RPH Wak Joe Nilam Observe 3

3
Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 3 Prima Bil. Murid : 44 orang Tema : Negaraku Tercinta Tajuk : Kebanggaan Kita Tarikh : 5 Ogos 2015 / Rabu Masa : 3.20 4.20 petang (60 minit) Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat: i) Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat dengan tepat daripada pelbagai petikan bangunan bersejarah untuk manyampaikan maklum at yang betul. ii) bertutur tentang bangunan bersejarah daripada pelbagai petikan dengan menggunakan pelbagai ayat secara bertatasusila. Standard Kandungan: 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. 4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan badan secara kreatif secara didik hibur. Standard Pembelajaran: 1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara berkaitan Tokoh Nilam Kebangsaan 2011 dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dengan betul. 4.2.2 Mengujarkan idea yang tepat berkaitan Tokoh NILAM Kebangsaan 2011 dengan menggunakan bahasa yang indah untuk menyampaikan mesej secara didik hibur. Kemahiran Bahasa : membaca, mendengar dan bertutur. Sistem Bahasa : Tatabahasa : Ayat Tunggal Zulaikha memang –“ gemar membacaIlmu : Sejarah

description

RPH

Transcript of RPH Wak Joe Nilam Observe 3

Page 1: RPH Wak Joe Nilam Observe 3

Mata pelajaran : Bahasa MelayuTahun : 3 PrimaBil. Murid : 44 orangTema : Negaraku TercintaTajuk : Kebanggaan KitaTarikh : 5 Ogos 2015 / RabuMasa : 3.20 – 4.20 petang (60 minit)

Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat:i) Membaca dan memahami maklumat yang tersurat

dan tersirat dengan tepat daripada pelbagai petikan bangunan bersejarah untuk manyampaikan maklum at yang betul.

ii) bertutur tentang bangunan bersejarah daripada pelbagai petikan dengan menggunakan pelbagai ayat secara bertatasusila.

Standard Kandungan: 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas

dan intonasi yang betul.

4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan badan secara kreatif secara didik hibur.

Standard Pembelajaran: 1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara berkaitan Tokoh Nilam Kebangsaan 2011 dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dengan betul.

4.2.2 Mengujarkan idea yang tepat berkaitan Tokoh NILAM Kebangsaan 2011 dengan menggunakan bahasa yang indah untuk menyampaikan mesej secara didik hibur.

Kemahiran Bahasa : membaca, mendengar dan bertutur.Sistem Bahasa : Tatabahasa : Ayat Tunggal – “Zulaikha memang gemar

membaca”Ilmu : Sejarah

Nilai : Keberanian, Berdaya saing

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT):Kemahiran Berfikir: Mengemukakan pendapat, mengenal pasti.Kemahiran Belajar: membaca, melapor maklumat.

Kecerdasan Pelbagai: Verbal-linguistikPengetahuan Sedia Ada (PSA): - Murid tahu tentang Program NILAM.BBB: Petikan Tokoh NILAM Kebangsaan 2011, Lagu NILAM

Page 2: RPH Wak Joe Nilam Observe 3

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Lagu NILAM

Tajuk pelajaran :Tokoh NILAM Kebangsaan 2011

Set Induksi (5 minit)1. Murid mendengar lagu NILAM.2. Murid bersama-sama

menyanyikan lagu NILAM.3. Aktiviti pengajaran dikaitkan

dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

BBB :Lagu NILAM

KP: verbal-linguistik

KB: mengenalpasti, menghubungkait.

Petikan teks Tokoh Nilam Kebangsaan 2011Rujuk Lampiran A

Soalan:- Siapakah

Tokoh Nilam Kebangsaan 2011.

- Apakah ciri-ciri seorang Tokoh Nilam?

Jawapan:- Zulaikha

binti Zamaludin

- Aktif kelab dan persatuan

Langkah 1 ( 20 minit)1. Murid membaca petikan Tokoh

NILAM.2. Murid diminta membaca secara

senyap petikan yang telah diedarkan.

3. Murid diminta mencari maklumat yang tersurat daripada petikan.

4. Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan jawapan petikan dialog yang diedarkan.

BBB: Petikan dialog Tokoh Nilam Kebangsaan 2011

KB:KBKK

KP: verbal-linguistik

Kerja kumpulan Contoh petikan

dialog

Langkah 2 ( 15 minit)1. Murid dibahagikan kepada 8

kumpulan.2. Setiap kumpulan diminta untuk

mencipta dialog lakonan berkaitan tajuk pelajaran berpandukan contoh yang diedarkan oleh guru.

BBB : petikan dialog

KB: menghubungkaitkan, KBKK

Nilai : Kerjasama

KP : Interpersonal, Verbal-linguistik,

Page 3: RPH Wak Joe Nilam Observe 3

Teater bercerita :

Kumpulan dipilih untuk melakonkan watak tersebut.

Langkah 3 (15 minit)1. Setiap kumpulan diminta

melakonkan watak yang terdapat dalam petikan.

2. Kumpulan yang tidak berlakon diedarkan untuk menilai gaya, sebutan dan intonasi rakan mereka.

3. Guru menjelaskan gaya, sebutan dan intonasi yang betul dan gramatis.

BBB : Petikan dialog

BCB : Melapor maklumat

Nilai : Keberanian

KP : Interpersonal, Verbal-linguistik, Kinestetik

Penutup Kognitif:

Soalan :- Apa yang telah kamu pelajari pada hari ini?

- Guru menekankan pengajaran yang dikenal pasti hasil tajuk pelajaran hari ini

Penutup Sosial:

Penutup (5 minit)1. Murid bersoal jawab dengan

guru tajuk pelajaran hari ini.2. Murid dan guru membuat

rumusan tentang tajuk pelajaran pada hari ini.

1. Guru mengucapkan Terima Kasih dan mengucapkan tahniah atas kerjasama dan persembahan murid.

Nilai Murni: Keberanian,

Berdaya saing

Catatan:____________________________________________________________________________________________________________________________________________