RPH Seni dalam Pendidikan

8
v RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM Matapelajaran : Pendidikan Islam Kelas : 1 Selamat Tarikh : 4 Oktober 2014 Masa : 7.45- 8.15 pagi ( 30 minit) Bilangan Murid : 32 orang (14 Lelaki, 18 Perempuan) Bidang : Asas Ulum Syariah Tajuk : Rukun Iman Objektif : Di akhir pembelajaran murid akan dapat : i. Menyatakan pengertian rukun iman dengan betul. ii. Menyebut rukun iman satu persatu dengan tertib. iii. Menjawab 5/7 betul dari Lembaran Kerja 1 iv. Menjawab 3/5 betul dari Lembaran Kerja 2. Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui Allah adalah Tuhan yang wajib disembah oleh setiap orang Islam dan Allah Maha berkuasa melalui penerapan nilai yang telah dilakukan oleh guru pada sesi pengajaran dan pembelajaran sebelumya. EMK : 1. Kreativiti dan inovatif :

description

RPH ada aktiviti seni, musik dan pergerakan

Transcript of RPH Seni dalam Pendidikan

Page 1: RPH Seni dalam Pendidikan

v RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM

Matapelajaran  : Pendidikan Islam

Kelas : 1 Selamat

Tarikh : 4 Oktober 2014

Masa : 7.45- 8.15 pagi ( 30 minit)

Bilangan Murid : 32 orang (14 Lelaki, 18 Perempuan)

Bidang : Asas Ulum Syariah

Tajuk : Rukun Iman

Objektif  :

Di akhir pembelajaran murid akan dapat :

i. Menyatakan pengertian rukun iman dengan betul.

ii. Menyebut rukun iman satu persatu dengan tertib.

iii. Menjawab 5/7 betul dari Lembaran Kerja 1

iv. Menjawab 3/5 betul dari Lembaran Kerja 2.

Pengetahuan sedia ada :

Murid telah mengetahui Allah adalah Tuhan yang wajib disembah oleh setiap orang

Islam dan Allah Maha  berkuasa melalui penerapan nilai yang telah dilakukan oleh

guru pada sesi pengajaran dan pembelajaran sebelumya.

EMK   :

1. Kreativiti dan inovatif :

Murid Dapat menyusun rukun iman mengikut urutan.

2. Keusahawanan:

Murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk menyiapkan kerja

kumpulan

Page 2: RPH Seni dalam Pendidikan

Bahan Bantu Mengajar :

1. Bungkusan hadiah (Bingkai gambar  kaligrafi kalimah Allah)

2. Kad rukun-rukun Iman

3. Pakej Pembelajaran Multimedia Interaktif (PPMI)

Penilaian :

1. Menyenarai semula rukun iman mengikut urutan yang betul.

2. Menyusun semula rukun iman mengikut urutan yang betul.

Nilai : Sentiasa mensyukuri nikmat  Allah.

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(4 minit)

i. Bersoal jawab

berkaitan Allah

- Siapa Allah?

- Percaya atau tidak

kepada Allah?

-siapa yang jadikan

manusia dan lain-

lain soalan yang

berkaitan?

Pengertian rukun

iman iaitu perkara

yang wajib

dipercayai dan

diyakini oleh setiap

orang Islam

i. Guru menyoal murid

dan mengaitkan

jawapan murid

dengan tajuk

pengajaran tajuk

pelajaran.

ii. Murid menjawab

soalan guru secara

kelas dan individu

dan mendengar

penjelasan guru

berkaitan tajuk

pelajaran.

iii. Guru menayangkan

pengertian rukun

iman pada slide.

iv. Guru membaca rukun

BBM :

Bahan maujud:

Bungkusan

hadiah (Bingkai

gambar

kaligrafi kalimah

Allah)

BBM :

PPMI

Page 3: RPH Seni dalam Pendidikan

Iman diikuti dengan

murid-murid.

v. Guru memberi

penerangan

berkenaan pengertian

rukun Iman dan

bersoal jawab dengan

murid.

Langkah 2

(10 minit)

Enam perkara rukun

iman

1. Beriman kepada

Allah.

2. Beriman kepada

malaikat

3. Beriman kepada

kitab

4. Beiman kepada

rasul

5. Beriman kepada

hari khiamat

6. Beiman kepada

qado dan qadar.

i. Guru meminta murid

menyebut rukun satu

persatu mengikut

sebutan murid kad

rukun Iman

ii. Guru menerangkan

perkara-perkara

rukun iman mengikut

urutan sambil bersoal

jawab.

iii. Guru membuka

nasyid rukun iman

dan

memperdengarkan

kepada murid-murid.

iv. Guru menyanyi

sambil membuat gaya

mengikut rukun-

rukun.

v. Guru menyanyi

bersama murid

BBM :

Kad imbas

Rukun Iman

Video Nasyid

Rukun Iman

Page 4: RPH Seni dalam Pendidikan

beserta gaya

berulang kali

sehingga murid

lancar.

vi. Guru meminta murid

dalam 4 kumpulan

bertujuh atau

bersembilan

menyanyikan nasyid

rukun Iman beserta

gaya tanpa iringan

video.

Langkah 3

(15 minit)

1. Beriman kepada

Allah.

2. Beriman kepada

malaikat

3. Beriman kepada

kitab

4. Beiman kepada

rasul

5. Beriman kepada

hari khiamat

6. Beiman kepada

qado dan qadar.

i. Guru mengedarkan

lembaran kerja 1

secara individu dan

meminta mereka

mewarna rukun Iman

yang betul mengikut

warna pelangi.

ii. Guru mengutip

kembali lembaran

kerja setelah siap dan

membuat penilaian.

BBM :

Lembaran Kerja

1

Langkah 4 Pengayaan dan

Pemulihan dalam

bilik darjah.

Perkara Rukun Iman

i. Guru membuat aktiviti

secara berkumpulan.

ii. Murid-murid diminta

bertukar tempat

duduk dan menutup

BBM :

Kad-kad Rukun

Iman.

Page 5: RPH Seni dalam Pendidikan

1. Beriman kepada

Allah.

2. Beriman kepada

malaikat

3. Beriman kepada

kitab

4. Beiman kepada

rasul

5. Beriman kepada

hari khiamat

6. Beiman kepada

qado dan qadar.

mata dalam keadaan

senyap.

iii. Guru meletakkan kad

imbasan rukun Iman

secara rawak yang

telah dilabel mengikut

kumpulan.

iv. Guru meminta murid-

murid membuka mata

dan murid

dikehendaki mencari

turutan rukun Iman

yang betul mengikut

label kumpulan.

v. Setelah siap,murid

diminta melekatkan

kad-kad tersebut

mengikut turutan di

papan putih.

vi. Guru membuat

penilaian dan

memberi markah.

Rumusan Kesan Rukun Iman

dalam kehidupan.

i. Guru meminta murid

menyanyikan lagu

nasyid rukun iman

diiringi video.

ii. Guru mengingatkan

Page 6: RPH Seni dalam Pendidikan

murid sebagai orang

Islam kita mesti

mengetahui perkara-

perkara berkaitan

rukun Iman.