WAJ 3107 Seni Dalam Pendidikan - RPH MUZIK (SEMESTER 4)

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KBSR TAHUN 5 Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik Tahun : 1 Bintang Tarikh : 27 Ogos 2013 ( Selasa ) Masa : 8.45 9.45 pagi ( 60 minit ) Fokus : Penghasilan Muzik - Standard Kandungan : Pengalaman Muzikal 1. Menyanyi pelbagai repertoir secara solo atau berkumpulan. 2. Membuat gerakan mengikut muzik. Standard Pembelajaran : 1. Mendemonstrasikan warna ton yang didengar dengan betul 2. Mengajuk pic dengan cepat. 3. Mengenal perubahan tempo. Objektif Pengajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat : 1. Mengecam tempo dan bunyi yang didengari. 2. Membuat pergerakan kreatif berdasarkan pic dan bunyi yang dimainkan. Pengalaman sedia ada : Murid pernah bermain alat perkusi. Bahan Bantu Mengajar : Kibod Rakaman bunyi Kad ikon : kompang, tik tok dan kerincing Penyerapan Nilai : Berdisiplin Mengikut arahan Kemahiran Berfikir : Meneroka pelbagai bunyi menerusi penerokaan suara dan bunyi menggunakan anggota badan EMK( Elemen Merentas Kurikulum ) : 1. Kreativiti menjana idea 1

Transcript of WAJ 3107 Seni Dalam Pendidikan - RPH MUZIK (SEMESTER 4)

Page 1: WAJ 3107 Seni Dalam Pendidikan - RPH MUZIK (SEMESTER 4)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KBSR TAHUN 5

Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik

Tahun : 1 Bintang

Tarikh : 27 Ogos 2013 ( Selasa )

Masa : 8.45 – 9.45 pagi ( 60 minit )

Fokus : Penghasilan Muzik -

Standard Kandungan : Pengalaman Muzikal

1. Menyanyi pelbagai repertoir secara solo atau berkumpulan.

2. Membuat gerakan mengikut muzik.

Standard Pembelajaran : 1. Mendemonstrasikan warna ton yang didengar dengan betul

2. Mengajuk pic dengan cepat.

3. Mengenal perubahan tempo.

Objektif Pengajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat :

1. Mengecam tempo dan bunyi yang didengari.

2. Membuat pergerakan kreatif berdasarkan pic dan bunyi yang

dimainkan.

Pengalaman sedia ada : Murid pernah bermain alat perkusi.

Bahan Bantu Mengajar : Kibod

Rakaman bunyi

Kad ikon : kompang, tik tok dan kerincing

Penyerapan Nilai  : Berdisiplin – Mengikut arahan

Kemahiran Berfikir  : Meneroka pelbagai bunyi menerusi penerokaan suara dan

bunyi menggunakan anggota badan

EMK( Elemen Merentas Kurikulum ) : 1. Kreativiti – menjana idea

2. Nilai Murni - kerajinan

1

Page 2: WAJ 3107 Seni Dalam Pendidikan - RPH MUZIK (SEMESTER 4)

Masa /

Langkah

Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set induksi

(5 minit)

Warna ton 1. Guru mempamerkan kad gambar

kompang, tik tok dan kerincing.

2. Guru meminta murid menamakan kad

gambar alat muzik yang dipamerkan.

3. Guru meminta murid menutup mata

dan mendengar bunyi yang dimainkan

melalui kibod:

Kompang

Tik tok

Kerincing

4. Murid diminta membuka mata.

5. Guru memainkan semula alat dan

murid meneka alat muzik yang

menghasilkan bunyi – bunyi tersebut.

BBM :

Kad gambar

kompang, tik tok

dan kerincing

Alat muzik

kompang, tik tok

dan kerincing

kibod

Teknik:

Soal jawab

Perbincangan

BCB:

kemahiran

mendengar

kemahiran

bertutur

Nilai :

patuh

bekerjasama

2

Page 3: WAJ 3107 Seni Dalam Pendidikan - RPH MUZIK (SEMESTER 4)

Langkah 1

(15 minit)

Bermain alat

perkusi

1. Murid – murid dibahagikan kepada 3

kumpulan.

2. Murid diminta untuk menghantar wakil

untuk ke hadapan kelas untuk

mengambil kad tugasan daripada guru.

3. Setiap kumpulan bermain satu jenis

alat muzik seperti kompang, kerincing

dan tik tok.

4. Murid berdiri dalam tiga barisan di

hadapan guru.

5. Murid diperdengarkan dengan mainan

kompang, kerincing dan tik tok.

6. Murid diminta untuk mengulang semula

teknik permainan yang ditunjukkan oleh

guru dengan menggunakan tiga alat

muzik kompang, kerincing dan tik tok

mengikut kumpulan yang telah

dipecahkan.

A B C

BBM :

Alat muzik

kompang, tik tok

dan kerincing

Kad tugasan

TKP:

interpersonal

intrapersonal

verbal

kinestatik

KB:

mengecam

BCB:

Kemahiran

mendengar

Kemahiran

bertutur

Teknik:

Perbincangan

3

Page 4: WAJ 3107 Seni Dalam Pendidikan - RPH MUZIK (SEMESTER 4)

Nilai :

patuh

bekerjasama

tanggungjawab

Langkah 2

(15 minit)

Mengajuk bunyi

pic alat muzik

1. Murid diminta untuk berdiri dalam

bentuk bulatan.

2. Guru bermain kompang, kerincing dan

tik tok di hadapan murid.

3. Murid diminta untuk mengajuk bunyi:

kompang

“ pak pak dum dum”

kerincing

“cing cing cing”

tik tok

“tik tok tik tok”

- pelajar

- guru

BBM :

Alat muzik

kompang, tik tok

dan kerincing

TKP:

interpersonal

intrapersonal

kinestatik

BCB:

Kemahiran

mendengar

Teknik:

penerangan

4

Page 5: WAJ 3107 Seni Dalam Pendidikan - RPH MUZIK (SEMESTER 4)

Nilai :

patuh

bekerjasama

Langkah 3

(10 minit)

Gerakan bebas

dan spontan

bersama bunyi.

1. Murid diperdengarkan dengan

beberapa jenis bunyi.

2. Murid diminta untuk memberi reaksi

pergerakan secara spontan bagi setiap

bunyi.

Contoh:

Bunyi rebana kecil

- Melangkah dan berjalan

dengan rasa yakin

Bunyi dram

- Berkawat dengan rasa megah

Bunyi kereta api

- Berdiri tinggi dan rendah,

tinggi dan rendah terus -

menerus dengan rasa penat

BBM:

kibod

TKP:

verbal

kinestatik

KB:

mengecam

Nilai:

peka

taat

Langkah 4

(10 minit)

Persembahan

muzikal murid.

1. Murid dibahagikan kepada dua

kumpulan.

Kumpulan A

Kumpulan B

2. Setiap kumpulan diminta untuk memilih

salah satu daripada tiga alat muzik

untuk dimainkan bersama dengan

pergerakan bebas bersama dengan

ahli kumpulan.

3. Murid diberi masa untuk merancang

dan berbincang bersama ahli kumpulan

masing – masing.

4. Kumpulan A dan B diminta untuk

mempersembahkan hasil perbincangan

Nilai:

peka

mendengar

arahan

5

Page 6: WAJ 3107 Seni Dalam Pendidikan - RPH MUZIK (SEMESTER 4)

kumpulan bersama dengan mainan alat

muzik dan juga pergerakan bebas.

5. Murid diminta untuk mendengar dan

merasai permainan kumpulan yang

baik dari segi

ton yang jelas

mengikut tempo

bunyi yang seimbang

pergerakan yang sesuai

Penutup

(5 minit)

1. Murid bersoal jawab dengan guru

tentang matapelajaran pada hari ini.

2. Murid dikehendaki memberikan contoh

aktiviti yang lain yang dapat

memperlihatkan warna ton dan tempo

suatu muzik itu.

3. Murid diminta untuk menyatakan nilai –

nilai murni yang diperoleh dalam sesi

pengajaran dan pembelajaran

4. Murid bersama guru bermain alat muzik

dan membuat pergerakan bebas

bersama.

TKP:

Muzik

Teknik:

perbincangan

KB:

merumus

Nilai murni:

prihatin

6