7/29/2019 RPH PKB 3104
1/4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KELAS BERMASALAH PEMBELAJARAN
Kelas : 3 Mutiara Tarikh : 28 . 08. 2012
Masa : 10.00 pagi 11.00 pagi Hari : Selasa
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Jumlah Murid : 8 orang
Tajuk : Suku kata terbuka ta, ti, tu"
Kemahiran : Membaca dan menulis suku kata terbuka
Bilangan Murid : 8 orang
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah melihat dan menyebut tasik, timun, tupai,
dan tikar.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. Membina suku kata terbuka kv ta, ti, tu.
2. Menyalin dan menulis suku kata terbuka tersebut dengan
cara yang betul.
3. Membaca suku kata terbuka kv ta, ti, tu.
Penerapan Nilai : Kerajinan dan keyakinan diri
Unsur Terapi : Pertuturan dan pendengaran
Penggabungjalinan
Kurikulum : Bahasa Melayu dan pendidikan moral
Bahan Bantu Mengajar : Kad gambar, kad suku kata terbuka, lembaran kerja
7/29/2019 RPH PKB 3104
2/4
Langkah Pengajaran
Langkah Isi Kandungan Aktiviti
P&P
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Bersoal jawab
tentang gambar yang
ditunjukkan oleh guru
iaitu gambartupai
dan tasik
Membantu murid
mengingat kembali
pengetahuan sedia ada:
Murid dan guru bersoal
jawab tentang beberapa
teka teki yang berkaitan
dengan perkataan tasik,
timun, tupai dan tikar
Memperkenalkan
pelajaran hari ini kepada
murid:
1. Guru menunjukkan
kad suku kata terbuka
ta, ti, tu
2. Guru memberitahu
pelajaran hari berkaitan
dengan suku kata
terbuka tersebut.
Teknik:
1. Teka-teki
2. Soaljawab
Terapi:
1. Pertuturan
2. Pendengaran
Nilai:
1. Kerjasama
2. Yakin diri
BBM:
1. Gambar tupai
2. Gambar tasik
Langkah 1
(15 minit)
Memperkenalkan
suku kata terbuka
dengan perkataan
penuh beserta
gambar.
1.
1. Murid di tunjukkan
sukukata terbuka ta, ti,
tu.
2. Murid diminta untuk
mengeja sukukata
terbuka secara beramai-
ramai.
3. Murid mengeja suku
kata tersebut secara
individu.
4. seterusnya, murid di
Terapi:
1. Pertuturan
2. Pendengaran
Nilai:
1. Mendengar
arahan
2. Amalan baik
BBM:
1. Kad bergambar
7/29/2019 RPH PKB 3104
3/4
timun
2.
tupai
tunjukkan kad ayat
mudah yang mempunyai
perkataan dengan suku
kata terbuka (mereka
mengeja dan membaca
ayat mudah tersebut)
Langkah 2
(15 minit)
Guru membuat
permainan kecil untuk
melihat tahap
kefahaman murid
terhadap penggunaan
suku kata terbuka.
1. Murid ditunjukkan kad
gambar dan kad huruf
oleh guru.
2. Murid dikehendaki
memadankan gambar
dengan kad suku kata
terbuka yang
bersesuaian.
3. Murid dikehendaki
mengikat kad gambar
dan kad suku kata
terbuka menggunakan
lubang yang telah
disediakan.
Teknik:
1. Membaca
2. Mendengar
Terapi:
1. Pertuturan
2. Cara kerja
Nilai:
1. Mendengar
arahan
2. Amalan baik
BBM:
1. Kad gambar
2. Kad suku kataterbuka.
Langkah 3 Guru memberikan 1. Murid di kehendaki Teknik:
7/29/2019 RPH PKB 3104
4/4
(15 minit) latihan menggunakan
gambar
1.
_ _sik
2.
_ _kus
memilih satu kad gambar
secara rawak.
2. Setiap murid harus
melengkapkan suku kata
terbuka pada petak
kosong yang telah
disediakan.
3. Seterusnya seorang
demi seorang murid
dikehendaki ke hadapan
dan mengeja nama kad
gambar yang telah
dilengkap .
4. Semua murid
dikehendaki mengeja
dan menyebut perkataan
yang telah dilengkapkan
pada kad gambar.
1. Mengenalpasti
2. Sumbangsaran
Nilai:
1. Berkerjasama,
BBM:
1. Kad gambar
Penutup
(10 minit)
Guru membuat
Rumusan mengenai
pengajaran yang
telah diajar dan
menanyakan soalan
kepada murid akan
apa yang merekatelah pelajari.
1. Murid diminta mengeja
dan menyebut bunyi
suku kata terbuka secara
rawak daripada apa yang
telah dipelajari
Teknik:
1. Sumbangsaran
Terapi:
1. Pertuturan
Nilai:1. Yakin diri