Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Mata...

3
1 http://cikgumuzik.com Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik Masa : 8.15 9.15 pagi Tarikh : 24 .1. 2009 Kelas : 1 Bestari Bil Murid : 36 Orang Tajuk / bidang : Nyanyian dan mengenal alat-alat perkusi. Item : Melodi dan alat perkusi. Hasil Pembelajaran : Menyanyi mengikut senikata lagu dan mengenal alat-alat perkusi. Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah menyanyi lagu kegemaran dan pernah Melihat alat perkusi seperti loceng, kerincing, kayu Tik-tok tamborin dan kastanet. Aktiviti : 1. Menyanyi lagu Tari Lenggang 2. Menyalin senikata lagu 3. Menamakan alat-alat perkusi. Objektif : Pada akhir p/p murid dapat : 1. Menyanyi dengan tempo yang betul 2. Menyebut/mengingati alat-alat perkusi. 3. Menyanyi dengan pernafasan yang betul.

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Mata...

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Mata ...cikgumuzik.com/rancanganpengajaranharian/muzik/RPHTH1.pdf · Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Mata Pelajaran : Pendidikan

1 http://cikgumuzik.com

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik

Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik

Masa : 8.15 – 9.15 pagi

Tarikh : 24 .1. 2009

Kelas : 1 Bestari

Bil Murid : 36 Orang

Tajuk / bidang : Nyanyian dan mengenal alat-alat perkusi.

Item : Melodi dan alat perkusi.

Hasil Pembelajaran : Menyanyi mengikut senikata lagu dan mengenal alat-alat

perkusi.

Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah menyanyi lagu kegemaran dan pernah

Melihat alat perkusi seperti loceng, kerincing, kayu

Tik-tok tamborin dan kastanet.

Aktiviti : 1. Menyanyi lagu Tari Lenggang

2. Menyalin senikata lagu

3. Menamakan alat-alat perkusi.

Objektif : Pada akhir p/p murid dapat :

1. Menyanyi dengan tempo yang betul

2. Menyebut/mengingati alat-alat perkusi.

3. Menyanyi dengan pernafasan yang betul.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Mata ...cikgumuzik.com/rancanganpengajaranharian/muzik/RPHTH1.pdf · Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Mata Pelajaran : Pendidikan

2 http://cikgumuzik.com

Pengabung Jalinan :Mendengar, memerhati dan menyanyi.

Penerapan nilai : Kerja sama, prihatin dan rajin / usaha.

Refleksi : Hampir 95% murid boleh menyanyi

90% dapat menamakan alat-alat perkusi.

Bahan-bahan Sumber P/P : Projektor LCD

Komputer riba, bahan bahan bercetak.

Langkah /Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P/Pembelajaran

Catatan.

Set Induksi ( 5 minit )

Bendera Terengganu

- Guru menampal gambar

bendera Terengganu di papan hitam.

Gambar Bendera.

Langkah 1 ( 2 minit )

- Mendengar

lagu - Melihat

senikata lagu tersebut

- Menyanyi beramai-ramai

- Guru memperdengarkan

lagu “ Impianku ” beserta dengan lirik lagu tersebut melalui slide

- Guru meminta murid mengingat dan menghafal senikata lagu.

- Menyanyi lagu tersebut secara kumpulan bergilir-gilir.

- Memlilih murid secara rawak menyanyi lagu secara solo.

Langkah 2 ( 20 minit )

Mari mengenal alat-alat perkusi.

- Guru menayangkan gambar

alat-alat perkusi melalui slide.

- Membaca nama peralatan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Mata ...cikgumuzik.com/rancanganpengajaranharian/muzik/RPHTH1.pdf · Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Mata Pelajaran : Pendidikan

3 http://cikgumuzik.com

perkusi secara berulang-ulang.

- Membuat soalan dan menyoal murid bagi menamakan alat-alat perkusi yang ditayangkan.(Tunjuk gambar alat-alat perkusi, murid menekan butang jawapan betul atau salah seorang demi seorang.)

- Mengisi tempat kosong berdasarkan gambar dan pilih huruf yang betul di dalam slide.

Langkah 3 ( 10 minit )

Menyusun senikata dengan betul.

- Murid di minta menulis

senikata yang ditayang dalam slide mengikut susunan yang betul di buku latihan masing-masing.

Penutup (5 minit )

Pantun

- Sebagai penutup tayang

serangkap pantun. “ Pergi ke tasik naik perahu, Sambil memakai baju melayu, Negeri kita namanya Terengganu, Semakin maju sudahlah tentu.” “Burung nuri terbangnya tinggi, Hinggap sebentar dipohon berduri, Sayanglah pada negeri sendiri, Hidup pasti lebih bererti.”