RPH THN 5 rbt kssr

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK & TEKNOLOGI TAHUN 5 (BERPASANGAN) TAJUK 6.0 Menyediakan sajian MASA 7.50-8.50 Pagi (60 minit) TARIKH 22 April 2015 KELAS 5 Bijak STANDARD KANDUNGAN 6.2 Menyediakan Sajian STANDARD PEMBELAJARAN 6.2.5 Menyedia, Memasak dan menghidang sajian. 6.2.6 Membersihkan alatan dan ruang memasak 6.2.7 Menyelenggara dan menyimpan alatan. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Murid menyediakan bahan-bahan yang diperlukan berdasarkan menu yang telah dipilih. 2. Murid memasaak dan menghidangkan satu menu sarapan. 3. Murid membersih, mengemas dan menyimpan alatan. KEMAHIRAN 1. Menyediakan bahan-bahan masakan 2. Memasak dan menghidangkan menu sarapan ELEMEN MERENTAS KURIKULUM 1. Keusahawanan (EK2) - Berkeupayaan memimpin, - menyiapkan tugasan dalam masa yang diberi 2. Kreativiti dan inovasi- 3. Nilai murni – Kerjasama,kebersihan,kesabaran PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid telah diperkenalkan kepada peralatan dan bahan semasa di rumah. BAHAN BANTU MENGAJAR : 1. Alatan tangan memasak: - Dapur, Periuk, Pinggan,Sudu,garpu, Pisau

description

RPH THN 5 rbt kssr

Transcript of RPH THN 5 rbt kssr

Page 1: RPH THN 5 rbt kssr

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK & TEKNOLOGI TAHUN 5 (BERPASANGAN)

TAJUK 6.0 Menyediakan sajian

MASA 7.50-8.50 Pagi (60 minit)

TARIKH 22 April 2015

KELAS 5 Bijak

STANDARD KANDUNGAN 6.2 Menyediakan Sajian

STANDARD PEMBELAJARAN

6.2.5 Menyedia, Memasak dan menghidang sajian.6.2.6 Membersihkan alatan dan ruang memasak6.2.7 Menyelenggara dan menyimpan alatan.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran murid dapat :

1. Murid menyediakan bahan-bahan yang diperlukan berdasarkan menu yang telah dipilih.

2. Murid memasaak dan menghidangkan satu menu sarapan.3. Murid membersih, mengemas dan menyimpan alatan.

KEMAHIRAN1. Menyediakan bahan-bahan masakan2. Memasak dan menghidangkan menu sarapan

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM

1. Keusahawanan (EK2)- Berkeupayaan memimpin,- menyiapkan tugasan dalam masa yang diberi

2. Kreativiti dan inovasi-3. Nilai murni – Kerjasama,kebersihan,kesabaran

PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid telah diperkenalkan kepada peralatan dan bahan semasa di rumah.

BAHAN BANTU MENGAJAR

: 1. Alatan tangan memasak: - Dapur, Periuk, Pinggan,Sudu,garpu, Pisau

2. Bahan-bahan masakan: Roti, Telur, Sardin, Limau 3. Kad gambar Master Chef

Page 2: RPH THN 5 rbt kssr

LANGKAH

MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

SET INDUKSI

(5 MINIT)

[ARIFF]

Tayangan kad gambar Chef Wan

1. Guru memperkenalkan diri.

2. Menunjukkan kad gambar

Master Chef serta bertanya,

Apakah gambar tersebut.

3. Guru bertanyakan kepada

murid siapa yang ingin menjadi

Tukang Masak.

4. Guru bertanya alatan memasak

yang pernah mereka lihat di

rumah.

NILAI: Tekun

KB: Menghubungkait

BBM: Kad gambar

LANGKAH 1

Pembahagian Tugas-tugas menyediakan

sajian sarapan pagi dan menyediakan alatan

1. Murid dibahagikan kepada

enam kumpulan.

Nilai: kerjasama

Page 3: RPH THN 5 rbt kssr

(5 MINIT)

[BEN]dan bahan masakan.

2. Guru menerangkan dan

memberi tugasan yang perlu

dilaksanakan oleh setiap ahli

dalam kumpulan.

3. Guru menerangkan giliran

kumpulan ke stesen memasak:

i. Stesen 1 – Memasak Telur

ii. Stesen 2 – Potong buah

iii. Stesen 3 - memasak air.

iv.Stesen 4 - Penyediaan air

Teh O

v. Stesen 5 Penyediaan

sandwich.

vi.Stesen 6 - Menyediakan

meja

4. Setiap ketua kumpulan

mengambil alatan yang ingin

digunakan dengan bimbingan

guru.

Page 4: RPH THN 5 rbt kssr

LANGKAH 2

(20 MINIT)

[ARIFF]

Menyediakan sajian sarapan pagi. 1. Murid menyediakan sajian

secara berkumpulan.

- Setiap kumpulan

mempunyai 5 orang ahli. 2

orang murid ditugaskan

untuk membuat kad menu.

3 orang ditugaskan untuk

menyediakan sarapan.

2. Murid yang ditugaskan untuk

menyediakan kad Menu akan

berada di meja.

3. Murid yang ditugaskan

menyediakan sarapan akan

bergerak ke stesen masing-

masing. Murid akan berpindah

ke stesen-stesen yang lain

apabila selesai tugasan pada

satu-satu stesen.

Nilai: kerjasama

BBM:

Panduan/langkah

kerja setiap stesen

Page 5: RPH THN 5 rbt kssr

LANGKAH 3

(20 MINIT)

[BEN]

Menghidang makanan. 1. Setiap kumpulan akan

menghidangkan sarapan.

2. Murid bersama dengan guru

membuat penilaian sajian

sarapan yang disediakan oleh

murid.

3. Murid menjamu selera.

Nilai:Kebersihan

BBM:

Borang penilaian

LANGKAH 4

(5 MINIT)

[ARIFF]

Membersihkan alatan memasak,

mengemaskan ruang

memasak dan menyimpan alatan memasak.

Setiap kumpulan diberi tugasan.

- Mengemas dan menyapu

lantai

- Membasuh pingan

mangkuk, alatan memasak

Nilai:Kebersihan

Page 6: RPH THN 5 rbt kssr

- Menyimpan alatan

memasak

PENUTUP

(5 MINIT)

[ARIFF & BEN]

Refleksi kognitif dan rumusan isi pelajaran.Murid membuat rumusan tentang

aktiviti yang telah dijalankan.

RefleksI sebelum:_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

Page 7: RPH THN 5 rbt kssr

Refleksi selepas:

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

Ulasan guru pembimbing:

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________