1 http://cikgumuzik.com
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik
Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik
Masa : 8.15 – 9.15 pagi
Tarikh : 24 .1. 2009
Kelas : 1 Bestari
Bil Murid : 36 Orang
Tajuk / bidang : Nyanyian dan mengenal alat-alat perkusi.
Item : Melodi dan alat perkusi.
Hasil Pembelajaran : Menyanyi mengikut senikata lagu dan mengenal alat-alat
perkusi.
Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah menyanyi lagu kegemaran dan pernah
Melihat alat perkusi seperti loceng, kerincing, kayu
Tik-tok tamborin dan kastanet.
Aktiviti : 1. Menyanyi lagu Tari Lenggang
2. Menyalin senikata lagu
3. Menamakan alat-alat perkusi.
Objektif : Pada akhir p/p murid dapat :
1. Menyanyi dengan tempo yang betul
2. Menyebut/mengingati alat-alat perkusi.
3. Menyanyi dengan pernafasan yang betul.
2 http://cikgumuzik.com
Pengabung Jalinan :Mendengar, memerhati dan menyanyi.
Penerapan nilai : Kerja sama, prihatin dan rajin / usaha.
Refleksi : Hampir 95% murid boleh menyanyi
90% dapat menamakan alat-alat perkusi.
Bahan-bahan Sumber P/P : Projektor LCD
Komputer riba, bahan bahan bercetak.
Langkah /Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti P/Pembelajaran
Catatan.
Set Induksi ( 5 minit )
Bendera Terengganu
- Guru menampal gambar
bendera Terengganu di papan hitam.
Gambar Bendera.
Langkah 1 ( 2 minit )
- Mendengar
lagu - Melihat
senikata lagu tersebut
- Menyanyi beramai-ramai
- Guru memperdengarkan
lagu “ Impianku ” beserta dengan lirik lagu tersebut melalui slide
- Guru meminta murid mengingat dan menghafal senikata lagu.
- Menyanyi lagu tersebut secara kumpulan bergilir-gilir.
- Memlilih murid secara rawak menyanyi lagu secara solo.
Langkah 2 ( 20 minit )
Mari mengenal alat-alat perkusi.
- Guru menayangkan gambar
alat-alat perkusi melalui slide.
- Membaca nama peralatan
3 http://cikgumuzik.com
perkusi secara berulang-ulang.
- Membuat soalan dan menyoal murid bagi menamakan alat-alat perkusi yang ditayangkan.(Tunjuk gambar alat-alat perkusi, murid menekan butang jawapan betul atau salah seorang demi seorang.)
- Mengisi tempat kosong berdasarkan gambar dan pilih huruf yang betul di dalam slide.
Langkah 3 ( 10 minit )
Menyusun senikata dengan betul.
- Murid di minta menulis
senikata yang ditayang dalam slide mengikut susunan yang betul di buku latihan masing-masing.
Penutup (5 minit )
Pantun
- Sebagai penutup tayang
serangkap pantun. “ Pergi ke tasik naik perahu, Sambil memakai baju melayu, Negeri kita namanya Terengganu, Semakin maju sudahlah tentu.” “Burung nuri terbangnya tinggi, Hinggap sebentar dipohon berduri, Sayanglah pada negeri sendiri, Hidup pasti lebih bererti.”
Top Related