Kepentingan Pen.jasmani Rph
description
Transcript of Kepentingan Pen.jasmani Rph
Rancangan Pelajaran Harian KSSR tahun 1
Pendidikan Jasmani : Tahun 1 biru
Tarikh : 28.1.2015
Masa : 7.40pagi – 8.10pagi ( 30 minit)
bilangan murid : 20
Tema/Tajuk : Konsep Pergerakan (Kesedaran Ruang)
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Melakukan aktiviti fizikal berpandukan konsep pergerakan.
Standard Kandungan : 1.1 Berkebolehan melakukan pelbagai pergerakan berdasarkan konsep pergerakan.
Standard Pembelajaran : 1.1.2 Melakukan pergerakan yang melibatkan kesedaran ruang diri, ruang
am dan batas ruang dalam pelbagai arah dan aras ruang yang
berbeza.
2.1.2 Mengenalpasti ruang diri.
2.1.3 Mengenalpasti ruang am.
5.2.1 Memperlihatkan rasa seronok melakukan aktiviti baru dalam
Pendidikan Jasmani dan bersedia menerima cabaran.
Elemen Merentas : 1. Kreativiti dan inovasi Kurikulum (EMK)
Bahan bantuan : gelung, , radio, skital,cd lagu kanak-kanak carta dan kon.Mengajar
Penilaian PdP : Sesi soal jawab di akhir pdp.
Masa Aktiviti Fokus Pembelajaran Pengelolahan/ Strategi PdP Catatan
Set Induksi.
(3 hingga 5
minit )
1. Aktiviti memanaskan
badan
- Bermain permainan kanak-
kanak arnab & musang.
-
2. Regangan
- Kepala
- Kaki
- Badan
a) Meningkatkan suhu badan
untuk aktiviti regangan.
b) Meningkatkan kadar denyutan
jantung.
c) Mewujudkan keseronokan
1. Permainan arnab & musang
a. Murid diberikan reben merah
bagi musang dan reben hijau
bagi arnab.
b. Murid dikehendaki berada dalam
keadaan berpasangan iaitu
arnab & musang.
c. Apabila guru menyebut musang
akan mengejar arnab
d. Arnab akan lari dan perlu mecuit
bahu rakan arnab yang lain
sehinggalah musang berjaya
mencuit arnab bagi menukar
peranan mereka.
Reben
berwarna
4 skitel
Perkembangan
( 8 hingga 12
minit )
Aktiviti 1
1. Bergerak dalam ruang kecil
sambil mendengar muzik
1. Melakukan pergerakan seperti
ulat bulu ke pelbagai arah
dalam ruang kecil.
a. Murid akan duduk secara
bercangkung dengan tapak
tangan menyentuh
permukaan tanah.
b. Kedua-dua tangan akan
menghala ke hadapan dan
menyentuh tanah.
c. Kemudian, pinggul
dinaikkan keatas.
d. Lepas itu , murid-murid akan
melompat ke hadapan
a) G
u
r
u
menetapkan ruang dengan
meletakkan kon.
b) Murid berada dalam kawasan
yang telah ditetapkan .
c) Guru akan menerangkan cara
menggunakan ruang kecil bagi
melakukan pergerakkan seperti
ulat bulu dengan bantuan gambar
rajah.
4 kon