Rph Tilawah Al Quran
-
Upload
irfan112233 -
Category
Documents
-
view
504 -
download
10
description
Transcript of Rph Tilawah Al Quran
-
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 1
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam.
Kelas : 1 Bijak
Tarikh : 16 April 2008
Masa : 11.30 pagi 12.30 pagi.
Bilangan Murid : 8 orang.
Bidang : Asuhan Tilawah Al-Quran
Tajuk : Bacaan kalimah baris dua di atas, di bawah dan di hadapan
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah belajar huruf berbaris satu di atas, di bawah dan
dihadapan.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat:
Aras 1: Mengecam dan menyebut kalimah yang
mengandungi baris dua di atas, di bawah dan di
hadapan.
Aras 2: Menyebut dan membaca kalimah-kalimah yang
mengandungi baris dua di atas, di bawah dan di
hadapan dengan fasih dan bertajwid.
Aras 3: Menulis kalimah bersambung pelbagai baris.
Membezakan antara kalimah berbaris satu dan dua.
Kemahiran Berfikir : Bandingbeza antara bacaan berbaris satu dan dua
Mengecam huruf berbaris dua di atas, di bawah dan di
hadapan.
Generalisasi
Penerapan Nilai : Cintakan Al-Quran
Bertolak Ansur
Bersungguh-sungguh/ Kemas
Penyerapan Ilmu : Ilmu tajwid / Seni/ Bahasa Melayu
Bahan Bantu Mengajar : LCD Projektor, Komputer, Gelung Getah, Kon, Litar Ajaib,
Kad Kalimah dan Kad Baris Timbul.
-
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti/Kaedah Catatan
Permulaan
(2 minit)
Doa memulakan
pengajaran dan
pembelajaran.
Murid membaca doa
bersama guru.
Nilai:
Kusyuk
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan
gambar
Pergerakan
oleh murid.
Guru menayangkan
gambar kedudukan cawan.
Guru bertanya: Apakah
perubahan yang berlaku di
dalam gambar tersebut?
Guru juga meminta
murid meluruskan kedua
belah tangan mengikut
arahan guru seperti di atas,
di bawah dan di hadapan.
Guru mengaitkan
jawapan murid dengan tajuk
hari ini.
Nilai:
Ingin tahu
BBM:
LCD
Projektor &
Komputer.
Set Induksi
Langkah 1
(13 minit)
Mengecam dan
menyebut huruf
berbaris dua
Guru menaikkan tanda
Guru meminta murid
menyentuh baris-baris
tersebut.
Murid diminta melakarkan
baris tersebut diudara.
Guru menaikkan kalimah
berbaris dua.
Guru menunjukkan cara
bacaan kalimah dan
mengaitkan dengan bunyi di
dalam bahasa Melayu.
Murid diminta membaca
secara kelas dan kumpulan.
Nilai:
Cintakan Al-
Quran
BBM:
Tanda timbul
LCD
Projektor &
Komputer
KB:
Mengecam
Ilmu:
Tajwid
Seni
B. Melayu
Kemahiran
Menerang
Langkah 2 Membaca
kalimah pelbagai
Murid diminta menandakan
huruf berbaris dua di
Nilai:
Cintakan Al-