rph kraft

Post on 11-Aug-2015

78 views 3 download

Transcript of rph kraft

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (MENGENAL KRAF TRADISIONAL)

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 5 Arena

Bilangan : /37 orang

Tarikh : 18 Ogos 2012

Masa : 9.00 – 10.00 pagi ( 1 jam)

Bidang : Mengenal kraf tradisional

Tajuk : Anyaman kelarai siku keluang

Kemahiran/teknik : Menganyam

Alat dan Bahan : kertas lukisan, kertas warna, gunting dan gam.

Pengetahuan

sedia ada murid

: murid pernah melihat tikar mengkuang yang dianyam.

Objektif :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1) Menghasilkan kelarai anyaman.

2) Menggunting kertas warna untuk penghasilan anyaman.

Hasil pembelajaran :

1) Menganyam kelarai seperti contoh yang disediakan dengan kemas.

2) Menggunting kertas warna dengan lurus dan kemas untuk menghasilkan

anyaman.

Masa Tajuk Aktiviti Strategi Catatan

/kaedah

9.00am -

9.05 am

(5minit)

Set induksi 1. Guru masuk ke kelas

dengan memakai pakaian

seperti orang tua di

kawasan perkampungan

sambil membawa tikar

mengkuang.

2. Guru membentang kan

tikar mengkuang yang di

bawa dalam kelas (muat

untuk kapasiti pelajar)

3. Murid diminta untuk duduk

bersama-sama atas tikar

mengkuang yang

dibentangkan.

Induktif,

Lakonan

BBM : tikar

mengkuar,

model

9.05 pg –

9.10 pg

(5 minit)

Langkah 1

(penerangan)

1.Guru menunjukkan

beberapa contoh anyaman

tikar.

2.Guru menerangkan

tentang beberapa kelarai

yang biasa di hasilkan

untuk pengeluaran tikar

mengkuang.

3.Guru menunjukkan slaid

berkaitan bahan-bahan

Penerangan

BBM :

contoh

anyaman

tikar

mengkuang

Slaid

persembah

an yang

menayangk

an gambar-

gambar

beberapa

kelarai

yang digunakan untuk

membuat anyaman tikar

9.10pg-

9.50 pg

(40 minit)

Langkah 2

(demonstrasi)

1. Guru menayangkan video

penghasilan anyaman tikar

yang dilakukan pada

kertas.

2. Pada masa yag sama,

guru menjaankan

demonstrasi bagi

membolehkan murid dapat

melihat dengan lebih jelas.

Demonstrasi

Tunjuk cara

BBM :

video,

TMK,

Langkah 3

(proses)

1. Guru membimbing murid

membuat tapak dan

kertas anyaman untuk

menghasilkan bahan-

bahan anyaman siku

keluang

2. Setiap murid diarahkan

melukias kotak (garisan)

yang berukuran 5 cm

pada setiap satu kertas

lukisan dan kertas

warna.

3. Untuk membuat tapak

anyaman kertas lukisan

Bimbingan BBM :

contoh

kelarai siku

keluang

yang telah

siap

dilpat dua

4. Gunting kertas lukisan

tersebut mengikut

garisan tanpa melebihi

border/ frame.

5. Murid perlu menganyam

mengikut contoh

anyaman yang

disediakan

6. Kertas anyaman (kertas

warna yang dipotong)

diselang-selikan pada

tapak anyaman (kertas

lukisan).

9.50 -

9.55pagi

(5minit)

Langkah 3

(apresiasi)

1) Semua pelajar diminta

berdiri dan memegang

anayam masing-masing

serta menunjukkan hasil

karya kepada ahli2 kelas

yang lain.

2) Beberapa contoh

anyaman yang terbaik

dijadikan contoh kepada

pelajar-pelajar lain.

3) Murid ditanya tentang

perasaan sepanjang

penghasilan anyaman.

9.55 –

10.00

pagi

(5minit)

Langkah 4

(penutup)

1) Guru mengaitkan cara

pembuatan anyaman

sebenar dengan

anyaman tikar yang

dihasilkan.

peenrangan

2) Guru merumuskan isi

pelajaran.

Refleksi :

Murid menghadapi kesukaran untuk menebuk lubang mata pada topeng mata. Pada

keseluruhan pengajaran danpembelajaranmuridseronak dan dapat menyelesaikan

tugasan serta menyiapkan topeng mata dengan kreativiti masing-masing