1.1.2-RPH Sains - PBS di PD

3
1 Rancangan Pengajaran Harian TARIKH : 18.10.2013 HARI : Jumaat MASA : 9.30  101.0 am TEMPOH : 40 minit KELAS : Tingkatan 3 Anggerik BILANGAN MURID : 40 orang pelajar PENGETAHUAN SEDIA ADA TEMA : Penyenggaraan dan Kesinambungan Hidup BIDANG : Respirasi OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Memahami pengangkutan oksigen dalam badan manusia HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar-pelajar dapat : -  Memerihalkan resapan oksigen daripada alveoli ke dalam kapilari darah  Memerihalkan pengangkutan oksigen dalam darah  Memerihalkan resapan oksigen daripada kapilari darah ke dalam sel PENTAKSIRAN PBS : B3D2E1  menghuraikan proses resapan dan pengangagkutan oksigen oleh darah dari peparu ke sel badan. PENGETAHUAN SEDIA ADA : Pelajar telah mempelajari mengenai mekanisme pernafasan KAEDAH PENGAJARAN : Sumbangsaran, perbincangan dan pengumpulan maklumat KEMAHIRAN GENERIK : Kemahiran Proses Sains - Pemerhatian - Membuat inferans : Sikap saintik dan nilai-nilai murni - Kerjasama dalam kumpulan - Berfikir secara rasional Bahan dan Peralatan 1. gelung rotan 2. perakam dan pemain video 3. tali Masa Aktiviti guru Aktiviti pelajar Kemahiran generik Set induksi 5 minit Guru membuat analogi berkaitan dengan proses pengangkutan ikan dari pengkalan kepada peraih ikan untuk memerihalkan proses pengangkutan oksigen daripada alveoli ke kapilari darah. 1. Apakah y ang diwakili oleh oleh lori dan ikan ? Pelajar mendengar dan menjana idea mengenai proses pengangkutan oksigen dari alveoli ke kapilari darah dengan menjawab soalan-soalan dari guru 1. Lori mewakili sel darah merah dan ikan SPS - Pemerhatian - Membuat inferens

Transcript of 1.1.2-RPH Sains - PBS di PD

Page 1: 1.1.2-RPH Sains - PBS di PD

8/13/2019 1.1.2-RPH Sains - PBS di PD

http://slidepdf.com/reader/full/112-rph-sains-pbs-di-pd 1/3

1

Rancangan Pengajaran Harian

TARIKH : 18.10.2013

HARI : Jumaat

MASA : 9.30 – 101.0 am

TEMPOH : 40 minit

KELAS : Tingkatan 3 Anggerik

BILANGAN MURID : 40 orang pelajar

PENGETAHUAN SEDIA ADA

TEMA : Penyenggaraan dan Kesinambungan Hidup

BIDANG : Respirasi

OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Memahami pengangkutan oksigen dalam badan manusia

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar-pelajar dapat : -

  Memerihalkan resapan oksigen daripada alveoli ke dalam kapilari

darah

  Memerihalkan pengangkutan oksigen dalam darah

  Memerihalkan resapan oksigen daripada kapilari darah ke dalam sel

PENTAKSIRAN PBS : B3D2E1 – menghuraikan proses resapan dan pengangagkutanoksigen oleh darah dari peparu ke sel badan.

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Pelajar telah mempelajari mengenai mekanisme pernafasan

KAEDAH PENGAJARAN : Sumbangsaran, perbincangan dan pengumpulan maklumat

KEMAHIRAN GENERIK : Kemahiran Proses Sains 

- Pemerhatian- Membuat inferans

: Sikap saintik dan nilai-nilai murni 

- Kerjasama dalam kumpulan- Berfikir secara rasional

Bahan dan Peralatan

1. gelung rotan

2. perakam dan pemain video

3. tali

Masa Aktiviti guru Aktiviti pelajar Kemahiran generik

Set induksi

5 minit Guru membuat analogi berkaitandengan proses pengangkutan ikandari pengkalan kepada peraih ikanuntuk memerihalkan prosespengangkutan oksigen daripadaalveoli ke kapilari darah.

1. Apakah yang diwakili oleh oleh loridan ikan ?

Pelajar mendengar danmenjana idea mengenaiproses pengangkutanoksigen dari alveoli kekapilari darah denganmenjawab soalan-soalandari guru

1. Lori mewakili seldarah merah dan ikan

SPS

- Pemerhatian

- Membuat inferens

Page 2: 1.1.2-RPH Sains - PBS di PD

8/13/2019 1.1.2-RPH Sains - PBS di PD

http://slidepdf.com/reader/full/112-rph-sains-pbs-di-pd 2/3

2

2. Apakah yang diwakili olehpengkalan dan peraih ikan ?

3. Perihalkan bagaimana oksigendiangkut dari alveoli ke kapilaridarah

mewakili oksigen

2. Pengkalan mewakilialveoli dan peraihikan mewakili kapilaridarah

3. Oksigen ( ikan )diangkut dari alveoli( pengkalan ) kekapilari darah( peraih ) olehnelayan ( prosesresapan )

Penjanaanidea

10 minit

Guru meminta mengaitkanpengetahuan dari Set Induksi denganproses resapan oksigen daripada

alveoli ke kapilari darah- bagaimanakah oksigen dari alveoli

„ masuk / merentasi ‟ ke dalamkapilari darah ?

- apakah ciri-ciri alveoli yangmembolehkan oksigen meresapmelaluinya ?

Pelajar menjawabsoalan-soalan guru

-  Oksigen diangkutmerentasi alveoli kekapilari darah melaluiproses resapan

-  Ciri-ciri ; nipis, lembab,banyak alveolus

KPS

- membuat inferans

PerkembanganIdea 1

15 minit

Guru menayangkan video yangmenunjukkan proses resapan oksigendaripada alveoli ke dalam kapilaridarah

Guru seterusnya menerangkankonsep resapan kepada pelajar.

Pelajar-pelajar menontonvideo dan membuat notadarinya.

KPS

- pemerhatian

PerkembanganIdea 2

Guru menyuruh beberapa orangpelajar untuk melakonkan / mainperanan bagi proses resapan oksigendari alveoli ke kapilari.

Guru meminta pelajar perihalkanproses resapan secara ringkas

Pelajar melakukan MainPeranan bagi prosesresapan oksigen darialveoli ke kapilari darahdengan menggunakangelung rotan sebagaialveoli dan jaluran talisebagai kapilari darah

Pelajar perihalkanproses resapan yangdilakonkan.

KPS & Sikapsaintik & NilaiMurni

- kerjasama dalamkumpulan

Peralatan

- gelung rotan

- tali

PerkembanganIdea 3

Guru menerangkan proses yangberlaku selepas oksigen meresap kedalam kapilari darah.

“ oksigen akan berpadu denganhaemoglobin dan membentukkanoksihaemoglobin dan di angkut ke sel-sel diseluruh bahagian badan untukdigunakan untuk respiarasi sel ” 

Guru seterusnya menggunakan

Pelajar mendengarpenerangan guru danmencatat nota.

Page 3: 1.1.2-RPH Sains - PBS di PD

8/13/2019 1.1.2-RPH Sains - PBS di PD

http://slidepdf.com/reader/full/112-rph-sains-pbs-di-pd 3/3

3

kaedah sumbangsaran untuk mengujikefahaman pelajar

Penutup

10 minutes

Guru mengedarkan kertas latihankepada semua pelajar.

[ B3D2E1 ]

Guru membincangkan jawapankepada soalan-soalan latihanbersama-sama pelajar

Pelajar-pelajarmenjawab soalan latihansecara bertulis

Pelajar-pelajarmenjawab soalan latihan

Rujuk Lampiran 1

Pentaksiran PBS

B3D2E1