SEMESTER 2 SESI 2014/2015
KPR3974 - Latihan Mengajar 1
TAJUK TUGASAN:
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
MINGGU 8
NAMA NO. KAD MATRIK
NORAIDAH BINTI JEMAIN @
JAMAIN
D20112052968
KUMPULAN : K00386(A142PJJ)
PENSYARAH PENYELIA : DR. ABU HASSAN BIN ABDUL
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh : 6 Mei 2015
Tahun : 3 Permata
Bil. Murid : 25 orang
Masa : 7.45 pagi – 8.45 pagi
Tema : Kesihatan dan Kebersihan
Tajuk : Penjagaan Diri dan Rawatan Luka
Standard Kandungan : 5.1 Memahami menggunakan golongan kata dengan betul mengikut
konteks.
Standard Pembelajaran : 5.1.7 Memahami dan menggunakan kata sendi nama dan kata seru
dengan betul mengikut konteks.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:
i) Menyenaraikan contoh kata sendi nama yang terdapat dalam petikan.
ii) Mengisi tempat kosong dengan kata sendi nama yang betul.
iii) Membina ayat tunggal dengan menggunakan kata sendi nama yang diberikan oleh
guru.
Kemahiran Bahasa : Kemahiran mendengar, kemahiran bertutur, kemahiran membaca,
kemahiran menulis
Kemahiran Berfikir : Menjana idea , mengenal pasti
Nilai murni : berhemah tinggi , rajin, aktif, berani, bekerjasama, tolong-
menolong, menghormati, jujur
Elemen Merentasi Kurikulum : Kreativiti dan Inovasi
Sistem bahasa : Ayat tunggal, ayat majmuk dan sebutan
Bahan Bantu Belajar : Komputer, LCD, slaid gambar, alat untuk rawatan luka, bahan
grafik rawatan luka, carta alir dan gambar luka.
LANGKAH ISI PELAJARAN
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Set induksi
( 5 minit )
Permainan “Treasure Hunt”
Sampul surat:
Kata sendi nama :
1. Guru menyorokkan 6
sampul rahsia di dalam
kelas.
2. Murid dibahagikan kepada
lima kumpulan.
3. Setiap ahli kumpulan
diminta mencari sampul
tersebut.
4. Setelah ke semua sampul
dijumpai, setiap ketua
kumpulan diminta
menampal perkataan
tersebut di papan tulis.
5. Murid menyebut perkataan
tersebut dan guru
mengaitkannya dengan
tajuk pengajaran iaitu
“Kata Sendi Nama”.
BBM:
- gambar
- KB
- Kemahiran
berfikir
Teknik :
- soaljawab
- sumbangsara
n
BCB:
- kemahiran
- mendengar
- kemahiran
- bertutur
Langkah 1
( 20 minit )
Teks bacaan :
1. Murid membaca teks
bacaan berkenaan Hari
Terbuka Taman Damai.
2. Murid berbincang isi
kandungan petikan
tersebut.
3. Murid memahami
penerangan maksud kata
BBM:
- bahan grafik
persembahan
powerpoint
- komputer
LCD
KB
- Kemahiran
di
ke
untuk
kepada
pada
- Maksud kata sendi nama ialah
kata tugas yang digunakan
sebelum kata nama atau frasa
nama. Contohnya: Di, ke,
dari, daripada, kepada, pada,
untuk, oleh
- Peta buih
sendi nama yang
diterangkan oleh guru
dengan menggunakan peta
bulatan.
4. Guru membahagikan
murid kepada lima
kumpulan. Setiap
kumpulan diminta
menyenaraikan kata sendi
nama yang terdapat pada
petikan dan menulisnya
pada kad manila.
5. Murid membaca peta buih
tentang kata sendi nama
yang ada pada teks.
6. Setiap ketua kumpulan
membentangkan hasil
dapatan mereka.
- berfikir
- Menaakul
- Menjana idea
Langkah 2
( 15 minit )
Teks yang tidak lengkap:
1. Setiap kumpulan diberikan
teks yang tidak lengkap.
2. Ahli kumpulan diminta
membaca dan berbincang
untk melengkapkan teks
tersebut dengan kata sendi
nama.
3. Hasil kerja murid ditampal
di papan putih.
4. Semua murid menilai
setiap jawapan yang
dilengkapkan oleh setiap
BBM:
- Murid
KB:
- mengenal
pasti
- menjana idea
Teknik:
- penerangan
BCB:
kumpulan dengan
dibimbing oleh guru.
5. Setiap kumpulan yang
memberi jawapan yang
betul kesemuanya akan
diberikan hadiah sebagai
penghargaan oleh guru.
- kem.
mendengar
- kem. bertutur
Langkah 3
( 15 minit )
1. Setiap kumpulan diberi
lima belon.
2. Setiap belon akan ditiup
oleh setiap ahli kumpulan
sehingga pecah kerana di
dalam belon tersebut
mengandungi perkataan
kata sendi nama.
3. Setiap kumpulan diminta
membina ayat daripada
perkataan yang terdapat
dalam belon itu tadi.
4. Setiap kumpulan akan
menulis ayat tersebut pada
kad manila.
5. Hasil perbincangan
mereka perlu ditampal
pada papan putihMurid
akan membincangkan dan
menilai tahap binaan ayat
dari setiap kumpulan.
SetiaBBM:
- Carta alir
KB
- menjana idea
- mengenal
pasti
BCB:
- kem.
mendengar
- - kem.
bertutur
Penutup
( 5 minit )
Ayat yang mengandungi kata sendi
nama :
1. Murid membaca beberapa
ayat yang ditunjukkan
melalui persembahan
powerpoint dan mengenal
pasti kata sendi nama.
2. Murid menyatakan kata
sendi nama yang terdapat
pada ayat tersebut.
3. Guru merumuskan
pelajaran pada hari
tersebut
BBM:
- persembahan
powerpoint
- komputer
- LCD
KB:
- merumus
Refleksi :
i) Dalam aktiviti yang dilaksanakan sepanjang pengajaran dan pembelajaran ini
didapati semua murid dapat menjalankan aktiviti dan memberikan respon yang
baik. Mereka sangat aktif dan saling bekerjasama di antara ahli kumpulan. Mereka
juga dapat menyiapkan tugasan kumpulan dan individu pada masa yang
ditetapkan. Pengajaran ini dapat dilaksanakan dengan lancar. Murid berasa
seronok dan minat untuk menjalankan setiap aktiviti dengan keadaan yang
terkawal. Impak pengajaran ini ialah seramai 25/25 orang murid dapat menguasai
objektif pengajaran dan pembelajaran dengan menyenaraikan contoh kata sendi
nama yang terdapat dalam petikan, mengisi tempat kosong dengan kata sendi
nama yang betul dan membina ayat tunggal dengan menggunakan kata sendi nama
yang diberikan oleh guru.
LAMPIRAN 1
Lampiran 2
Kata sendi nama yang terdapat pada teks.
Kata Sendi
Nama
pada
dari
di
LAMPIRAN 3
LAMPIRAN 4
untuk
ke
dari
kepada
pada
LAMPIRAN 5
Nyatakan kata sendi nama yang terdapat pada ayat tersebut :
1. Kek itu dibeli oleh ibu saya.
2. Ziana ke sekolah dengan menaiki bas sekolah.
3. Mustamin berasal dari negeri Sarawak.
4. Kasut yang ayah beli itu diperbuat daripada kulit haiwan.
5. Surat tidak rasmi itu akan dihantar kepada kawan karib saya yang berada di luar
negara.
6. Latihan Matematik yang diberi itu perlu dihantar pada hari Jumaat.
7. Ubat itu dimakan untuk memberikan kesihatan tubuh badan.
8. Majlis perkahwinan itu berlangsung di dewan orang ramai.