Rabufffffffff

5
Rabu, 9 November 2011 Contoh Rancangan Pengajaran Harian Hari : Rabu Tarikh : 2 Mac 2011 Tahun :4 Arif Masa : 08.45 – 09.15 pagi (30 minit) Bilangan Murid : 35 orang Mata Pelajaran :Pendidikan Islam Bidang : Asas Akhlak Islamiah Tajuk : Adab Menzirahi Jenazah Dan Kubur Fokus : 1. Pemikiran Murid dapat menyatakan adab menziarahi adab menziarahi jenazah dan kubur. 2. Amalan Murid dapat mengamalkan adab menziarahi jenazah dan kubur. 3. Penghayatan Murid dapat menginsafi setiap yang hidup pasti menghadapi mati. PEGETAHUAN SEDIA ADA: 1. Murid-murid pernah menziarahi orang yang meniggal dunia. 2. Murid-murid pernah menziarahi tanah perkuburan. HASIL PEMBELAJARAN : Di akhir pembelajaran ini murid dapat : Aras 1 : Menyatakan satu daripada empat adab menziarahi jenazah dan kubur seperti yang ditunjukkan dengan betul. Aras 2 : Menyatakan 3 dari 4 perbezaan amalan beradab dan tidak ketika menziarahi jenazah dan kubur. Aras 3 : Menyenaraikan empat dari enam hikmah menziarahi jenazah dan kubur seperti yang terdapat dalam slaid dengan betul. PENERAPAN NILAI:

description

efffrefffffffffffffffffffffff

Transcript of Rabufffffffff

Page 1: Rabufffffffff

Rabu, 9 November 2011

Contoh Rancangan Pengajaran Harian

Hari     : Rabu

Tarikh : 2 Mac 2011

Tahun  :4 Arif

Masa    : 08.45 – 09.15 pagi (30 minit)

Bilangan Murid : 35 orang

Mata Pelajaran  :Pendidikan Islam

Bidang               : Asas Akhlak Islamiah

Tajuk                 :  Adab Menzirahi Jenazah Dan Kubur

Fokus                 : 1. Pemikiran

                              Murid dapat menyatakan adab menziarahi adab menziarahi jenazah dan

kubur.

                             2. Amalan

                               Murid dapat mengamalkan adab menziarahi jenazah dan kubur.

                             3. Penghayatan

                                Murid dapat menginsafi setiap yang hidup pasti menghadapi mati.

PEGETAHUAN SEDIA ADA:

 1. Murid-murid pernah menziarahi orang yang meniggal dunia.

 2. Murid-murid pernah menziarahi tanah perkuburan.

HASIL PEMBELAJARAN :

                       Di akhir pembelajaran ini murid dapat :

  Aras 1  :  Menyatakan satu daripada empat adab menziarahi jenazah dan kubur seperti

yang  ditunjukkan dengan betul.

  Aras 2  :  Menyatakan 3 dari 4 perbezaan amalan beradab dan tidak ketika menziarahi

jenazah dan kubur.

  Aras 3  :  Menyenaraikan empat dari enam hikmah menziarahi jenazah dan kubur seperti

yang terdapat dalam slaid dengan betul.

   

 PENERAPAN NILAI: 

        1.Melatih murid agar sentiasa melakukan amalan yang baik

        2.Menyedari tentang kekuasaan Allah taala.

                                

Page 2: Rabufffffffff

 KEMAHIRAN BERFIKIR     : 1.Sumbangsaran

                                                    2.Membuat perbandingan

KAEDAH PENGAJARAN    :1. Bercerita

                                                   2. Penerangan

                                                   3. Berbincang

                                                   4. Bersoal jawab

                                                    5. Bernasyid

Bahan Bantu Mengajar :

1. Gambar

2. Tayangan power point

3.  Carta ayat  

 Bahan Rujukan  :Buku teks dan buku rujukan      

         

LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN / BBM

Pendahuluan

(2 minit)

Guru meminta pelajar

membaca doa

beramai-ramai

Pelajar  membaca doa

-

Page 3: Rabufffffffff

Set Induksi

(5 minit)

Gambar jenazah yang

sedang di usung ke

kubur

1.Guru menayangkan gambar sambil

memperdengarkan lagu nasyid dan

menyanyi secara kelas.

2.Bersoal jawab berpandukan gambar.

1.Siapa yang pernah melihat orang

yang mati?

2.Bagaimana keadaan orang mati?3.Ke

mana orang yang mati akan di bawa?

Kaedah

-penerangan

-bersoal jawab

  

BBM

Tayangan power

point

Perkembangan

Langkah 1

(7 minit)

Adab menziarahi

jenazah dan kubur:

1.mengucapkan

takziah kepada

keluarga si mati

2.mendoakan si mati

3.berpakaian menutup

aurat.

4.Tidak berbual-bual

kosong.

1.Guru memberi penerangan tentang

adab menziarahi jenazah dan meminta

murid menyebut satu persatu.

2.Murid menyebut tentang adab

menziarahi jenazah secara berulang

kali

Kaedah

-penerangan

-latih tubi

Slide

Skrin LCD

Langkah 2

(5 minit)

Doa.  Ketika

menziarahi jenazah

اغفرله  وارحمهالهم

Ertinya,ya Allah

berilah keampunan

mu baginya dan

limpahkanlah

rahmatmu keatasnya

1.Guru menunjukkan carta doa kepada

murid.

2.murid-murid diminta membaca doa

yang dipaparkan secara berulang-ulang

3.Seorang murid membaca dan murid

lain mengikut bacaannya.

4.Guru membetulkan bacaan murid.

Latih tubi  /

penerangan

Carta doa

Page 4: Rabufffffffff

Langkah 3

(7  minit)

Hikmah menziarahi

jenazah :

1.  berpeluang

menzahirkan perasaan

simpati kepada

keluarga jenazah,

2.  mengurangkan

tekanan emosi

keluarga jenazah

3.  dapat mengeratkan

silaturrahim

4.  melahirkan rasa

keinsafan dalam diri.

1.Guru meminta murid berada dalam 5

kumpulan.,Toyota,Honda,BMW,Volvo

dan Mercedes

2.murid  diminta membuat satu peta

minda tentang hikmah menziarahi

jenazah.

3,murid memberi pendapat tentang

kebaikan yang diperolehi ketika

menziarahi jenazah.

Penerangan

Bersoal jawab

Sumbang saran

BBM

Tayangan

powerpoint

Kad manila

Marker pen

Penutup

(4 minit)

Nasyid selimut putih:

Bila Izrail datang

memanggil

Jasad terbujur di

pembaringan

Seluruh tubuh akan

menggigil

Sekujur badan yang

kedinginan

1.Guru meminta murid menyanyikan

nasyid selimut putih secara beramai-

ramai mengikut nyanyian dari VCD

Komputer/VCD