Form 1 Ciri Oksigen Dan Karbon Dioksida

10
Panitia Sains/MWM/SMS BANTING Rancangan Pengajaran Negeri Selangor Daerah Banting Sekolah SM Sains Banting Tarikh Julai 2012 Kelas 1 Al-Hasseb Saiz kelas 33 pelajar Waktu 7.30-8.40 pagi Tempoh (minit) 70 minit Matapelajaran Sains Tingkatan 1 Bidang pembelajaran Penyiasatan saintifik Topik Udara Disekeliling Kita Tema Konsep utama Membanding beza diantara ciri-ciri oksigen dan karbon dioksida Rasional Untuk memperbaiki kemahiran proses sains pelajar Objektif pembelajaran Memahami ciri-ciri oksigen dan karbon dioksida Hasil pembelajaran 1. Menyenaraikan ciri-ciri oksigen dan karbon dioksida, 2. Mengenal pasti oksigen dan karbon dioksida berdasarkan ciri-cirinya, 3. Memilih ujian yang sesuai untuk oksigen dan karbon dioksida. Pengetahuan lepas murid Mempunyai pengetahuan asas komposisi udara dan mengetahui bahawa udara adalah campuran Kemahiran Saintifik dan kemahiran berfikir Membanding beza, membuat pemerhatian,membuat inferen dan membuat kesimpulan Sikap saintifik dan nilai murni Bekerjasama, membuat kerja secara sistematik dan bertanggungjawab Sumber pembelajaran dan pengajaran (1) Rujukan HSP dan RPT Buku Teks : Sains Tingkatan 1 (2) Alat / Radas Tabung uji berisi oksigen dan karbon 1

description

topik tingkatan 1 : lesson study tentang ciri-ciri oksigen dan karbon dioksida

Transcript of Form 1 Ciri Oksigen Dan Karbon Dioksida

Page 1: Form 1 Ciri Oksigen Dan Karbon Dioksida

Panitia Sains/MWM/SMS BANTING

Rancangan Pengajaran

Negeri Selangor Daerah BantingSekolah SM Sains Banting Tarikh Julai 2012Kelas 1 Al-Hasseb Saiz kelas 33 pelajarWaktu 7.30-8.40 pagi Tempoh (minit) 70 minitMatapelajaran Sains Tingkatan 1 Bidang

pembelajaranPenyiasatan saintifik

Topik Udara Disekeliling KitaTemaKonsep utama Membanding beza diantara ciri-ciri oksigen dan karbon dioksidaRasional Untuk memperbaiki kemahiran proses sains pelajarObjektif pembelajaran

Memahami ciri-ciri oksigen dan karbon dioksida

Hasil pembelajaran1. Menyenaraikan ciri-ciri oksigen dan karbon dioksida,2. Mengenal pasti oksigen dan karbon dioksida berdasarkan ciri-cirinya,3. Memilih ujian yang sesuai untuk oksigen dan karbon dioksida.

Pengetahuan lepas murid Mempunyai pengetahuan asas komposisi udara dan mengetahui bahawa udara adalah campuran

Kemahiran Saintifik dan kemahiran berfikir

Membanding beza, membuat pemerhatian,membuat inferen dan membuat kesimpulan

Sikap saintifik dan nilai murni Bekerjasama, membuat kerja secara sistematik dan bertanggungjawab

Sumber pembelajaran dan pengajaran

(1) Rujukan HSP dan RPTBuku Teks : Sains Tingkatan 1

(2) Alat / Radas Tabung uji berisi oksigen dan karbon dioksida, bikar 500 ml, gabus, silinder penyukat

(3) Bahan Larutan natrium hidroksida, kayu uji, kertas litmus biru dan merah, larutan penunjuk bikarbonat, air kapur,

Pendekatan pembelajaran

pembelajaran berasaskan inkuiri penemuan

1

Page 2: Form 1 Ciri Oksigen Dan Karbon Dioksida

Panitia Sains/MWM/SMS BANTING

Perkembangan Pengajaran

Kandungan / Konsep

Proses Pengajaran dan Pembelajaran (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)

Catatan/Nota

Fasa 1

SET INDUKSI / PENGENALAN

(5 minit)

Gambarajah carta pai menunjukkan komposisi udara

1. Memperkenalkan objektif pembelajaran2. Menggunakan teknik penyoalan menjurus ke arah objektif pembelajaran

Soalan :

S1. Berdasarkan gambarajah apakah gas yang mewakili pecahan yang ditunjukkan?S2. Apakah kegunaan gas-gas tersebut?

S1 : oksigen dan karbon dioksidaS2 : Oksigen : pembakaran, respirasi Karbon dioksida : fotosintesis bagi tumbuhan dan memadamkan api

Fasa 2

PERKEMBANGAN A(Penerokaan)(25 minit)

Eksperimen Membanding dan membezakan

sifat-sifat oksigen dan karbon dioksida

Guru menerangkan dan mengarahkan pelajar menjalankan eksperimen dalam kumpulan mengikut stesen yang terdiri dari Kumpulan A dan B (dengan bantuan guru).

Pelajar menjalankan ujikaji sifat-

Membanding beza campuran (sulfur dan besi) dan sebatian (besi sulfida) setelah dipanaskan

2

Page 3: Form 1 Ciri Oksigen Dan Karbon Dioksida

Panitia Sains/MWM/SMS BANTING

sifat oksigen dan karbon dioksida (eksperimen rujuk ms 127-130)

Fasa 3

PERKEMBANGAN B(Penerangan)(10 minit)

Pemerhatian Membuat

kesimpulan

Guru mengarahkan pelajar membuat pemerhatian terhadap campuran besi dan sulfur,hasil pemanasan campuran yang terbentuk (besi sulfida)Persamaan perkataanBesi + sulfur →besi sulfida

Membuat pemerhatian

Fasa 4

PERKEMBANGAN C(Aplikasi / Penelitian)(15 minit)

Jadual untuk menunjukkan persamaan dan perbezaan antara campuran dengan sebatian

Guru mengarahkan pelajar menjawab soalan didalam lembaran kerja

Aktiviti A Mengkaji sifat-sifat campuran

S1. Apakah warna serbuk besi dan serbuk sulfur?S2. Apakah campuran serbuk besi dan serbuk sulfur berubah bentuk selepas digaul dengan sebati?S3. Apakah yang tertarik kepada magnet? Mengapa?S4. Adakah tindakbalas kimia berlaku antara besi dengan sulfur?S5. Bolehkah besi dan sulfur diasingkan daripada campuran tersebut?S6. Apakah kesimpulan yang dapat anda buat?

S1 : serbuk besi(kelabu), sulfur (kuning)S2 : Tidak berubahS3 : serbuk besi kerana ia adalah bahan magnetikS4 : TidakS5 : BolehS6 : Campuran boleh diasingkan menggunakan kaedah fizikal

3

Page 4: Form 1 Ciri Oksigen Dan Karbon Dioksida

Panitia Sains/MWM/SMS BANTING

Ativiti B Mengkaji sifat-sifat sebatian

S1. Apakah warna bahan baharu yang terbentuk?S2. Dapatkah anda mengecam serbuk besi dan serbuk sulfur dalam bahan baharu terbentuk itu?S3. Adakah bahan baharu yang terbentuk tertarik kepada magnet? Kenapa?S4. Adakah tindakbalas kimia berlaku antara besi dengan sulfur?S5. Apakah kesimpulan yang dapat anda buat?S6. Berdasarkan pemerhatian anda, sediakan satu jadual untuk menunjukkan persamaan dan perbezaan antara campuran dengan sebatian

Jawapan S6

S1 : HitamS2 : TidakS3 : Tidak kerana unsur/bahan tersebut tidak dapat diasingkan menggunakan kaedah kimiaS4 : YaS5 : Sebatian boleh diasingkan menggunakan kaedah kimia/tidak boleh diasingkan menggunakan kaedah fizikal

4

Page 5: Form 1 Ciri Oksigen Dan Karbon Dioksida

Panitia Sains/MWM/SMS BANTING

Fasa 5

PENUTUP (Pentaksiran)(10 minit)

Refleksi pelajar dan kesimpulan oleh guru

Pelajar menyatakan inferens daripada eksperimen

Guru membuat kesimpulan

Inferens : Suatu campuran dapat diasingkan dengan kaedah fizikal. Sebatian tidak

Kesimpulan : Campuran dapat diasingkan menggunakan kaedah fizikal tetapi sebatian tidak

5

Campuran

Ciri-ciri Sebatian

Tidak Adakah tindakbalas

kimia terlibat

Ya

Tidak Adakah bahan baru

terbentuk?

Ya

Ya Adakah komponen

dalam bahan menunjukkan

ciri-ciri asalnya

Tidak

Ya Bolehkah komponen

dalam bahan diasingkan

melalui kaedah fizikal

Tidak

Page 6: Form 1 Ciri Oksigen Dan Karbon Dioksida

Panitia Sains/MWM/SMS BANTING

Respon murid yang dijangkakan (sebelum pengajaran) Refleksi guru (selepas pengjaran)

Sebelum pengajaran

Pelajar berupaya menjalankan eksperimen secara sistematik didalam kumpulan

Pelajar berupaya membanding dan membezakan sifat-sifat campuran dan sebatian dengan betul

Selepas pengajaran Pelajar berupaya menjalankan eksperimen secara

sistematik didalam kumpulan Pelajar seronok untuk belajar Hasil pembelajaran tercapai

Lembaran Kerja Amali

SoalanAktiviti A Mengkaji sifat-sifat campuran

S1. Apakah warna serbuk besi dan serbuk sulfur?

S2. Apakah campuran serbuk besi dan serbuk sulfur berubah bentuk selepas digaul dengan sebati?

6

Page 7: Form 1 Ciri Oksigen Dan Karbon Dioksida

Panitia Sains/MWM/SMS BANTING

S3. Apakah yang tertarik kepada magnet? Mengapa?

S4. Adakah tindakbalas kimia berlaku antara besi dengan sulfur?

S5. Bolehkah besi dan sulfur diasingkan daripada campuran tersebut?

S6. Apakah kesimpulan yang dapat anda buat?

Ativiti B Mengkaji sifat-sifat sebatian

S1. Apakah warna bahan baharu yang terbentuk?

S2. Dapatkah anda mengecam serbuk besi dan serbuk sulfur dalam bahan baharu terbentuk itu?

S3. Adakah bahan baharu yang terbentuk tertarik kepada magnet? Kenapa?

S4. Adakah tindakbalas kimia berlaku antara besi dengan sulfur?

S5. Apakah kesimpulan yang dapat anda buat?

S6. Berdasarkan pemerhatian anda, sediakan satu jadual untuk menunjukkan persamaan dan perbezaan antara campuran dengan sebatian

7

Page 8: Form 1 Ciri Oksigen Dan Karbon Dioksida

Panitia Sains/MWM/SMS BANTING

Jawapan S6

Disediakan oleh :

1. Pn Emy Mastura bt Zulkifli (ahli panitia)2. Pn Norrizar bt Muhammad (ahli panitia)3. Cik Mazlawati binti Marzuki (Ketua Panitia)

8

Campuran Ciri-ciri Sebatian