Contoh Penulisan Rancangan Mengajar Bahasa Melayu Tingkatan 4
Persediaan Mengajar Bahasa Melayu Tahun 1
-
Upload
eida-rayyan-eina-adi -
Category
Documents
-
view
251 -
download
0
description
Transcript of Persediaan Mengajar Bahasa Melayu Tahun 1
persediaan Mengajar Bahasa Melayu Tahun 1 (KSSR)
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 1 Cemerlang
Tarikh : 01 Ogos 2012
Masa : 8.15 - 9.15
Hari : Isnin
Tema : Keluarga
Tajuk : Sayang Ayah
Bil.Murid : 35 orang
FOKUS UTAMA,
Standard Kandungan
2.1 : Asas membaca dengan sebutan yang betul
Standard Pembelajaran,
2.1.3 : Mengeja dan membatang suku kata tertutup dengan sebutan yang betul
FOKUS SAMPINGAN
Standard Kandungan
3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas
Standard Pembelajaran
3.2.3 : Menulis suku kata tertutup dengan cara yang betul dengan tulisan yang kemas.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat ,
i) Mengeja sekurang-kurangnya 8 daripada 10 suku kata tertutup dengan sebutan yang betul
ii) Membatang sekurang-kurangnya 5 daripada 10 suku kata tertutup dengan sebutan yang betul
iii) Menulis 5 daripada 10 perkataan yang mengandungi suku kata tertutup dengan tulisan yang kemas.
Pengisian Kurikulum
i) Imu : Pendidikan Moral,Pendidikan Agama Islam,Pendidikan Seni Visual
ii) Nilai : Kasih saying,hormat-menghormati,Bersyukur
KBT
KB : Menghubungkait/Mencirikan/Mengecam
BCB : mendengar dengan berkesan
KP : Naturalis
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Kosa kata –Datuk,Ayahanda,adik,opah
Kata nama am – sarapan,jam,pensel
Media – Kad suku kata,kad gambar,lembaran kerja
Pengetahuan sedia ada
EMK : kreatif,inovatif dan keusahawanan
Murid : murid biasa menunjukkan kasih saying kepada ayah dan ibu
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Set induksi
(5 minit)
1. Keratan gambar ayah 1. Murid diedarkan sebuah kotak yang mengandungi keratan gambar
2. Murid diminta menepuk tangan semasa kotak diedarkan.
3. Murid akan mengambil keratan apabila kotak berhenti di hadapannya
4. Murid yang mengambil keratan dikehendaki mencantumkannya menjadi gambar yang lengkap iaitu gamba ayah
5. Murid dibawa kepada tajuk Sayang Ayah
Kotak Ajaib
KP : Kinestetik muzik
KBT : KB- memadan,
mencantum
Langkah 1
(15 minit)
2. Kad suku kata tertutup
1. Murid dibimbing menyebut suku kata tertutup
2.Murid mengeja suku kata tertutup
BCB : bacaan intensif.
tuk
dik
pan
mak
3.
nek
yahdiktukpal
maksam
Pokok suku kata
berpandukan kad suku kata yang di tampal pada pokok suku kata.
3.Murid secara bergilir-gilir mengeja dan membatang suku kata tertutup.
4.Murid mengeja dan membatang suku kata yang di tunjukkan oleh guru secara rawak.
Langkah 2
(8 minit)
Rujuk Lampiran 1 :
Gambar Keluarga
Perkataan yang mengandung suku kata tertutup
datuk
nenek
1. Murid diminta melihat carta gambar tunggal yang ditunjukkan oleh guru.
2. Murid bersoal jawab tentang
gambar tersebut
3. Murid menjawab soalan berdasarkan gambar tunggal.
KB :
menjana idea,
mengecam
emak
adik
epal
ayah
Contoh soalan:
Apakah yang dapat kamu lihat di dalam gambar.Jawapan : datuk,ayah,adik,sampan
Siapakah yang membaca surat khabar.Jawapan: datuk
Siapakah yang sedang menjahit.Jawapan : Nenek
Contoh : ayah,datuk
4. Murid mengeja dan membatang perkataan yang mengandungi suku kata tertutup yang berwarna di dalam gambar. Beberapa orang murid diminta membaca perkataan yang terdapat di dalam gambar.
1. Murid diminta memadankan perkataan berdasarkan gambar tunggal yang dilekatkan di papan hitam.
2. Murid-murid diminta membaca perkataan secara kuat.
3. Setelah aktiviti memadan selesai murid membaca perkataan secara latih tubi
4. Semua murid membaca perkataan secara latih tubi.
BCB : bacaan intensif
KB : memadan
Langkah 3
(10 minit)
Contoh :
epal
datuk
Kad perkataan
ayah
sampanpenseldatuk
Kad gambar
Buah
epal
datuk
BCB : bacaan intensif
Langkah 4 Lembaran kerja 1. Murid-murid diedarkan dengan KP :
(5 minit)
Rujuk Lampiran 2 Contoh, Pilih suku kata di atas dan lengkapkan perkataan berdasarkan gambar dibawah
Pen_ _ _
Sam_ _ _
Pentaksiran Contoh perkataan : ayah, sampan, emak, datuk,nenek Rujuk Lampiran 3
yaha
lembaran kerja
2. Murid diminta melengkapkan perkataan dengan suku kata tertutup dengan tulisan yang kemas dan betul berdasarkan gambar
1. Murid diminta dengar dengan teliti perkataan yang
Interpersonal
KB : menghubungkait
Langkah 5
(15 minit)
Contoh = ayah
mkea
= emak
akan disebut oleh guru.
2. Murid diminta menyusun huruf di dalam lembaran kerja dan menulis menjadi perkataan yang betul.
BCB : mendengar dengan berkesan
KB : mengelas,
mencirikan
Pemulihan,
Suku kata tertutup
dak ram Kat Ramtah dak Ram BunKat dak Bun tah
Arahan : warnakan suku kata Contoh : Biru - dak
Merah - kat
Hijau - ram
Pengayaan
Rujuk lampiran 4
Permainan bahasa :
Teka silangkata
Arahan : warnakan perkataan yang terdapat di dalam petak silang kata.
1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja
2. Murid diminta mewarnakan suku kata tertutup (KVK) dalam kotak yang disediakan dengan warna yang betul.
1. Murid diedarkan lembaran kerja yang mengandungi teka silangkata
2. Murid diminta mencari dan mewarnakan perkataan yang terdapat dalam silangkata.
Kecerdasan pelbagai
KB : mencirikan,
mengelas
KP : naturalis
Penutup
S A B U N M O J P MU S E G A K I B D AT C D E Y D Y A S NL V A T U F T L V DY S K A I G R D G IF C Q H O H D I H OX B E R S I H S J DO T A P H G K A M K
1. Senaraikan perkataan yang diwarnakan
1. _sabun_______2. _____________3. _____________
Gambar ayah
1. Murid diminta mewarnakan gambar ayah dengan cantik dengan kemas.
2. Membuat rumusan tentang apa yang dipelajari dengan mengemukakan soalanContoh: Apa yang kita pelajari hari ini?
KP : interpersonal,
Naturalis
(2 minit)
KB-me