RPH PKB 3104

download RPH PKB 3104

of 4

Transcript of RPH PKB 3104

  • 7/29/2019 RPH PKB 3104

    1/4

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    KELAS BERMASALAH PEMBELAJARAN

    Kelas : 3 Mutiara Tarikh : 28 . 08. 2012

    Masa : 10.00 pagi 11.00 pagi Hari : Selasa

    Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Jumlah Murid : 8 orang

    Tajuk : Suku kata terbuka ta, ti, tu"

    Kemahiran : Membaca dan menulis suku kata terbuka

    Bilangan Murid : 8 orang

    Pengetahuan sedia ada: Murid pernah melihat dan menyebut tasik, timun, tupai,

    dan tikar.

    Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

    1. Membina suku kata terbuka kv ta, ti, tu.

    2. Menyalin dan menulis suku kata terbuka tersebut dengan

    cara yang betul.

    3. Membaca suku kata terbuka kv ta, ti, tu.

    Penerapan Nilai : Kerajinan dan keyakinan diri

    Unsur Terapi : Pertuturan dan pendengaran

    Penggabungjalinan

    Kurikulum : Bahasa Melayu dan pendidikan moral

    Bahan Bantu Mengajar : Kad gambar, kad suku kata terbuka, lembaran kerja

  • 7/29/2019 RPH PKB 3104

    2/4

    Langkah Pengajaran

    Langkah Isi Kandungan Aktiviti

    P&P

    Catatan

    Set Induksi

    (5 minit)

    Bersoal jawab

    tentang gambar yang

    ditunjukkan oleh guru

    iaitu gambartupai

    dan tasik

    Membantu murid

    mengingat kembali

    pengetahuan sedia ada:

    Murid dan guru bersoal

    jawab tentang beberapa

    teka teki yang berkaitan

    dengan perkataan tasik,

    timun, tupai dan tikar

    Memperkenalkan

    pelajaran hari ini kepada

    murid:

    1. Guru menunjukkan

    kad suku kata terbuka

    ta, ti, tu

    2. Guru memberitahu

    pelajaran hari berkaitan

    dengan suku kata

    terbuka tersebut.

    Teknik:

    1. Teka-teki

    2. Soaljawab

    Terapi:

    1. Pertuturan

    2. Pendengaran

    Nilai:

    1. Kerjasama

    2. Yakin diri

    BBM:

    1. Gambar tupai

    2. Gambar tasik

    Langkah 1

    (15 minit)

    Memperkenalkan

    suku kata terbuka

    dengan perkataan

    penuh beserta

    gambar.

    1.

    1. Murid di tunjukkan

    sukukata terbuka ta, ti,

    tu.

    2. Murid diminta untuk

    mengeja sukukata

    terbuka secara beramai-

    ramai.

    3. Murid mengeja suku

    kata tersebut secara

    individu.

    4. seterusnya, murid di

    Terapi:

    1. Pertuturan

    2. Pendengaran

    Nilai:

    1. Mendengar

    arahan

    2. Amalan baik

    BBM:

    1. Kad bergambar

  • 7/29/2019 RPH PKB 3104

    3/4

    timun

    2.

    tupai

    tunjukkan kad ayat

    mudah yang mempunyai

    perkataan dengan suku

    kata terbuka (mereka

    mengeja dan membaca

    ayat mudah tersebut)

    Langkah 2

    (15 minit)

    Guru membuat

    permainan kecil untuk

    melihat tahap

    kefahaman murid

    terhadap penggunaan

    suku kata terbuka.

    1. Murid ditunjukkan kad

    gambar dan kad huruf

    oleh guru.

    2. Murid dikehendaki

    memadankan gambar

    dengan kad suku kata

    terbuka yang

    bersesuaian.

    3. Murid dikehendaki

    mengikat kad gambar

    dan kad suku kata

    terbuka menggunakan

    lubang yang telah

    disediakan.

    Teknik:

    1. Membaca

    2. Mendengar

    Terapi:

    1. Pertuturan

    2. Cara kerja

    Nilai:

    1. Mendengar

    arahan

    2. Amalan baik

    BBM:

    1. Kad gambar

    2. Kad suku kataterbuka.

    Langkah 3 Guru memberikan 1. Murid di kehendaki Teknik:

  • 7/29/2019 RPH PKB 3104

    4/4

    (15 minit) latihan menggunakan

    gambar

    1.

    _ _sik

    2.

    _ _kus

    memilih satu kad gambar

    secara rawak.

    2. Setiap murid harus

    melengkapkan suku kata

    terbuka pada petak

    kosong yang telah

    disediakan.

    3. Seterusnya seorang

    demi seorang murid

    dikehendaki ke hadapan

    dan mengeja nama kad

    gambar yang telah

    dilengkap .

    4. Semua murid

    dikehendaki mengeja

    dan menyebut perkataan

    yang telah dilengkapkan

    pada kad gambar.

    1. Mengenalpasti

    2. Sumbangsaran

    Nilai:

    1. Berkerjasama,

    BBM:

    1. Kad gambar

    Penutup

    (10 minit)

    Guru membuat

    Rumusan mengenai

    pengajaran yang

    telah diajar dan

    menanyakan soalan

    kepada murid akan

    apa yang merekatelah pelajari.

    1. Murid diminta mengeja

    dan menyebut bunyi

    suku kata terbuka secara

    rawak daripada apa yang

    telah dipelajari

    Teknik:

    1. Sumbangsaran

    Terapi:

    1. Pertuturan

    Nilai:1. Yakin diri