CONTOH RPH BAHASA MELAYU TAHUN 2.docx

11
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA Tarikh 13 Oktober 2014 Tahun 2 Bestari Mata pelajaran Bahasa Malaysia Bilangan Murid 35 orang murid Masa 8.15 – 9.15 am ( 1 jam ) Tema Petani Moden Tajuk Kebun Sekolahku Standard Kandungan 2.3.1 : Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda. Standard Pembelajaran 5.3.1 : Memahami dan membina ayat dengan menggunakan pola FN+FN, FN+FK, FN+FA, FN+FSN dengan betul dalam pelbagai konteks Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : Membaca teks . Membaca dan melengkapkan teks. Pengisian Kurikulum Ilmu : Pendidikan Seni dan Kajia Tempatan. Nilai Murni : Menghargai alam sekitar. Elemen Nilai Tambah : Belajar Cara Belajar ( BCB )

Transcript of CONTOH RPH BAHASA MELAYU TAHUN 2.docx

RANCANGAN PELAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA

Tarikh13 Oktober 2014

Tahun2 Bestari

Mata pelajaranBahasa Malaysia

Bilangan Murid35 orang murid

Masa8.15 9.15 am ( 1 jam )

TemaPetani Moden

TajukKebun Sekolahku

Standard Kandungan2.3.1:Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.

Standard Pembelajaran5.3.1:Memahami dan membina ayat dengan menggunakan pola FN+FN, FN+FK, FN+FA, FN+FSN dengan betul dalam pelbagai konteks

ObjektifPada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :i. Membaca teks .ii. Membaca dan melengkapkan teks.

Pengisian KurikulumIlmu : Pendidikan Seni dan Kajia Tempatan.

Nilai Murni : Menghargai alam sekitar.

Elemen Nilai Tambah :

Belajar Cara Belajar ( BCB )

Kemahiran berfikir : Rumusan, penyelesaian masalah.

Kecerdasan Pelbagai ; verbal-linguistik dan kinestatik.

Konstruktivisme-Pemahaman dan pengetahuan baru.

Kontekstual: Kaitan dengan pengalaman murid

Kreativiti dan Inovatif: Menghargai Alam

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)Keusahawanan: Jual Beli

Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah berhadapan dengan pencemaran alam. Murid mempunyai pengetahuan asas berkaitan cara menghadapi pencemaran.

Sistem BahasaTatabahasa: Sintaksis : Ayat PenyataSebutan dan Intonasi

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran ( BSPP )Gambar sayur-sayuran dan buah-buahan

Penilaian: Murid-murid dapat melengkapkan ayat

Langkah/ MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan

Set Induksi

( 5 )Soalan:- Gambar apakah ini?-Sayur-sayuran- Buah-buahan-Tanah terbiar-Lirik lagu

1. Murid diminta menjawab berkaitan gambar.2. Murid menyanyikan lagu berpandukan lirik guruBBB:1. Gambar2. Lirik lagu

Nilai:- Prihatin- Menghargai Alam

Langkah 1

( 15 m )Petikan cerita

Kebun Tembikai

(Lihat lampiran 2)1. Murid membaca kuat petikan guru.2. Beberapa orang murid dipilih secara rawak membaca petikan guru.3. Guru membimbing bacaan murid dari sudut kelancaran, sebutan, intonasi dan jeda.BBB:Petikan Kebun Tembikai

Bacaan Mekanis

Nilai:- Kerjasama- kesyukuran

Langkah2

( 10 m )Kad Frasa Nama

(Lihat lampiran 3)1. Guru membentuk beberapa kumplan murid. 2. Setiap wakil kumpulan akan berdiri lalu membaca kad frasa nama dengan sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.

Strategi:- Direktif kontekstual

Kaedah:Oral

Langkah/ MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan

3. Murid-murid memilih wakil kumpulan yang terbaik dalam bacaan.4. Murid menyatakan kawasan yang boleh digunakan untuk bercucuk tanam.

Teknik:Soal jawab

BBB:Kad ayat

KB:Penyelesaian masalah

EMK:Perniagaan

Langkah3

( 15 m )KadFrasa Nama

(Lihat lampiran 4)

Pentaksiran1. Guru melekatkan kad frasa nama pada papan tulis secara2. Wakil kumpulan akan menyambungkan ayat dalam frasa nama bagi membentuk ayat lengkap.3. Guru menyemak jawapan murid.4. Murid melengkapkan jawapan dalam lampiran yang diberikanPenilaian guru terhadap memadan dan membina ayat menggunakan orang yang sesuai sesuai.KBT:

KB:Menghubungkaitkan.

Konstruktivisme:Menghubungkaitkan.

Langkah/ MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan

Langkah 4

( 10 m )Pengayaan

PemulihanMurid arus perdana mencatat nama-nama buah buahan dan sayur- sayur mengikut urutan abjad.

Murid arus mengeja dan membaca perkataan berdasarkan gambar buah-buah dan sayur-sayuran.

Penutup

( 5 m ) Kognitif: Kebaikan berkebun.

Sosial : Lagu Anak Ikan

(Lihat lampiran 5)

1. Guru melakukan rumusan tentang kebaikan berkebun.

2. Murid menyanyikan lagu Buah-buahan Tempatan dengan iringan muzik. Nilai Murni:Menjaga kebersihan alam sekitar

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN INOVASIBAHASA MALAYSIA

Tarikh13 Oktober 2014

Tahun2 Bestari

Mata pelajaranBahasa Malaysia

Bilangan Murid35 orang murid

Masa8.15 9.15 am ( 1 jam )

TemaPetani Moden

TajukKebun Sekolahku

Standard Kandungan2.3.1:Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.

Standard Pembelajaran5.3.1:Memahami dan membina ayat dengan menggunakan pola FN+FN, FN+FK, FN+FA, FN+FSN dengan betul dalam pelbagai konteks

ObjektifPada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :i. Membaca teks .ii. Membaca dan melengkapkan teks.

Pengisian KurikulumIlmu : Pendidikan Seni dan Kajia Tempatan.

Nilai Murni : Menghargai alam sekitar.

Elemen Nilai Tambah :

Belajar Cara Belajar ( BCB )

Kemahiran berfikir : Rumusan, penyelesaian masalah.

Kecerdasan Pelbagai ; verbal-linguistik dan kinestatik.

Konstruktivisme-Pemahaman dan pengetahuan baru.

Kontekstual: Kaitan dengan pengalaman murid

Kreativiti dan Inovatif: Menghargai Alam

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)Keusahawanan: Jual Beli

Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah berhadapan dengan pencemaran alam. Murid mempunyai pengetahuan asas berkaitan cara menghadapi pencemaran.

Sistem BahasaTatabahasa: Sintaksis : Ayat PenyataSebutan dan Intonasi

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran ( BSPP )Gambar sayur-sayuran dan buah-buahan

Penilaian: Murid-murid dapat melengkapkan ayat

Langkah/ MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan

Set Induksi

( 5 )Soalan:- Gambar apakah ini?-Sayur-sayuran- Buah-buahan-Tanah terbiar-Lirik lagu(Lihat lampiran 1)1. Murid menonton video lagu Buah- buahanTempatan2. Murid menyanyikan lagu berpandukan video lagu BBB:1. Laptop2. LCD

Nilai:- Prihatin- Menghargai Alam

Langkah 1

( 15 m )Petikan cerita

Kebun Tembikai

1. Murid membaca kuat Petikan yang terdapat di slaid powerpoint..2. Beberapa orang murid dipilih secara rawak membaca petikan .3. Guru membimbing bacaan murid dari sudut kelancaran, sebutan, intonasi dan jeda.BBB:Petikan Kebun Tembikai

Bacaan Mekanis

Nilai:- Kerjasama- kesyukuran

Langkah2

( 10 m )Kad Frasa Nama

(Lihat lampiran 3)1. Guru membentuk beberapa kumplan murid. 2. Setiap wakil kumpulan akan berdiri lalu membaca kad frasa nama dengan sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.

Strategi:- Direktif kontekstual

Kaedah:Oral

Langkah/ MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan

3. Murid-murid memilih wakil kumpulan yang terbaik dalam bacaan.4. Murid menyatakan kawasan yang boleh digunakan untuk bercucuk tanam.

Teknik:Soal jawab

BBB:Kad ayat

KB:Penyelesaian masalah

EMK:Perniagaan

Langkah3

( 15 m )KadFrasa Nama

(Lihat lampiran 4)

Pentaksiran1.Guru menayangkan frasa nama pada slide powerpoint.2. Wakil kumpulan akan menyambungkan ayat dalam frasa nama bagi membentuk ayat lengkap secara lisan.3. Murid melengkapkan jawapan dalam lampiran yang diberi.4. Murid melengkapkan jawapan dalam lampiran yang diberikanPenilaian guru terhadap memadan dan membina ayat menggunakan orang yang sesuai sesuai.KBT:

KB:Menghubungkaitkan.

Konstruktivisme:Menghubungkaitkan.

Langkah/ MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan

Langkah 4

( 10 m )Pengayaan

PemulihanMurid arus perdana mencatat nama-nama buah buahan dan sayur- sayur yang terdapat dalam slide powerpoint mengikut urutan abjad.

Murid arus mengeja dan membaca perkataan berdasarkan gambar buah-buah dan sayur-sayuran.

Penutup

( 5 m ) Kognitif: Kebaikan berkebun.

Sosial : Lagu Anak Ikan

(Lihat lampiran 5)

1. Guru melakukan rumusan tentang kebaikan berkebun.

2. Murid menyanyikan lagu Buah-buahan Tempatan dengan iringan muzik. Nilai Murni:Menjaga kebersihan alam sekitar