RPH_melipat Bendera+Persetiaan Pengakap

6
RANCANGAN PENGAJARAN Nama : MOHD EKHZAN BIN MAT YASIN Unit Beruniform : Pengakap Bil. Pelajar : 30 orang Tarikh : 17 April 2013 Masa : 2.00 pm – 3.00 pm (2 jam) Mata Pelajaran : Lencana Usaha Tajuk : Melipat bendera dan persetiaan pengakap Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran pelajar akan dapat : 1. Pendedahan asas mengenai skim Lencana Usaha 2. Melafazkan persetiaan pengakap yang wajib untuk lulus dalam skim Lencana Usaha. 3. Mengetahui kaedah melipat bendera yang betul untuk tujuan istiadat bendera. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran : i. Set induksi : Penggunaan Power Point mengenai cara praktikal melafazkan persetiaan pengakap dan melipat bendera. ii. Aktiviti : Penerangan asas Kemahiran

Transcript of RPH_melipat Bendera+Persetiaan Pengakap

Page 1: RPH_melipat Bendera+Persetiaan Pengakap

RANCANGAN PENGAJARAN

Nama : MOHD EKHZAN BIN MAT YASIN

Unit Beruniform : Pengakap

Bil. Pelajar : 30 orang

Tarikh : 17 April 2013

Masa : 2.00 pm – 3.00 pm (2 jam)

Mata Pelajaran : Lencana Usaha

Tajuk : Melipat bendera dan persetiaan pengakap

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran pelajar akan dapat :

1. Pendedahan asas mengenai skim Lencana Usaha

2. Melafazkan persetiaan pengakap yang wajib untuk lulus dalam skim

Lencana Usaha.

3. Mengetahui kaedah melipat bendera yang betul untuk tujuan istiadat

bendera.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran :

i. Set induksi : Penggunaan Power Point mengenai cara praktikal

melafazkan persetiaan pengakap dan melipat bendera.

ii. Aktiviti : Penerangan asas

Kemahiran

Praktikal (secara berkumpulan)

iii. Penutup : Rumusan isi kandungan pengajaran

Nilai : Kerjasama, yakin diri dan mendengar arahan

Page 2: RPH_melipat Bendera+Persetiaan Pengakap

Isi

Pelajaran

Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set

Induksi

(30 minit)

Power Point

: Slide

Persetiaan

pengakap

dan melipat

bendera.

1. Instruktor masuk

ke dalam kelas

dan memberi

salam. Wakil

patrol

membacakan doa

dan melapor diri

sebelum proses

pengajaran

bermula.

2. Instruktor

memberi

penerangan

secara ringkas

tentang Lencana

Usaha secara

teori.

3. Instruktor

menerangkan

kemahiran cara

secara praktikal

tentang

persetiaan

pengakap dan

melipat bendera

melalui

demonstrasi.

4. Instruktor

menjawab dan

1. Pelajar

memberikan

tumpuan

kepada

penerangan

yang diberi.

2. Pelajar

diberikan masa

untuk menyalin

nota daripada

silde yang

disediakan.

3. Pelajar

bertanya

sekiranya tidak

memahami

tentang tajuk

yang diajar.

BBM:

Komputer,

LCD, Papan

putih,

bendera

Nilai : Emosi,

Intelek,

Jasmani,

Rohani

Page 3: RPH_melipat Bendera+Persetiaan Pengakap

menerangkan

setiap persoalan

daripada pelajar

mengenai tajuk

yang

dibincangkan.

Aktiviti 1:

(60minit)

Kemahiran

melipat

bendera

1. Instruktor

meminta pelajar

berada dalam

patrol masing-

masing.

2. Semua patrol

diminta

melakukan

demonstrasi

melipat bendera

dalam patrol

3. Instruktor akan

memanggil wakil

setiap patrol untuk

membuat

demonstrasi

melipat bendera

4. Instruktor akan

membuat

penilaian dan

memberi markah

kepada setiap

patrol mengikut

tahap kemahiran

yang dibuat

1. Pelajar

berkumpul

dalam patrol

yang telah

dibentuk

2. Pelajar mula

melipat

bendera dalam

lencana Usaha

dalam patrol

masing-masing

dan berbincang

sesama

mereka

3. Pelajar bersiap

sedia untuk

membuat

demonstrasi

apabila

dipanggil oleh

instruktor

BBM:

bendera

Nilai :

Jasmani,

Emosi,

Intelek

Page 4: RPH_melipat Bendera+Persetiaan Pengakap

Penutup

(10 minit)

Rumusan

tentang:

melipat

bendera

dan

persetiaan

pengakap

dalam

Lencana

usaha.

1. Instruktor

meminta pelajar

untuk kembali ke

tempat duduk

masing-masing.

2. Instruktor

mengulas secara

keseluruhan

mengenai

pengajaran pada

hari ini.

3. Instruktor

bertanya jika

terdapat pelajar

yang masih

kurang faham

tentang topik yang

diajar.

4. Instruktor

meminta pelajar

untuk bangun dan

sama-sama

melafazkan

Persetiaan

Pengakap.

5. Instruktor

mengakhiri proses

pengajaran

dengan memberi

salam

1. Pelajar

bergerak ke

tempat duduk

masing-

masing.

2. Pelajar

memberi

perhatian

kepada

instruktor.

3. Pelajar juga

bertanyakan

soalan kepada

instruktor.

4. Pelajar

melafazkan

Persetiaan

Pengakap

dengan jelas

dan lancar.

5. Pelajar

memberi ucap

terima kasih

kepada

instruktor.

BBM :

Papan putih,

’Maker’ pen,

bendera

Nilai :

Jasmani,

Emosi,

Intelek,

Rohani