Soalan 2

16
[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKA N MORAL] ELM 3102/ Sem 6 1 Soalan 2. Menyediakan satu rancangan pengajaran harian dan bahan bantu berasas ICT, tajuk yang diagihkan; dan menghuraikan perancangan PdP anda secara ringkas dari segi keberkesanannya dan kesesuaiannya. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL Tahun/kelas : Tahun 4A Masa : 7.30 am hingga 8.30 am Tema : Saya dan Jiran Tajuk : Membantu Jiran Amalan Mulia Standard Kandungan : 2.0 Baik hati 2.1 Memberi bantuan kepada jiran. Standard pembelajaran : 2.1.1 Menceritakan cara memberikan bantuan. 2.1.2 Menghuraikan kepentingan memberi bantuan kepada jiran. 2.1.3 Meramalkan perasaan apabila memberi bantuan kepada jiran. 2.1.4 Mengamalkan sikap membantu jiran. Objektif pembelajaran : a) Menyatakan 4 cara memberikan bantuan kepada jiran berdasarkan situasi. b) Menyatakan kepentingan memberi bantuan kepada jiran. c) Menceritakan perasaaqn semasa membantu jiran. d) Menunjukcara memberi bantuan kepada jiran dalam sesuatu situasi dengan bimbingan. Aktiviti pembelajaran:

Transcript of Soalan 2

Page 1: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

1

Soalan 2.

Menyediakan satu rancangan pengajaran harian dan bahan bantu berasas ICT,

tajuk yang diagihkan; dan menghuraikan perancangan PdP anda secara ringkas dari

segi keberkesanannya dan kesesuaiannya.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL

Tahun/kelas : Tahun 4A

Masa : 7.30 am hingga 8.30 am

Tema : Saya dan Jiran

Tajuk : Membantu Jiran Amalan Mulia

Standard Kandungan : 2.0 Baik hati

2.1 Memberi bantuan kepada jiran.

Standard pembelajaran : 2.1.1 Menceritakan cara memberikan bantuan.

2.1.2 Menghuraikan kepentingan memberi

bantuan kepada jiran.

2.1.3 Meramalkan perasaan apabila memberi

bantuan kepada jiran.

2.1.4 Mengamalkan sikap membantu jiran.

Objektif pembelajaran :

a) Menyatakan 4 cara memberikan bantuan kepada jiran berdasarkan situasi.

b) Menyatakan kepentingan memberi bantuan kepada jiran.

c) Menceritakan perasaaqn semasa membantu jiran.

d) Menunjukcara memberi bantuan kepada jiran dalam sesuatu situasi dengan

bimbingan.

Aktiviti pembelajaran:

Page 2: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

2

Set Induksi :

a) Murid menonton video yang bertajuk “ Ikhlas dari Hati “

b) Murid disoal berdasarkan gambar dan mengaitkannya dengan tajuk.

Contoh soalan :

i) Apakah masalah yang dihadapi oleh Izat?

ii) Apakah cara yang digunakan oleh Upin, Ipin dan kawan-kawannya

untuk membantu jirannya.?

iii) Bagaimanakah perasaan Upin, Ipin dan kawan-kawannya apabila

dapat membantu Izat ?

Langkah 1:

a) Murid ditunjukkan beberapa kad gambar menunjukkan pelbagai situasi.

b) Murid berbincang dan menyatakan tindakan yang patut diambil untuk

membantu jiran serta menceritakan bagaimanakah perasaan mereka apabila

dapat membantu jiran mereka.

Langkah 2:

a) Setiap kumpulan, diminta berbincang dan melakonkan situasi serta tindakan

yang patut diambil oleh watak dalam situasi 1.

Contoh:

b) Guru membimbing murid menyatakan kepentingan membantu jiran dan

kesan tindakan mereka dalam sesuatu situasi.

Langkah 3:

a) Murid diberi latihan interaktif untuk membantu jiran dan menyatakan

perasaan mereka. ( Rujuk Latihan Interaktif )

Situasi 1

Keluarga Idrus memerlukan bantuan untuk

membuat persiapan majlis perkahwinan

Page 3: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

3

b) Murid juga diberi lembaran kerja bagi menguji kefahaman mereka.

( Rujuk lembaran kerja )

Penutup:

a) Murid menyatakan semula cara untuk membantu jiran yang memerlukan

bantuan.

b) Murid diingatkan supaya sentiasa bersikap baik hati untuk membantu jiran.

c) Murid ditayangkan semula video yang bertajuk “Ikhlas dari Hati”

Pengayaan:

a) Murid dibimbing menyanyikan lagu “ Bangga Membantu Jiran” mengikut

melodi “Rasa Sayang “ ( Rujuk bahan ICT pengayaan )

Pemulihan :

a) Murid diberi latihan memadankan situasi denga tindakan dan perasaan

setelah memberi bantuan. ( Rujuk lembaran pemulihan )

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:

a) Menyatakan cara untuk membantu jiran yang dalam kesusahan.

b) Menunjukcara memberi bantuan kepada jiran.

c) Menyatakan kepentingan membantu jiran

EMK :

Nilai – Baik hati, tolong –menolong

TMK – Menggunakan pemprosesan kata (MS) untuk membuat latihan.

Bahan Bantu Belajar:

Komputer, LCD, lembaran kerja, bahan multimedia.

Page 4: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

4

1,0 Pengenalan

Di Malaysia satu sistem pendidikan yang menyeimbangkan pembangunan dan

kemajuan ilmu dengan pembangunan dan kemajuan nilai murni insan selaras

dengan kehendak Falsafah Pendidikan Kebangsaan telah diolah dengan baik

melalui mata pelajaran Pendidikan Moral. Tujuan Pendidikan Moral adalah untuk

membentuk individu yang berperibadi mulia dan bertanggungjawab melalui

pemupukan,penghayatan, dan amalan nilai murni masayarakat Malaysia.

Pada peringkat awal saya telah diberi tugasan untuk menyediakan satu

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral bagi tahun 4 . Tema yang telah

ditetapkan bagi Tahun 4 ialah “ Saya dan Jiran” yang memberikan penekanan

kepada 14 nilai, iaitu kepercayaan kepada Tuhan, baik hati, bertanggungjawab,

berterima kasih, hemah tinggi, hormat, kasih sayang, keadilan, keberanian,

kejujuran, kerajinan, kerjasama, kesederhanaan, dan toleransi.

Untuk itu,saya telah memilih unit 2 dengan tajuk “Membantu Jiran Amalan

Mulia” yang juga memberi penekanan kepada nilai “ baik hati”. Saya menyediakan

Rancangan Pengajaran Harian yang mengandungi butiran am seperti berikut:

(Rujuk Rancangan Pengajaran Harian Tahun 4 )

1. Mata Pelajaran dan Kelas

2. Tema dan Tajuk

3. Masa

4. Standard Pembelajaran:

5. Objektif pembelajaran: kognitif/ afektif/ tingkah laku

6. Strategi pengajaran/ aktiviti

7. Elemen Merentasi Kurikulum (EMK)

8. Bahan Bantu Mengajar

9. Penilaian PdP

10. Refleksi

Tujuan persediaan Rancangan Pengajaran Harian ialah supaya ia dapat

menjadi satu panduan kepada guru-guru tentang topik yang hendak disampaikan.

Page 5: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

5

Selain itu, ia dapat mengelakkan guru terpesong atau terkeluar dari tajuk yang

hendak diajar.Bahkan ia juga, dapat membantu guru menentukan pendekatan

strategi, kaedah dan teknik PdP yang sesuai dengan objektif,pengalaman murid,

kehendak sukatan dan resos PdP. Secara tidak lansung ia juga membantu guru

seperti saya menyediakan bahan dan alat bantu mengajar.

Penekanan diberikan kepada objektif pembelajaran berdasarkan standard

pembelajaran pembelajaran yang dipilih. Objektif pembelajaran dilihat dari segi

kognitif, afektif dan perubahan tingkah laku yang berlaku pada murid.

2.0 Pendekatan Pengajaran Pendidikan Moral

Terdapat beberapa pendekatan Pendidikan Moral yang telah diperkenalkan sejak

tahun 1960an lagi. Pendekatan-pendekatan ini telah digunakan dalam pengajaran

dan pembelajaran pendidikan moral sama ada d inegara barat atau timur,

termasuklah negara kita. Namun begitu sebagai guru , pendekatan-pendekatan ini

perlu diubahsuai mengikut konteks budaya negara kita. Oleh itu, telah menjadi

kebiasaan bagi seseorang guru menggabungkan beberapa pendekatan bagi

memberi beberapa alternatif dalam pengajaran dan pembelajaran Pendidikan Moral.

Pendekatan tersebut seharusnya merangkumi ketiga-tiga dimensi penaakulan/

pemikiran moral (kognitif), perasaan / emosi moral (afektif) dan perlakuan/ tindakan

moral (psikomotor).

2.1 Pendekatan Pemupukan Nilai

Pendekatan pemupukan nilai ialah satu proses menanam budi pekerti yang baik

dalam diri kanak-kanak. Pendekatan ini dapat dijalankan oleh guru secara sedar

atau tanpa sedar ketika menjalankan aktiviti pengajaran dan pembelajaran dalam

kelas. Pendekatan ini digunakan secara meluas di peringkat sekolah rendah .Fokus

utama dalam pemupukan nilai ialah menanam set nilai budaya masyarakat ke

dalam diri individu supaya menjamin kesinambungan budaya masyarakat tersebut.

Aktiviti pemupukan nilai dapat dilakukan melalui contoh teladan melalui watak

Upin dan Ipin serta kawan-kawan membantu jiran sekampung yang dalam

kesusahan kerana rumah jirannya terbakar. Pendekatan pemupukan nilai memberi

peluang kepada pelajar memahami,menganalisis sesuatu nilai sebelum menerima

Page 6: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

6

dan menghayati nilai tersebut berdasarkan kepada prinsip moral. Walaupun

pendekatan ini mudah digunakan tetapi lebih cenderung kepada pemusatan guru

dalam pengajaran dan pembelajaran Pendidikan Moral. Oleh itu, guru perlu juga

menggunakan pendekatan lain yang memberi peluang yang lebih kepada pelajar

melibatkan diri secara aktif dalam pengajaran dan pembelajaran Pendidikan Moral.

2.2 Pendekatan Pembelajaran Secara Koperatif

Pendekatan pembelajaran koperatif akan mewujudkan suasan pembelajaran yang

saling prengantungan positif di mana pelajar akan bekerja dan belajar bersama-

sama untuk mencapai sesuatu matlamat tertentu. Pembelajaran secara koperatif

mempunyai ciri-ciri yang tertentu yang membezakannya daripada aktiviti di mana

murid berkumpul untuk melakukan sesuatu aktiviti. Dalam pendekatan

pembelajaran koperatif murid diajar kemahiran sosial secara langsung manakala

guru bertindak pemerhati dan membimbing.

Dalam proses pengajaran dan pembelajaran Pendidikan Moral Tahun 4 ini,

setiap kumpulan murid diminta main peranan atau simulasi situasi dan tindakan

yang patut diambil berdasarkan situasi membantu jiran. Guru membimbing murid

menilai kepentingan membantu jiran dan kesan ke atas tindakan mereka mengikut

situasi. Setiap kumpulan juga diminta berbincang bagi menilai keberkesanan kendiri.

Pendekatan pembelajaran secara koperatif dapat mewujudkan kepekaan

terhadap perasaan dan pandangan ahli kumpulan lain dan seterusnya kesefahaman

dan saling hormat antara satu sama lain untuk kebaikan bersama. Segala konflik

yang dihadapi oleh ahli kumpulan juga dapat ditangani secara kerjasama dan

bertanggungjawab untuk memastikan bahawa kumpulan berjaya . Pendekatan ini

amat digalakkan dalam pengajaran dan pembelajaran.

3.0 Strategi dan Kaedah yang Digunakan Dalam Pengajaran dan

Pembelajaran.

Strategi merupakan susunan pendekatan dan kaedah atau langkah-langkah yang

diambil untuk melaksanakan sesuatu perancangan dalam pengajaran untuk

mencapai objektif. Untuk mencapai objektif dengan berkesan, pemilihan dan

perlaksanaan strategi yang betul dan sesuai akan melancarkan proses

Page 7: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

7

pembelajaran dan mencapai objektif dengan berkesan. Strategi pengajaran yang

sesuai akan dapat menarik minat pelajar terhadap pembelajaran Pendidikan Moral.

Oleh itu, saya telah menggunakan 2 strategi pengajaran bagi memastikan

pengajaran dan pembelajaran ini mencapai objektifnya.

3.1 Strategi Pemusatan Pelajar

Strategi ini melibatkan murid secara aktif dalam pembelajaran. Dalam strategi ini

guru dan murid perlu sama-sama memainkan peranan dalam proses pengajaran

dan pembelajaran. Murid-murid juga diterapkan dengan sifat-sifat bersosial yang

positif dalam aktiviti berkumpulan seperti bekerjasama, tolong-menolong, baik hati

dan hormat-menghormati. Strategi ini telah diterapkan dalam setiap langkah dalam

aktiviti pembelajaran.

3.2 Strategi Pengajaran Berpusatkan Bahan

Dalam strategi ini penggunaan bahan seperti kad gambar, carta, model, komputer,

LCD dan slaid powerpoint amat membantu pengajaran dan pembelajaran murid.

Penggunaan bahan ini dapat menarik tumpuan murid-murid terhadap pengajaran

dan membantu murid memahami pelajaran dengan cepat dan mudah. Dalam

pengajaran Pendidikan Moral ini saya telah menggabungkan penggunaan ICT dan

kad gambar bagi membantu murid mencapai objektif pengajaran dan pembelajaran.

4.0 Kaedah Pengajaran yang Digunakan.

Kaedah ialah satu perancangan aktiviti untuk melaksanakan pengajaran dengan

teratur dan sistematik. Guru perlu membentuk langkah-langkah yang sesuai dan

tersusun untuk mencapai objektif pembelajaran. Untuk itu, saya telah memilih

beberapa kaedah yang sesuai dan boleh memenuhi objektif dan keperluan

pembelajaran murid.

4.1 Kaedah Main Peranan / Simulasi

Kaedah main peranan/ simulasi adalah untuk meningkatkan kebolehan murid

mengaplikasi konsep-konsep tertentu dalam menyelesaikan masalah. Simulasi

adalah sesuatu yang diwujudkan supaya menyerupai situasi sebenar tetapi dalam

Page 8: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

8

bentuk yang dipermudahkan, diringkaskan atau dikecilkan supaya masalah atau isu

yang berkaitan lebih mudah diselesaikan.

Dalam pengajaran dan pembelajaran Pendidikan Moral ini, saya telah

meminta kumpulan murid memainkan peranan sebagai jiran yang suka membantu

berdasarkan beberapa situasi yang diberi. Guru pula perlu memastikan isu utama

yang yang terkandung dalam simulasi dan menentukan langkah-langkah yang perlu

diambil semasa simulasi. Langkah-langkah ini termasuklah tingkah laku murid dan

peranan yang dimainkan, serta tindakan yang mempengaruhi tindakan murid

tersebut.

4.2 Kaedah Nyanyian

Kaedah nyanyian merupakan salah satu aktiviti yang sangat digemari oleh murid-

murid. Kaedah ini dapat m,enghiburkan murid dan dapat mengurangkan ketegangan

murid. Dalam pengajaran dan pembelajan Pendidikan Moral ini saya telah

menjadikan aktiviti nyanyian sebagai melengkapkan aktiviti penutup.

4.3 Kaedah Perbincangan

Perbincangan merupakan aktiviti di mana individu-individu murid dapat berinteraksi

di antara satu sama lain serta berkongsi maklumat mengenai sesuatu topik atau

masalah dengan tujuan mencari sesuatu penyelesaian. Perbincangan adalah

berfaedah bagi murid-murid kerana mereka berpeluang mengemukakan idea-idea

mereka dan bertukar-tukar pendapat antara mereka bukan di antara guru dan

murid-murid. Kesemua murid dalam satu kelas boleh mengambil bahagian dan guru

hanya bertindak sebagai pengerusi.

Galakkan soalan yang terbuka supaya lebih banyak maklumat dapat

diperolehi. Diakhir perbincangan, buatlah rumusan idea supaya murid tahu apa yang

telah dicapai. Guru pula perlu membuat rumusan terhadaop apa yang dibincangkan.

Page 9: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

9

6.0 Aplikasi Kemahiran Dalam Pengajaran dan Pembelajaran Pendidikan

Moral yang Diterapkan.

Bagi menjadikan pengajaran dan pembelajaran yang inovatif daripada guru dan

murid dapat menghidupkan suasana pengajaran dan pembelajaran dalam

Pendidikan Moral sekaligus menimbulkan minat murid ; pelbagai kemahiran

pengajaran dan pembelajaran digunakan dalam mata pelajaran lain , turut

digunakan dalam mata pelajaran Pendidikan Moral.

Pembelajaran konstruktivisme dan Kemahiran berfikir secara Kritis dan Kreatif

telah diaplikasikan ke dalam pengajaran dan pembelajaran Pendidikan Moral tahun

4 yang dipilih.

6.1 Pembelajaran Konstruktivisme

Pembelajaran konstruktivisme adalah satu fahaman bahawa murid membina sendiri

pengetahuan atau konsep secara aktif berdasarkan pengetahuan dan pengalaman

sedia ada. Dalam proses ini, murid akan menyesuaikan pengetahuan yang diterima

dengan pengetahuan sedia ada untuk membina pengetahuan baru.

Implikasi daripada pengertian konstruktivisme adalah pengajaran dan

pembelajaran akan berpusat kepada murid. Pengetahuan yang dipunyai oleh murid

adalah hasil daripada aktiviti yang dilakukan oleh murid tersebut dan bukan

pengajaran yang diterima secara pasif. Manakala guru akan mengenal pasti

pengetahuan sedia ada murid dan merancang kaedah pengajarannya dengan sifat

asas pengetahuan tersebut. Guru berperanan sebagai fasilitator dan pereka

bentuk bahan pengajaran yang membantu murid membina pengetahuan dan

menyelesaikan masalah.

Ciri-ciri pembelajaran secara konstruktivisme menggalakkan soalan/ idea

yang dimulakan oleh murid dan menggunakannya sebagai panduan merancang

pengajaran. Murid juga digalakkan bertanya dan berdialog dengan murid dan guru.

Kemahiran pembelajaran ini juga menganggap pembelajaran sebagai satu proses

yang sama penting dengan hasil pembelajaran. Pembelajaran secara

konstruktivisme ini menyokong pembelajaran koperatif. Ia memberi peluang kepada

Page 10: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

10

murid untuk membina pengetahuan baru dengan memahaminya melalui penglibatan

murid dengan situasi dunia yang sebenar.

Antara kelebihan pembelajaran ini ialah menjadikan murid lebih seronok, lebih

berfikir, lebih faham, lebih ingat, lebih yakin dan lebih berkemahiran sosial.

6.2 Kemahiran Berfikir secara Kritis dan Kreatif.

Kemahiran berfikir melibatkan kemahiran berfikir kritis, kemahiran berfikir kreatif dan

kemahiran menaakul. Perkaitan semuan kemahiran berfikir ini menjadi strategi

proses berfikir seperti yang terdapat dalam jadual di bawah.

Rajah 1.0: Menunjukkan Model Kemahiran Berfikir.

STRATEGI BERFIKIR/

METAKOGNITIF

Mengkonsepsi

Meyelesaikan masalah

Membuat keputusan

KEMAHIRAN BERFIKIR

KRITIS

Mencirikan

Membanding beza

Mengumpul dan

mengelaskan

Membuat urutan

Menyusun mengukut

keutamaan

Menganalisis

Mengesan

kecenderungan

Menilai

Membuat

kesimpulan

MENAAKUL

Logik

Rasional KREATIF

Menjana idea

Menghubung

kait.

Membuat

inferens

Meramal

Membuat

hipotesis

Mensintesis

Mengitlak

Membuat

gambaran

mental.

INOVASI

KREATIVITI

Page 11: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

11

Kemahiran berfikir kritis ialah kebolehan untuk menilai kemunasabahan

sesuatu idea. Kemahiran berfikir secara kreatif ialah kebolehan untuk mencerna dan

manghasilkan idea asli dan bersifat generatif. Idea baru terhasil melalui ilham dan

gabungan-gabunagn idea-idea yang ada. Manakala penaakulan merupakan

penerangan tentang kesan dan akibat mengapa terjadinya sesuatu di samping dapat

membuat ramalan atau andaian. Ia merupakan proses kognitif yang menggunakan

fakta atau pengetahuan , data dan strategi menyelesaikan masalah untuk membuat

kesimpulan atau keputusan.

Perlaksanaan proses kreativiti terarah menerusi aplikasi strategi

pembelajaran konstruktivisme dapat meransang pembelajaran yang lebih efektif dan

menarik. Persediaan guru yang sempurna menjadi faktor utama menjayakan

keseluruhan proses pendidikan di bilik darjah. Contoh proses kreativiti terarah

menerusi strategi pembelajaran konstruktivisme yang digambarkan seperti dalam

rajah 2.0.

Proses Kreativiti Terarah menerusi Strategi Pembelajaran Konstruktivisme.

Persediaan Imaginasi Perkembangan Tindakan

Orientasi

idea

berasakan

pengetahua

n.

Penstrukturan

idea

Meneroka

Menjelas

Konstruk Idea

Baru.

Penjelasan

Lanjut

Aplikasi idea

Penilaian

Kaji semula

perubahan

idea.

Penyiasatan

lanjutan.

7.0 Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

Sumber pengajaran dan pembelajaran , alat bantu mengajar ,bahan bantu mengajar

dan media adalah istilah yang selari dengan alatan yang digunakan untuk

menyokong atau melaksana sebarang bahan. Antara kepentingan sumber

pengajaran dan pembelajaran ialah menjadi daya penarik dan dapat menghilangkan

kebosanan. Ia juga menyeronokkan suasana pengajaran dan pembelajaran. Selain

Page 12: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

12

itu, ia juga dapat mempelbagaikan aktiviti-aktiviti pembelajaran dan menggalakkan

penggunaan pelbagai deria murid.

Antara bahan sokongan yang boleh digunakan oleh guru ialah seperti bahan

bercetak ( cerita, gambar-gambar bersiri, kad-kad situasi dan skrip lakonan), bahan

permainan, bahan maujud, bahan rakaman, bahan pandang dengar dan peralatan

seperti LCD, VCD dan DVD.

Selaras dengan kecanggihan dunia masa kini, maka saya menggabungkan

unsur visual dan audio yang menggunakan sokongan teknologi komputer bagi

menjadikan ia berfungsi sebagai bahan pengajaran dan pembelajaran. Untuk itu,

saya menghasilkan video dan semua paparan kad gambar dalam bentuk visual dan

audio dan dipaparkan dilayar skrin yang disalurkan menggunakan LCD bagi tujuan

pengajaran dan pembelajaran.

Sebenarnya terdapat banyak kebaikan dalam menggunakan multi media

dalam pengajaran dan pembelajaran. Antaranya ia boleh digunakan bagi kumpulan

besar, kumpulan kecil dan individu. Selain itu , gabungan bunyi, grafik dan animasi

dan gambar boleh menimbulkan kesan sebenar. Perkara yang ingin disampaikan

kepada murid menjadi lebih senang dan mudah. Malahan ia berupaya memberi

kronologi proses pengajaran dan pembelajaran dan ini amat bertepatan dengan teori

pembelajaran kognitif.

8.0 Kesimpulan.

Untuk menjadikan sesuatu pengajaran dan pembelajaran yang berkesan, maka guru

perlu menentukan tajuk atau topik yang hendak disampaikan. Persediaan

Rancangan Pengajaran Harian merupakan satu tugas wajib seorang guru. Ia bukan

sesuatu bebanan tetapi membantu guru menyusun dan mementukan pendekatan,

strategi, kaedah dan teknik PdP yang sesuai dengan objektif yang hendak dicapai,

pengalaman sedia ada murid, kehendak sukatan dan juga resos Pdp.

Malahan dengan kecanggihan yang ada sekarang, guru boleh menyediakan

bahan multimedia yang dapat membantu guru mengajar dengan baik dan murid

Page 13: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

13

belajar sesuai mengikut zaman dan keperluan murid. Pada pendapat saya, apapun

bahan atau alat yang digunakan, guru perlu sentiasa berusaha untuk memastikan

perancangan Pdp yang dibuat adalah berkesan dan sesuai mengikut tahap murid.

3.0 REFLEKSI

Bersyukur saya kehadrat Allah yang telah memberi keizinan, kesihatan dan peluang

kepada saya untuk menyelesaikan tugasan yang telah diamanah kepada saya.

Dalam tugasan kerja kursus ELM3102 Kurikulum dan Kaedah Pengajaran dan

Pendidikan Moral saya telah diberi tugasan bagi memenuhi syarat wajib lulus bagi

semester keenam.

Tugasan ini sebagaimana biasa telah diberikan oleh Encik Syahrain Bin

Abuillah diperingkat awal bagi membantu saya menyediakan slaid bertajuk

“Membentangkan Rancangan Pengajaran Makro Pendidikan Moral Tahun 1” .

Untuk tugasan pembentangan ini, saya telah menyediakan penerangan secara

ringkas berkaitan pengajaran Makro dan menyediakan satu Persediaan Rancangan

Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 1 yang lengkap dan menyeluruh. Ia

merangkumi semua prosedur dan langkah-langkah pengajaran dan pembelajaran

yang biasa dipraktikkan oleh sesorang guru di dalam kelas.

Dengan kata lain, saya telah menyediakan satu contoh sesi pengajaran

praktik yang lengkap bermula dari pendahuluan, set induksi, perkembangan,

penilaian dan penutup. Apa yang paling penting ia boleh dipraktikkan di adalam

kelas sepenuhnya. Namun demikian, penambahbaikkan masih lagi boleh dibuat

apabila seseorang guru menggunakan rancangan harian tersebut.

Dalam tugasan kedua saya telah diminta menyediakan satu rancangan

pengajaran harian tahun 4 bagi mata pelajaran Pendidikan Moral dan bahan

bantu mengajar berasaskan ICT . Saya juga diminta menghuraikan perancangan

PdP secara ringkas dari segi keberkesanan dan kesesuaiannya kepada murid.

Untuk tugasan ini, saya memilih unit 2 di bawah tajuk “ Membantu Jiran

Amalan Mulia dengan memberi penekanan kepada nilai “Baik Hati”. Saya juga

menyediakan bahan ICT seperti video, kad-kad gambar, kad-kad situasi, latihan

Page 14: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

14

interaktif serta lembaran kerja bagi memberi kemudahan kepada sesiapa jua yang

menggunakan bahan tersebut dalam pengajaran dan pembelajaran di dalam kelas.

Selain itu, saya juga memberi ulasan tentang persediaan Rancangan

Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4 yang saya sediakan. Saya memberi

penekanan kepada beberapa aspek bagi memastikan Rancangan Pengajaran

Harian saya berkesan dan bersesuaian kepada murid-murid. Pertama, saya

mengenal pasti objektif 3 domain dalam Pendidikan Moral iaitu Kognitif ( Pemikiran

Moral), Afektif (Perasaan Moral) dan Psikomotor ( Tingkah laku Moral) dengan

memilih standard kandungan. Yang hendak disampaikan.

Untuk itu, saya perlu memilih beberapa pendekatan yang sesuai dan boleh

dilaksanakan dalam satu sesi pengajaran dan pembelajaran. Pendekatan yang

sesuai akan memudahkan guru Pendidikan Moral seperti saya menyampaikan ilmu

pengetahuan moral, khasnya penghayatan nilai-nilai murni yang lebih eksplisit dan

berkesan. Sekiranya didapati pendekatan itu tidak berkesan, saya perlu menjadi

lebih proaktif dengan mengubahsuaikan teknik-teknik dalam kaedah penyampaian

ilmu moral secara inovatif dan kreatif.

Sebagai guru Pendidikan Moral, saya boleh melaksanakan pelbagai kaedah

pengajaran untuk mewujudkan satu suasana pembelajaran yang berkesan. Dalam

satu waktu PdP saya boleh menggunakan satu kaedah atau kombinasi dua atau tiga

kaedah untuk melaksanakan pelbagai aktiviti secara inovatif dan kreatif. Asalkan

objektif pembelajaran tercapai dan murid dapat manfaat yang maksimum daripada

pengajaran guru.

Penggunaan bahan ICT diharapkan dapat menjadikan PdP menjadi lebih

menarik, berkesan dan sesuai dengan tahap murid. Di samping itu, penghayatan ke

atas nilai-nilai murni dapat diterapkan keatas murid. Sesungguhnya pengajaran dan

pembelajaran menggunakan bahan ICT adalah sumber pengajaran dan

pembelajaran yang relevan dengan keperluan semasa.

Sebagai kesimpulan, tugasan ini menyedarkan saya bahawa tanggung jawab

untuk membentuk individu yang berperibadi mulia dan bertanggungjawab melalui

Page 15: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

15

pemupukan, penghayatan dan amalan nilai-nilai murni masyarakat Malaysia adalah

diletakkan di atas kesungguhan dan iltizam guru-guru Pendidikan Moral. Guru-guru

ini adalah penggerak bagi mengimbangi pembangunan dan kemajuan ilmu dengan

pembangunan dan kemajuan nilai murni insan. Oleh itu, pengajaran dan

pembelajaran perlu dirancang sebaiknya bagi memastikan pemupukan dan

pengamalan nilai-nilai murni yang berterusan.

Sekian, wasalam

NORYATIMAH BT ISMAIL

690727015774

Pengajian Sukatan Bahasa Melayu Sekolah Rendah,

IPG Kampus Tun Hussein Onn Batu Pahat, Johor,

Page 16: Soalan 2

[ KURIKULUM DAN KAEDAH PENGAJARAN PENDIDIKAN MORAL] ELM 3102/ Sem 6

16

4.0 Bibliografi:

1. Shanmugan Velu, Mohd Zaki( 2013). Pendidikan Moral Tahun 4 Sekolah

Kebangsaan, Kuala Lumpur : Dewan Bahasa dan Pustaka.

2, Kaladevi, Mageswari, Vishalache & Abdullah (2010). Pendiidikan Moral Tahun

1, Sekolah Kebangsaan, Kuala Lumpur : Dewan Bahasa dan Pustaka.

3. Instituit Pendidikan Guru (2012) Modul ELM3102 Kurikulum dan kaedah

Pengajaran Pendidikan Moral, Cyberjaya : Kementerian Pelajaran

Malaysia .

4 Bahagian Pembangunan Kurikulum (2011). Kurukulum Standard Sekolah

Rendah Pendidikan Moral Tahun 1, Kuala Lum[ur : Kementerian

Pelajaran Malaysia.

5. Bahagian Pembangunan kurikulum (2013). Draf Dokumen Standard dan

Prestasi Sekolah Rendah Pendidikan Moral Tahun 4, Putra Jaya :

Kementerin Pelajaran Malaysia

6. Pusat Perkembangan kurikulum (2001). Pembelajaran Secara

Konstruktivisme, Kuala Lumpur : Kementerian Pendidikan Malaysia.

7. Dr Chan Lee Hoon, Pendekatan Dalam Pendidikan Moral

http://pendidikanmoral.um.edu.my/uploads/rujukan/pendekatan%20pendidika

n%20moral.pdf di muat turun pada 15 Julai 2014 .