Post on 29-Sep-2015
description
CADANGAN PENULISAN RPHFASA 1
Mata Pelajaran : Matematik
Kelas : 3 AmanahTarikh : 24 Februari 2015Masa : (70 minit)Tema : Perkaitan
Topik : 4.0 Statistik II
Kod Standard Pembelajaran : 4.2PPPM: Band 2KBAT : Menganalisis
PdP Berpusatkan : Murid
Objektif PdP: Memahami dan menggunakan konsep mod, median dan min untuk menyelesaikan masalah
Pencapaian PdP :
Menentukan mod bagi (a) Set data
(b) Data dalam jadual kekerapan
(c) Menentukan mod dan kekerapan bagi mod tersebut daripada piktograf, carta palang, graf garis dan carta pai
Nilai : Bekerjasama, Berdikari, Kenyakinan diriBBM/ Sumber :
Kertas berbentuk, Lembaran Kerja, Kertas Mahjong, Marker Pen
FASA 2Rangka Pengajaran
Kesan /Refleksi
Induksi
Bagaimana anda menarik minat murid kepada topik hari ini ?
*Murid dikelaskan mengikut bulan kelahiran
Aktiviti Utama :
Bagaimana anda menerangkan topik / pengajaran anda dengan jelas kepada murid?Adakah anda memberikan contoh / strategi pembelajaran kepada murid ?
.* Pelajar diminta untuk mengambil kad berbentuk yang telah disediakan oleh guru di hadapan kelas mengikut bulan kelahiran masing-masing.
* Murid dikehendaki menampal kad berbentuk tadi pada papan putih.
*Pelajar dikehendaki membina jadual kekerapan berdasarkan kad berbentuk yang telah ditampal.
*Pelajar menjawab soalan :
-Bandingkan jumlah pelajar mengikut bulan kelahiran?
-Pelajar menentukan istilah mod dengan betul
Pelajar mengambil kad berbentuk
Pelajar menampal kad pada papan putih
Pelajar membina jadual kekerapan
Cadangan jawapan :
-Murid akan menyatakan jumlah pelajar yang paling ramai dan sedikit
-Murid dapat memahami konsep mod
Adakah anda menjalankan aktiviti berkumpulan ?
Bagaimanakah anda menguruskan aktiviti PdP?
*Pelajar diagihkan kepada beberapa kumpulan (enam pelajar dalam satu kumpulan)*Guru mengedarkan soalan yang berbeza kepada setiap kumpulan
*Pelajar dikehendaki berbincang dan menjawab soalan dalam kumpulan masing-masing
*Pelajar menulis jawapan dalam kertas mahjong dan seterusnya membentangkan jawapan
Pelajar membentuk kumpulan
Pelajar berbincang dalam kumpulan masing-masingPelajar membentangkan jawapan
PentaksiranAdakah ruang untuk anda menjalankan pentaksiran?
Siapakah yang anda taksir?
Apakah hasil tugasan murid /bukti pentaksiran yang anda kumpulkan?
*Pentaksiran dibuat berdasarkan hasil pembentangan kumpulan*Semua ahli kumpulan
*Kertas mahjong (perbentangan),
gambar dan video (bukti guru)Pelajar menentukan mod bagi set data
Aktiviti PlenariApakah maklumat yang anda peroleh pada penghujung sesi PdP?
Apakah yang perlu diketahui oleh murid ?
*Pelajar dapat menentukan mod dengan tepat
*Pelajar dapat menentukan mod bagi
(a)Set data
(b)Data dalam jadual kekerapan
(c)Menentukan mod dan kekerapan bagi mod tersebut daripada piktograf, carta palang, graf garis dan carta pai
Kerja susulan untuk murid
Aktiviti Pengukuhan*Pelajar diberikan latihan pengukuhan dalam buku teks Latihan 4.2a.
Aktiviti :Peneguhan / pengkayaan