

    Warna

    Bentuk

    Saiz

    Berat

    BBL

    Kad gambar

    video

  • 8/2/2019 Rph Sains Pk

    4/6

    Benda

    hidup

    Benda

    bukan

    hidup

    Benda

    hidup

    Benda

    bukan

    hidup

    Langkah 2

    ( 15 minit )

    1. Guru bersoal jawab

    dengan murid

    berkenaan dengan

    benda hidup dan

    bukan hidup mengenai

    sifat yang telah

    dibincangkan tadi.

    2. Murid menulis benda

    1.Guru bersoal jawab

    dengan murid berkenaan

    dengan benda hidup dan

    bukan hidup mengenai

    sifat yang telah

    dibincangkan tadi.

    2. Murid menulis benda

    hidup dan bukan hidup

    BBL

    Kad gambar

    Komputer riba

  • 8/2/2019 Rph Sains Pk

    5/6

    hidup dan bukan hidup

    di papan tulis dan

    menyuruh murid cuba

    mengenal pasti sifat

    benda tersebut dan di

    mana boleh dijumpai.

    3. Murid menyebut benda

    hidup dan benda

    bukan hidup yang telah

    ditulis oleh guru

    berulang-ulang kali.

    di papan tulis dan

    menyuruh murid cuba

    mengenal pasti sifat

    benda tersebut dan di

    mana boleh dijumpai.

    3. Murid menyebut benda

    hidup dan benda bukan

    hidup yang telah ditulis

    oleh guru berulang-

    ulang kali.

    Langkah 3

    ( 15 minit )

    1. Guru mengedarkan

    lembaran kerja kepada

    murid dan memberikan

    arahan tugasan.

    2. Murid dikehendaki

    mengenal pasti benda

    hidup dan bukan hidup

    dan menulis diruangan yang

    disediakan.

    3. Guru meminta murid

    menampal lembaran

    kerja di buku latihan

    dan menyemak

    bersama-sama murid

    di dalam kelas.

    Bina ayat.

    1. Guru mengedarkan

    lembaran kerja

    kepada murid dan

    memberikan arahan

    tugasan.

    2. Murid dikehendaki

    mengenal pasti benda

    hidup dan bukan hidupdan menulis di

    ruangan yang

    disediakan.

    3. Guru meminta murid

    menampal lembaran

    kerja di buku latihan

    dan menyemak

    bersama-sama murid

    di dalam kelas.

    Padankan.

    BBL

    Lembaran kerja

    okok

  • 8/2/2019 Rph Sains Pk

    6/6

    Penutup

    ( 5 minit )

    1. Guru memberikan kata pujian kepada murid yang

    dapat mengenal pasti benda hidup dan bukan

    hidup dengan betul.

    2. Memberikan pengukuhan dengan bersoal jawabdengan murid tentang benda hidup dan bukan

    hidup berkenaan dengan sifat yang telah

    dibincangkan.

    kucing

    rumput

    burung

    ikan