Cth RPH Kemahiran Lisan

6
PENYEDIAAN PENGAJARAN HARIAN YANG MENGANDUNGI KAEDAH DAN AKTIVITI PENGAJARAN BAHASA MELAYU DALAM KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR. Tarikh : 12 November 2011. Masa : 7.40 – 8.40 ( 60 minit ) Tahun : 5 Dahlia. Bilangan Murid : 35 orang. Tema : Cerita Binatang dan Pahlawan. Tajuk Pelajaran : " Sang kancil Dengan Buaya " Objektif Eksplisit: Pada akhir pelajaran murid dapat : i. Menyenarai dan menyusun lima isi penting mengikut urutan cerita yang terdapat dalam bahan bacaan yang telah dibaca. ii. Menceritakan semula cerita yang telah didengar. iii. Membaca tiga daripada lima ayat tunggal yang dicatatkan dipapan tulis dengan sebutan dan intonasi yang betul. Fokus Utama: 10.1 Menghasilkan pelbagai genre (prosa/puisi) termasuk e-mel yang mudah, Menarik dan bermakna. Aras 1 : Mengenal pasti isi daripada pelbagai sumber berdasarkan tajuk. Fokus Sampingan : 2.1 Bercerita menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas Aras 2 : Bercerita berdasarkan bahan yang dibaca dan peristiwa yang dialami menggunakan pelbagai jenis pola ayat.

description

d

Transcript of Cth RPH Kemahiran Lisan

Page 1: Cth RPH Kemahiran Lisan

PENYEDIAAN PENGAJARAN HARIAN YANG MENGANDUNGI KAEDAH DAN AKTIVITI PENGAJARAN BAHASA MELAYU DALAM KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR.

Tarikh                       :  12 November 2011.Masa                          :  7.40 – 8.40 ( 60 minit )Tahun                                    :  5 Dahlia.Bilangan Murid       :  35 orang.

Tema                                      :  Cerita Binatang dan Pahlawan.Tajuk Pelajaran        :  " Sang kancil Dengan Buaya "

Objektif Eksplisit:

Pada akhir pelajaran murid dapat :

i.              Menyenarai dan menyusun lima isi penting mengikut urutan cerita yang terdapat dalam bahan bacaan yang telah dibaca.

ii.            Menceritakan semula cerita yang telah didengar.iii.           Membaca tiga daripada lima ayat tunggal yang dicatatkan dipapan tulis dengan sebutan

dan intonasi yang betul.        Fokus Utama:

10.1         Menghasilkan pelbagai genre (prosa/puisi) termasuk e-mel yang mudah,                  Menarik dan bermakna.Aras 1   : Mengenal pasti isi daripada pelbagai sumber berdasarkan tajuk.

Fokus Sampingan :

2.1           Bercerita menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang                baik dan jelasAras 2   : Bercerita berdasarkan bahan yang dibaca dan peristiwa yang dialami                menggunakan pelbagai jenis pola ayat.

5.1           Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang                betul dan memahami apa yang dibaca.Aras 1 (i) : Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandung ayat tunggal dan                ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah biasa mendengar dan membaca cerita-cerita binatang daripada pelbagai sumberSistem Bahasa :

Page 2: Cth RPH Kemahiran Lisan

i. Tatabahasa : ayat tunggal.ii. Kosa kata : tekad, juara.

Pengisian Kurikulum :i. Ilmu : Sains dan Matematik.Ii Nilai murni : hormat-menghormati, kesederhanaan.

Kemahiran Bernilai Tambah :i. Kemahiran berfikir : membanding dan membeza.ii. Belajar cara belajar : mengumpul maklumat.iii. Teori Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, interpersonal, muzik dan kinestetik.iv. KMD : strategi mengatasi cabaran.

Isi Pelajaran :i.   Cerita Sang Kancil Dengan  Buaya.ii.  Ayat tunggal.iii. Kosa kata.

Bahan Bantu Mengajar :i. Kad teka-teki.ii. Gambar bersiri.iii. Pita rakaman.iv. Kad ayat.v. Topeng.vi. Carta bacaan danvii. Carta

Langkah &

MasaIsi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran

Dan PembelajaranCatatan

Set Induksi

(5 minit)

Guru menunjukkan gambar

sang kancil dan buaya

(Gambar)

Murid meneka tajuk cerita .

Iaitu cerita Sang Kancil dan

Sang Buaya.

Guru menunjukkan gambar sang

kancil dan buaya

Murid meneka tajuk cerita

berdasarkan gambar yang

ditunjukkan.

Kad gambar

Langkah 1

( 10 minit )

Murid melihat cerita Sang

Kancil dan Buaya.

Hikayat Sang Kancil dan

Buaya - YouTube.flv

Guru menunjukkan rakaman

cerita Sang Kancil dan Buaya.

Murid melihat tayangan tsebut.

Guru mengedarkan petikan cerita

Sang Kancil dan Buaya.

- CD Sang Kancil

dan Buaya.

.

- Carta bacaan.

Page 3: Cth RPH Kemahiran Lisan

Guru membimbing murid

membaca dengan sebutan dan

intonasi yang betul.

Guru membimbing murid

menceritakan semula cerita yang

telah dibaca dengan

menggunakan pelbagai ayat.

- Nilai murni:

Hormat-

Menghormati,

Kesederhanaan

- Penilaian HP 5.1,

Aras 1(ii) dan

HP 2.1, Aras 2 (i).

Langkah 2

( 10 minit )

Petikan cerita Sang Kancil dan

Buaya.

 Soalan Guru:

1. Siapakah yang paling cerdik

berdasarkan cerita ini?

2. Bagaimanakah Sang Kancil

menipu Buaya?

3. Bagaimanakah startegi

Sang Kancil untuk

menyeberangi sungai itu.

Guru bersoaljawab mengenai isi

cerita dan menerapkan nilai

murni.

 Guru membimbing murid mencari

dan menyusun

isi-isi penting cerita yang telah

dibaca.

Carta bacaan.

- Nilai murni:

Hormat

menghormati.

- KMD:

Strategi mengatasi

Langkah 3

( 10 minit )

Membanding dan membeza

sifat-sifat Sang kancil dan

Buaya.

Guru membimbing murid

membanding dan membeza sifat

Sang Kancil dan Buaya  secara

kumpulan dengan menggunakan

boring pengurusan grafik.

- Ketua kumpulan melaporkan

hasil perbincangan mereka.

- Kemahiran berfikir:

Membanding

Membeza.

- Alat berfikir: Borang

Pengurusan Grafik

- Penyerapan ilmu:

Sains.

- Kemahiran

interpersonal.

- Kemahiran

mengumpul

maklumat.

Page 4: Cth RPH Kemahiran Lisan

Langkah 4

( 10 minit )

 Penyerapan Tatabahasa

(Ayat Tunggal)

 memberi erti kosa kata:

tekad dan juara.

Guru membimbing murid

membaca ayat tunggal

yang disediakan pada kad ayat.

Guru membimbing murid mencari

ayat tunggal

yang terdapat dalam carta

bacaan.

Guru membimbing murid

membina ayat tunggal

sendiri.

Guru membimbing murid untuk

memberi erti

kosa kata yang disediakan.

Kad ayat.

Carta bacaan.

TKP:

verbal-linguistik

Langkah 5

( 10 minit )

Latihan:

Kumpulan A:

Menyenarai dan menyusun

mengikut urutan lima isi

penting daripada petikan.

Kumpulan B:

Menyenarai dan menyusun

mengikut urutan tiga isi

penting daripada petikan.

Memadan empat isi penting

dengan gambar bersiri.

Guru meminta murid membuat

tugasan mengikut

kumpulan masing-masing.

Guru membimbing murid

membuat tugasan

mengikut kumpulan.

Penilaian:

HP 10.1, Aras 1 (i).

Pengayaan :

Guru meminta murid membanding dan membeza antara cerita "Sang Kancil dan Buaya" dengan cerita

"Kancil dan Buaya" dengan menggunakan borang pengurusan grafik.

Pemulihan :

Murid menceritakan semula cerita "Sang Kancil Dan Buaya".

Page 5: Cth RPH Kemahiran Lisan

Penutup

( 5 minit )

 Lagu "Sang Kancil dan     

           Buaya.”

- Rumusan isi pelajaran.

- Penerapan nilai murni.

Guru membimbing murid

menyanyi lagu "Sang Kancil Dan

Buaya" dengan diiringi muzik dan

disertai dengan gerak tangan dan

badan.

Guru membimbing murid

merumuskan isi pelajaran dan

menerapkan nilai murni yang

terdapat dalam cerita tersebut.

Topeng Sang Kancil

dan Buaya.

Nilai murni:

hormat menghormati.

TKP:

muzik dan

kinestetik.