RPS FOOD
Transcript of RPS FOOD
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT PENGAJARAN)
Kelas: Prasekolah
Tarikh: 22 September 2010
Masa: 9.00 pagi- 9.30 pagi (30 minit)
Bilangan Pelajar: 19 orang
Modul: Bertema
Tema/ Tajuk: Janji Temu Bersama Makanan
Tunjang Utama: Fizikal dan Estetika- Penjagaan Kesihatan
Standard Kandungan: PFK 3.2 Mengamalkan pemakanan yang berkhasiat
Standard Pembelajaran: PFK 3.2.2 Menyatakan waktu makanan
PFK 3.2.3 Mengenal jenis makanan yang berkhasiat dan tak berkhasiat
Kesepaduan Tunjang: ST 2.3.7 Menyatakan ciri sepunya untuk setiap pengelasan yang telah dibuat dengan bimbingan
Objektif: Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Mengetahui waktu makan yang betul
2. mengenal pasti jenis makanan yang berkhasiat dan tidak berkhasiat
Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid sudah mengetahui carta piramid makanan
Kemahiran Berfikir (KB): Menghubung kait, menjana idea, menyelesaikan masalah
Penerapan Nilai: Bekerjasama, kejujuran, berhati-hati
Bahan Bantu Mengajar (BBM): Carta waktu makanan, jam dinding,komputer riba, LCD, speaker
Fokus MI: Kecerdasan Verbal-Linguistik, Kecerdasan Muzik, Kecerdasan Kinestatik
Kosa Kata: Berkhasiat (healthy), sarapan pagi (breakfast), makan tengah hari (lunch), minum petang (tea time), makan malam
(dinner).
LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
(BBM, Kesepaduan, KB, Nilai, dll)
SET INDUKSI
(5 minit)Mengetahui waktu makan
yang betul
1. Guru menunjukkan carta waktu makanan dan jam
dinding.
2. Murid-murid diminta membuat pergerakan jarum
jam yang menunjukkan waktu makan.
3. Guru membimbing murid-murid berkomunikasi
mengenai waktu makan yang tepat dan betul.
4. Murid-murid diminta meneka makanan yang betul
mengikut waktu makanan berdasarkan waktu
makanan yang dipaparkan di LCD.
KB
Menghubung kait
KESEPADUAN
Sains dan Teknologi
BBM
Carta waktu makanan, jam dinding, komputer riba,
speaker, LCD
KOSA KATA
Berkhasiat
PERKEMBANGAN P&P
LANGKAH 1
(10 minit)
Meneka jenis-jenis
makanan
1. Guru menunjukkan gambar makanan mengikut
pengelasan piramid makanan.
2. Murid-murid dikehendaki meneka jenis-jenis
makanan tersebut.
3. Guru bersoal jawab dengan murid-murid jenis-
jenis makanan berkhasiat dan tidak berkhasiat.
BBM
Komputer riba, lcd, speaker
KB
Menjana idea, menyelesaikan masalah
MI
Kecerdasan kinestatik, kecerdasan verbal linguistik
LANGKAH 2 Mengelaskan jenis-jenis 1. Guru menayangkan persembahan slide jenis BBM
(10 minit) makanan makanan kepada kanak-kanak.
2. Murid-murid mendengar penerangan guru.
3. Guru membimbing murid-murid untuk
mengelaskan jenis-jenis makanan.
4. Murid-murid bermain aktiviti yang disediakan
dalam persembahan slide.
Komputer riba, LCD, speaker
NILAI
Bekerjasama, kejujuran, berhati-hati
MI
Kecerdasan spatial, kecerdasan verbal linguistik
PENUTUP/ REFLEKSI
(5 minit)
“THE FOOD SONG”Do you like apples? (2x)
Yes, I like apples (2x)Do you like oranges? (2x)
Yes, I like oranges (2x)Do you like candy? (2x)
No, I don’t like candy (2X)Do you like chips? (2x)
No, I don’t like chips (2x)I like to eat (4x)
Healthy food (2x)Not junk food (2x)
1. Guru membuat rumusan mengenai waktu
pemakanan yang betul dan jenis-jenis makanan
yang berkhasiat dan tidak berkhasiat.
2. Guru dan murid-murid menyanyi lagu “The Food
Song”
BBM
Lagu: The Food Song, Komputer riba, LCD,
speaker
MI
Kecerdasan Muzik
REFLEKSI:
PENILAIAN: