Bmm3043e Format Rph

19
Lampiran 1: Format RPH KSSR Rancangan Pengajaran Harian RPH (Pengajaran Kemahiran Mendengar dan Bertutur Tahun 4 ) Tarikh : Tahun : 4 Amanah Bil. Murid : 34 orang Masa : 1130-1230 Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tema : Keselamatan Tajuk : Banjir Standard Kandungan Standard Pembelajaran 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks. 5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja pasif dengan betul mengikut konteks. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. menyenaraikan kata kerja pasif dengan betul secara lisan dan bertulis. ii. membina ayat menggunakan kata kerja pasif mengikut konteks dengan betul. Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata kerja pasif Kosa kata : karbohidrat, protein, vitamin. Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan

description

BMM3043 rph

Transcript of Bmm3043e Format Rph

Page 1: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

Rancangan Pengajaran Harian RPH

(Pengajaran Kemahiran Mendengar dan Bertutur Tahun 4 )

Tarikh :

Tahun : 4 Amanah

Bil. Murid : 34 orang

Masa : 1130-1230

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Keselamatan

Tajuk : Banjir

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. menyenaraikan kata kerja pasif dengan betul secara lisan dan bertulis.

ii. membina ayat menggunakan kata kerja pasif mengikut konteks dengan betul.

Sistem Bahasa

Tatabahasa : Kata kerja pasif

Kosa kata : karbohidrat, protein, vitamin.

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum

Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan

Nilai murni : Tanggungjawab, perihatin, keselamatan diri

Kreativiti : Memilih makanan seimbang dalam kehidupan harian

Strategi

Kemahiran berfikir : Mengenal pasti, banding beza mengecam

Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, visual

Kemahiran belajar cara belajar : Memproses maklumat mengenai piramid makanan.membaca intensif

Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan pemakanan harian.

:

Bahan bantu mengajar:

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata

dengan betul mengikut konteks.

5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja pasif

dengan betul

mengikut konteks.

Page 2: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

Bil Jenis Bilangan

1 Kad bercantum 6

2 Komputer riba 1

3 Pembesar suara 1

4 LCD 1

5 Petikan 38

6 Lembaran kerja 38

7 Lembaran kerja pengayaan 33

8 Lembaran kerja pemulihan 5

Pengetahuan Sedia ada : Murid sudah mengetahui tentang

Pengetahuan am berkaitan : Kebersihan dan kesihatan diri

Pengetahuan kemahiran bahasa/sistem bahasa berkaitan : Kata ayat pasif

Isi Pelajaran Langkah dan aktiviti Catatan

Kad bercantum:

-Burger

-Sayur-sayuran

-Buah-buahan

-Ayam goreng

-Susu dan roti

Tajuk:

“Makanan Seimbang”

1) Guru mengedarkan kad bercantum kepada

semua kumpulan.

2) Setiap kumpulan dikehendaki mencantumkan

kad tersebut supaya menjadi satu gambar

tunggal.

3) Setiap kumpulan dikehendaki menyatakan

gambar yang mereka perolehi.

4) Guru memaparkan gambar pada slaid.

5) Guru bersoal jawab dengan murid mengenai

gambar tersebut.

6) Guru mengaitkan kad bercantum dengan tajuk

pengajaran pada hari ini.

7) Guru menyatakan tajuk pengajaran.

BBB:

-Kad bercantum

(lampiran 1)

-Komputer riba

-LCD

Teknik:

-Soal jawab

-Perbincangan

TKP:

-Verbal

-Visual

-Kinestetik

-Interpersonal

Page 3: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

BCB:

-k.bertutur

-k.mendengar

Nilai:

-Rasional

- Kepentingan makanan seimbang- Kesan pengambilan makananseimbang: tidak diserang penyakit: tidak perlu mengeluarkanperbelanjaan untuk mendapatkanrawatan

Langkah 1 ( 15 minit )

. Murid diminta untuk mengambil contoh

makanan yang terdapat di dalam piramid

makanan dan berbual tentangnya

-

BBM :

Piramid Makanan

(lampiran 2)

KB :

Menjana Idea

Ilmu :

Pendidikan Kesihatan,

celik kewangan

Nilai

:Mementingkan

Kesihatan

Teknik :

Perbincangan

Hasil Pembelajaran

yang ingin dicapai:

Mengaitkan hasil

perbincangan tentang

kepentingan makanan

seimbang dalam

kehidupan seharian

Langkah 2 ( 15 minit )Aktiviti I Guru menayangkan slaid petikan kepada murid. Guru membimbing murid membaca petikan

tersebut dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Murid dikehendaki membaca petikan berkenaan secara kumpulan dan individu.

Aktiviti 2 Guru dan murid berbincang tentang teks .Murid diberi penerangan tentang kata kerjja

pasif. Murid diminta menggarisi kata kerja pasif yang

BBB/BBM:

Petikan (lampiran 3)

BCB : Bacaan intensif

KB : Mengecam

Hasil Pembelajaran

Page 4: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

terdapat dalam teks. yang ingin dicapai:

Murid dapat mengenal

pasti dan menyenaraikan

kata kerja pasif

Murid menukarkan ayat kata kerja aktif kepada ayat kata kerja pasif.

1. Wahidah mencuci pinggan di dapur.2. Mereka meraikan hari lahir Puan Maizura.3. Pak Sawardi menangkap ikan di laut.4. Negara Malaysia telah mengalahkan Singapura dalam perlawananbola sepak itu.5. Tun Dr. Mahathir Mohamad telah memajukan negara kita.6. Cikgu Julia menasihati murid-muridnya agar mengulang kajipelajaran.7. Putra Arif membaca buku cerita untuk mengisi masa lapangnya.8. Tukang kebun sedang

mencantas pokok bunga.

Langkah 3 ( 10 minit )

Aktiviti 1 Ketua kumpulan diminta untuk

mengedarkan lembaran kerja kepada setiap ahli kumpulan.

Setiap murid dikehendaki menukarkan ayat kata kerja aktif kepada ayat kata kerja pasif.

Aktiviti 2 Setelah siap,murid dikehendaki saling

bertukar lembaran kerja dan menyemak hasil kerja pasangan masing-masing.

Guru menerapkan nilai kejujuran dengan menyemak dengan betul dan jujur.

Guru membuat penilaian dengan menyemak jumlah jawapan yang betul

BBM :

Lembaran kerja (lampiran 4)

Nilai : Kejujuran

Teknik : Ujian

Penilaian :

Rakan sebaya

Hasil Pembelajaran

yang ingin dicapai:

Murid dapat menukarkan ayat kata kerja aktif kepada ayat kata kerja pasif dengan betul.

Pemulihan (10 minit )

Murid menuliskan kata kerja pasif yang

betul berpandukan kata kerja aktif yang

diberi

Pengayaan

Murid menulis satu perenggan berita mengenai

kesihatan dengan menggunakan beberapa ayat

yang mengandungi kata kerja pasif.

BBM :

Lembaran kerja

pemulihan (Lampiran 5),

lembaran kerja

pengayaan (lampiran 6)

BCB : Mendengar

dengan cekap,

kemahiran menulis

KP : Visual – ruang.

Teknik : Ujian

Page 5: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

Kognitif :

Rumusan isi pelajaran : Menyatakan semula kepentingan makanan seimbang

Sosial :

Pujian dan galakan serta menyanyikan lagu “Kalau Suka”

Penutup (5 minit)

Guru membimbing murid membuat rumusan isi pelajaran.

Guru memberi peneguhan sosial kepada murid kerana dapat mengikuti sesi pengajaran dan pembelajaran dengan baik.

Guru memaparkan slaid lirik lagu kepada murid.

Semua murid menyanyikan lagu “Kalau Suka” sambil melakukan aksi dengan irama lagu “Kalau Anda Gembira”

Guru menasihati murid agar sentiasa mengamalkan makanan seimbang untuk amalan gaya hidup sihat.

BBM : Slaid lirik lagu (lampiran 7)

KP : Muzik dan kinestetik

Hasil Pembelajaran yang ingin dicapai:

Murid dapat merumuskan kembali apa yang telah dipelajari pada hari ini.

Kerja susulan Murid-murid diminta untuk membuat buku skrap tentang makanan pemberi tenaga dan makanan pembina tubuh mengikut kreativiti masing-masing Murid-murid digalakkan mencari maklumat melalui penggunaan teknologi maklumat dan komunikasi (TMK)..

EMK

TMK Kreativiti dan

inovasi

Kerja Susulan/:

Penilaian Kendiri:

Langkah dan aktiviti Penilaian terhadap isi pelajaran/aktiviti PdP/dll...

Cadangan Penambahbaikan/ Pelan Tindakan

Set Induksi Isi(kesan/sebab/akibat)

Aktiviti(kesan/sebab/akibat)

Teknik(kesan/sebab/akibat)

Cadangan:

Pelan Tindakan:

Page 6: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

Langkah 1 Isi(kesan/sebab/akibat)

Aktiviti(kesan/sebab/akibat)

Teknik(kesan/sebab/akibat)

Cadangan:

Pelan Tindakan:

Langkah 2 Isi(kesan/sebab/akibat)

Aktiviti(kesan/sebab/akibat)

Teknik(kesan/sebab/akibat)

Cadangan:

Pelan Tindakan:

Langkah 3

Pemulihan

Pengayaan

Isi(kesan/sebab/akibat)

Aktiviti(kesan/sebab/akibat)

Teknik(kesan/sebab/akibat)

Cadangan:

Pelan Tindakan:

Penutup Isi(kesan/sebab/akibat)

Aktiviti(kesan/sebab/akibat)

Teknik(kesan/sebab/akibat)

Cadangan:

Pelan Tindakan:

Refleksi Kendiri:_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 7: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 8: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Tanda tangan: Tarikh:

(....NAMA....)

Lampiran 2

Page 9: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

L

Lampiran 3

Page 10: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

Lampiran 4

Nama : ____________________ Kelas : ______ Tarikh :________

Tukarkan ayat aktif di bawah menjadi ayat pasif.

Page 11: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

1. Wahidah mencuci pinggan di dapur.

………………………………………………………………………………….

2. Mereka meraikan hari lahir Puan Maizura.

………………………………………………………………………………….

3. Pak Sawardi menangkap ikan di laut.

……………………………………………………………………………….…

4. Negara Malaysia telah mengalahkan Singapura dalam perlawanan bola sepak itu.

…………………………………………………………………………….……

5. Tun Dr. Mahathir Mohamad telah memajukan negara kita.

…………………………………………………………………………………

6. Cikgu Julia menasihati murid-muridnya agar mengulang kaji pelajaran.

………………………………………………………………………..………

7. Putra Arif membaca buku cerita untuk mengisi masa lapangnya.

………………………………………………………………………………

8. Tukang kebun sedang mencantas pokok bunga.

..……………………………………………………………………………..

Lampiran 5

Page 12: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

Nama : ____________________ Kelas : ______ Tarikh :________

Lampiran 6

Page 13: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR

Nama : ____________________ Kelas : ______ Tarikh :____

Page 14: Bmm3043e Format Rph

Lampiran 1: Format RPH KSSR