RPH T3 - KRAF RANTAI.doc

7
MODUL 4 : MENGENAL KRAF TRADISIONAL RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tahun : 3 Nilam Tarikh : 20 Ogos 2015 Tema : Objek Buatan Manusia Tajuk : Rantai Leher Aktiviti : Alat Perhiasan Diri Masa : 9.50 pagi 10.50 pagi (60 minit) Media : Alat gunting Bahan Benang/tali , kertas warna, manik, lidi, bahan hiasan yang sesuai dan gam. Bahan Bantu Mengajar : Gambar pakaian tradisional lengkap, gambar jenis-jenis alat perhiasan diri, hasil karya sebenar dan carta alir. EMK : TMK, Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi STANDARD KANDUNGAN 1 Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu jalinan, bentuk, ruang, harmoni, serta ritma dan pergerakan yang terdapat pada objek alam benda dalam penghasilan alat perhiasan diri. 2 Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam aktiviti seni. 3 Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan karya. 4 Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

description

rantai leher

Transcript of RPH T3 - KRAF RANTAI.doc

Page 1: RPH T3 - KRAF RANTAI.doc

MODUL 4 : MENGENAL KRAF TRADISIONAL

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tahun : 3 Nilam

Tarikh : 20 Ogos 2015

Tema : Objek Buatan Manusia

Tajuk : Rantai Leher

Aktiviti : Alat Perhiasan Diri

Masa : 9.50 pagi – 10.50 pagi (60 minit)

Media : Alat – gunting

Bahan – Benang/tali , kertas warna, manik,

lidi, bahan hiasan yang sesuai dan gam.

Bahan Bantu Mengajar : Gambar pakaian tradisional lengkap, gambar

jenis-jenis alat perhiasan diri, hasil karya sebenar

dan carta alir.

EMK : TMK, Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi

STANDARD KANDUNGAN

1 Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu jalinan, bentuk, ruang,

harmoni, serta ritma dan pergerakan yang terdapat pada objek alam benda

dalam penghasilan alat perhiasan diri.

2 Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan

media dan teknik dalam aktiviti seni.

3 Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam

penghasilan karya.

4 Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,

sejarah seni dan budaya.

Page 2: RPH T3 - KRAF RANTAI.doc

STANDARD PEMBELAJARAN

4.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami

bahasa seni visual yang ada pada rantai leher.

4.1.1 Unsur seni

4.1.1.1 Jalinan - tampak dan sentuh

4.1.1.2 Bentuk - konkrit

4.1.1.3 Ruang - nyata

4.1.2 Prinsip rekaan

4.1.2.1 Harmoni - warna

4.1.2.3 Ritma dan pergerakan - susunan manik

4.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni

visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan

rantai leher

4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis media

4.2.1.1 Alat - gunting

4.2.1.2 Bahan - benang, kertas warna, kertas majalah, bahan-

bahan hiasan yang sesuai dan gam

4.2.2 Mengetahui penggunaan bahan, teknik dan proses dalam

penghasilan karya.

4.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman

bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik

dalam penghasilan karya.

4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

4.3.2 Menghasilkan alat perhiasan diri secara kreatif

4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan

karya

4.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri

dan rakan berpandukan bahasa seni visual.

4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

4.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan

Objektif Pembelajaran

Page 3: RPH T3 - KRAF RANTAI.doc

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1. Menyatakan bahasa seni visual seperti jalinan, bentuk, ruang, harmoni serta

irama dan pergerakan yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya

seni dalam penghasilan kraf.

2. Mengaplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual

menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan karya.

3. Menghasilkan karya dengan kemas secara mengolah idea dalam melukis

rupa bentuk rantai leher.

4. Membuat apresiasi mudah terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan

bahasa seni visual, sejarah seni, dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN

SET INDUKSI

5 minit

Guru menunjukkan gambar

pakaian tradisional zaman dahulu

Guru bertanya kepada murid

tentang perhiasan diri yang

dipakai.

Guru memperkenalkan tajuk

pelajaran pada hari ini.

- Menghasilkan kraf rantai

leher.

Soalan:

1.Apakah perhiasan diri

yang ada pada si

pemakai?

- Gelang

- Rantai

- Cucuk sanggul

- Tali pinggang

- Anting-anting

Teknik :

Soal Jawab

BBM :

Gambar pakaian

tradisional

Page 4: RPH T3 - KRAF RANTAI.doc

PERSEPSI ESTETIK

10 minit

Guru menunjukkan gambar alat

perhiasan diri.

Guru menunjukkan hasil karya

sebenar rantai leher.

Guru menerangkan bahasa seni

visual yang ada pada gambar alat

perhiasan diri.

Anting-anting rantai leher cucuk sanggul

gelang tali pinggang

Gambar contoh

Unsur seni dan prinsip

rekaan yang ada pada

karya rantai leher :

- Jalinan

- Bentuk

- Ruang

- Harmoni

- Ritma dan

pergerakan

Strategi :

S. Pemusatan guru

Teknik:

Soal Jawab

Perbincangan

BBM :

Gambar contoh

alat perhiasan diri

dan hasil karya

sebenar

APLIKASI SENI

(10 minit)

Guru menunjukkan alat dan

bahan yang digunakan untuk

membuat rantai leher.

Guru menerangkan senarai alat

dan bahan yang diperlukan.

Senarai alat dan bahan

yang diperlukan untuk

menghasilkan rantai iaitu:

- Gunting

- Benang

- kertas warna

- manik

- lidi

- bahan hiasan yang

sesuai

Strategi :

Penerangan,

Pemudahcara

Kaedah :

Demonstrasi

Teori:

T. Pembelajaran

Sosial (Modelling)

Page 5: RPH T3 - KRAF RANTAI.doc

Guru membuat demonstrasi cara

menghasilkan rantai leher.

Murid mendengar penerangan

guru berdasarkan demontrasi

yang ditunjukkan melalui carta

alir.

- gam

Proses Penghasilan

– Albert Bandura

EMK : TMK

BBM :

Carta Alir (KBAT)

EKSPRESI KREATIF

(20 minit)

Guru mengagihkan alat dan

bahan kepada murid.

Guru memberi arahan supaya

murid mula menghasilkan rantai

leher secara berkumpulan.

Murid membuat rantai leher dalam

kumpulan berdasarkan

demonstrasi yang telah

ditunjukkan.

- Gambar Aktiviti Murid -

Teknik :

Teknik Pengajaran

Generatif –

mendorong murid

membina kreativiti

dengan pelbagai

alat dan bahan

Pendekatan :

P. Humanistik & P.

Sosiobudaya

Nilai :

Kerjasama

Langkah 2

Membuat karangan rantai dengan gulungan

kertas/manik.

Langkah 1

Membuat gulungan kertas

Page 6: RPH T3 - KRAF RANTAI.doc

APRESIASI SENI

(10 minit)

Murid mempamerkan hasil karya

mereka.

Murid menceritakan perihal rantai

leher yang dihasilkan kepada

rakan sekelas.

Guru membuat penilaian hasil

karya murid.

Membuat penilaian

berdasarkan bahasa seni

visual, kekemasan,

kekreatifan dan

kebersihan.

Pendekatan : P.

Integratif &

P.Kesepaduan

Teori :

T. Pelaziman

Operan B. F.

Skinner

EMK : Kreativiti & Inovasi

PENUTUP

(5 minit)

Guru menegaskan tajuk pada hari

ini dan menerapkan nilai murni.

Guru meminta murid menghantar

karya dan mengemas peralatan

yang telah digunakan.

Merumuskan tajuk dan

menerapkan nilai.

Menerapkan elemen

keusahawanan.

Nilai :

Menghargai,

kerjasama, yakin

EMK :

Keusahawanan

Refleksi guru :

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Ulasan guru pembimbing :

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Page 7: RPH T3 - KRAF RANTAI.doc

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Ulasan pensyarah pembimbing:

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________