RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tahun : Pendidikan Khas - Sinaran
Bidang Kegiatan : 3. Membentuk dan Membuat Binaan
Aktiviti / Teknik : Menghasilkan Diorama
Tema : Flora dan Fauna
Tajuk : Taman Bunga
Masa : 1 jam ( 60 minit )
Objektif Pengajaran
Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan binaan diorama bertemakan
taman bunga
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
Mengenali aktiviti menghasilkan diorama.
Memahami dan mengaplikasikan cara-cara menghasilkan diorama
bertemakan taman bunga
Menceritakan proses untuk menghasilkan diorama bertemakan taman bunga.
Penerapan Nilai : Yakin, menghargai
Kemahiran Berfikir : Mengklasifikasi
Pengetahuan Sedia Ada Murid :
Murid telah biasa melihat ataupun pergi ke taman bunga
Murid pernah mewarnakan gambar taman bunga
Hasil Pembelajaran Murid
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
Menghasilkan binaan diorama bertemakan taman bunga menggunakan
teknik yang betul
Menyatakan langkah-langkah menghasilkan binaan diorama
Nilai Murni : Bersih, hormat menghormati, kerjasama
Unsur KBKK : Konstruktivisme
BBM : Kotak kasut, gam, gunting, tali, kertas warna, pensil warna,
‘double sided tape’
Prosedur
Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid.
Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses
pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan
kemahiran-kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif.
Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi.
Guru memberi penerangan kepada murid cara-cara membuat binaan
diorama bertemakan taman bunga
Memberi bimbingan kepada murid dalam menyiapkan binaan diorama
Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap
Apresiasi dan refleksi.
Penutup
Sosial atau
Kognitif
Jadual Pelaksanaan
Perkara / Masa Isi Kandungan Aktiviti P&P
Catatan
(strategi / kaedah,
ABM, nilai dan
ilustrasi )
Set Induksi
(3 minit)
Gambar taman bunga
Aktiviti Guru
- Guru menunjukkan gambar
taman bunga.
- Guru menarik perhatian
murid berkaitan gambar
yang ditunjukkan dengan
mengajukan beberapa
soalan.
-
Aktiviti Murid
-Murid melihat gambar yang
ditunjukkan
- Murid memberi respon dan
menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru
Kaedah : Kelas
Strategi : Guru
bersoal jawab
dengan murid
ABM :
Laptop
LCD
Konsep 5P :
Penggabungjalinan
kemahiran dalam
Subjek Sains
Pengenalan
Konsep
Langkah 1
(5 minit)
Pengenalan tajuk aktviti
pelajaran dan
penerangan konsep
Penerangan konsep
Diorama
Aktiviti Guru
-Guru mengaitkan aktiviti di
Set Induksi dengan
tajuk/aktiviti yang akan
dipelajari
- Guru menerangkan definisi
dan konsep diorama
- Guru menunjukkan contoh-
contoh diorama (paparan
slide bergambar)
Kaedah : Kelas
Strategi :
Penerangan guru
ABM :
Laptop
LCD
Perkara / Masa Isi Kandungan Aktiviti P&P
Catatan
(strategi / kaedah,
ABM, nilai dan
ilustrasi )
Aktiviti Murid
-Murid mendengar
penerangan guru
-Murid menjawab soalan-
soalan berkaitan yang
ditujukan oleh guru
Perkembangan
Langkah 3
(5 minit)
Penerangan tentang
tajuk, bahan-bahan dan
aktiviti yang akan
dijalankan
Aktiviti Guru
- Guru memperkenalkan alat
dan bahan yang akan
digunakan untuk aktiviti hari
ini
- Guru menunjukkan hasil
karya yang telah siap
Aktiviti Murid
- Murid mendengar
penerangan guru berkaitan
tajuk dan aktiviti yang akan
dipelajari.
- Murid melihat, meneliti dan
memegang contoh hasil
karya .
Kaedah : Kelas
Strategi :
Penerangan dan
memberi contoh
ABM :
Contoh hasil karya
Nilai : Menghargai
Ilustrasi :
Contoh Hasil Karya
Langkah 4
(7 minit)
Tunjukcara / demonstrasi Aktiviti Guru
- Guru menunjukkan cara
membina diorama taman
bunga
Kaedah : Kelas
Strategi :
Penerangan dan
tunjukcara
Perkara / Masa Isi Kandungan Aktiviti P&P
Catatan
(strategi / kaedah,
ABM, nilai dan
ilustrasi)
Cara penghasilan:
1) Menyediakan kotak /
membalut kotak
2) Menghias bahagian
dalam kotak /
pemandangan belakang
taman
3) Melukis, menggunting
dan menghasilkan
bentuk-bentuk bunga
4) Melukis, mewarna dan
menggunting gambar
binatang kecil
5) Melakar dan
menggunting bentuk-
bentuk pokok
6) Menyusun atur dan
menghias bahagian
dalam kotan
menggunakan hiasan
yang telah dibuat
- Guru menunjukkan carta
penghasilan diorama secara
berperingkat
- Guru meminta murid untuk
turut serta dalam sesi
tunjukcara.
Aktiviti Murid
- Murid melihat tunjukcara
yang ditunjukkan oleh
guru.dan menyatakan
langkah-langkah bagi
membina diorama taman
bunga
- Murid turut serta dalam
demonstrasi guru dengan
bimbingan dan panduan
guru
ABM :
Kotak Kasut,
Kertas warna,
Pensil. Warna,
Gunting, Tali,
‘Double SideTape’
Nilai : Kebersihan
Langkah 5
(30 minit)
Gerakerja murid
- menghasilkan binaan
diorama
Aktiviti Guru
- Guru membimbing dan
memberi panduan kepada
murid semasa aktiviti
dijalankan
Kaedah :
Individu / Kelas
Perkara / Masa Isi Kandungan Aktiviti P&P
Catatan
(strategi / kaedah,
ABM, nilai dan
ilustrasi )
Aktiviti Murid
- Murid menghasilkan
diorama mengikut langkah-
langkah yang telah
ditunjukkan
Strategi :
Bimbingan
membina diorama
ABM :
Kotak Kasut,
Kertas warna,
Pensil. Warna,
Gunting, Tali,
Kemuncak
Langkah 6
(7 minit)
Penilaian hasil kerja
murid dalam
menghasilkan binaan
diorama taman bunga
Aktiviti Guru
- Guru meminta beberapa
orang murid menunjukkan
hasil kerja mereka
- Guru meminta murid lain
membuat penilaian dan
ulasan
Aktiviti Murid
- Murid yang dipilih
menceritakan serba sedikit
tentang hasil karya mereka.
- Murd-murid lain akan
membuat ulasan bersama-
sama guru.
Kaedah :
Individu / Kelas
Strategi :
Mempamerkan
hasil kerja yang
siap
Nilai :
Menghargai
Hormat-
menghormati
TKP :
Intrapersonal
Penutup
(3 minit)
Membuat rumusan
-Kognitif
-Sosial
Guru membuat rumusan
tentang teknik dan kualiti
hasil karya murid dan
menerapkan nilai-nilai murni
Kaedah : Kelas
Strategi : Merumus
hasil kerja murid.
Nilai : Menghargai
Nota : TKP - Teori Kecerdasan Pelbagai
Refleksi P&P:
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
TUGASAN PSV 3105
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PSV – PENDIDIKAN KHAS
BIDANG:
3. MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
AKTIVITI:
DIORAMA
TEMA:
FLORA DAN FAUNA
Disediakan Oleh:
NOR SHAKIAH BINTI HUSSAIN
PPG PJJ AMBILAN JUN 2011 – PENDIDIKAN KHAS
Untuk Perhatian Pensyarah:
PN. SITI HAYATI BT. HJ. MOHD. YUSOF