Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
-
Upload
emy-bribip -
Category
Education
-
view
12.906 -
download
6
Transcript of Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
Kelas : Pra Cinta
Tarikh : 13 November 2013
Masa : 8.00 – 8.40 Pagi (40 minit)
Bil. Murid : 23 orang
Tajuk/Tema : Alam Bahan
Subtema : Peralatan bilik tidur
Tunjang Utama : Tunjang Komunikasi - Bahasa Malaysia
Standard Kandungan : (BM 2.1) Berinteraksi dengan mesra
(BM 2.2) Bersoal jawab melalui rangsangan yang diberi
Standard Pembelajaran : (BM 2.1.3) Berbual menggunakan ayat yang mudah dengan
sebutan yang betul
(BM 2.1.7) Menamakan objek di persekitaran
(BM 2.2.7) Menjawab soalan dengan ayat yang mudah dan
sesuai
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
i. Guru dapat merangsang pertuturan murid melalui soal
jawab dengan mudah dan difahami
ii. Murid dapat mengenalpasti peralatan yang digunakan
didalam bilik
iii. Murid dapat mengawal koordinasi tangan
iv. Murid dapat menjana idea dan berfikir dalam menyusun
perkataan dengan betul
v. Membina rasa ingin tahu murid dan berasa seronok
dengan pembelajaran
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenal beberapa jenis peralatan bilik iaitu, katil, bantal, kipas, meja tulis, langsir, rak buku
Kemahiran Berfikir (KB) : Menyelesaikan masalah. Contohnya ; barang tersembunyi dan susun perkataan
Penerapan Nilai : Gembira, bekerjasama
Alat Bantu Mengajar : Komputer Riba, LCD projector, Kad Imbasan, Lembaran kerja 1 dan 2
Fokus MI : Kecerdasan Linguistik, Kecerdasan interpersonal dan Kecerdasan Intrapersonal.
Kosa Kata : Almari, Bantal, Meja Tulis, Kipas, Katil
LANGKAH /
MASA
ISI
PEMBELAJARAN
AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
Memperkenalkan
beberapa peralatan
bilik tidur, iaitu :
almari, meja tulis,
batal, katil dan kipas.
1. Guru meminta murid untuk
duduk di dalam kumpulan
dengan tertib
2. Guru menunjukkan
kepada murid kotak
3. Guru meminta murid untuk
meneka apa yang ada di
dalam kotak
4. Guru memilih 5 orang
murid ke depan dan meminta
mereka untuk memasukkan
tangan di dalam kotak sambil
menutup mata
5. Guru meminta murid
menunjukkannya pada
murid-murid lain dan
mengenalkan kad bergambar
yang dipegaangnya.
6. Guru meminta murid balik
ke tempat duduk masing-
masing
1. Murid diminta untuk
duduk di dalam
kumpulan dengan tertib
2. Murid tertanya-tanya
apa yang ada di dalam
kotak
3. Murid diminta untuk
meneka apa yang ada di
dalam kotak
4. lima orang murid
dipilih dan diminta untuk
ke depan dan
memasukkan tangan di
dalam kotak dengan
menutup mata
5. Murid menunjukkan
kad bergambar yang
dipegangnya pada
murid-murid lain dan
mengenalkan gambar
itu
6. Murid balik ke tempat
duduk masing-masing
ABM :
Kad
bergambar -
almari, meja
tulis, batal,
katil dan
kipas.
Langkah 1
(10 minit)
Pembelajaran
menggunakan
CD-INTERACTIVE -
“Bilik Saya”
1. Guru meminta murid untuk
duduk dengan tertib.
2. Guru menayangkan “slide
show” - bilik saya.
3. Guru memperkenalkan
1. Murid diminta untuk
duduk dengan tertib.
2. Murid melihat “slide
show” - bilik saya.
3. Murid diperkenal
ABM :
LCD
Projector,
Komputer
Riba
beberapa peralatan didalam
bilik kepada murid-murid.
iaitu : almari, meja tulis,
batal, katil dan kipas.
4. Guru meminta murid-murid
untuk mengeja perkataan
yang tertera di dalam screen
yang ditayangkan.
beberapa peralatan
didalam bilik, iaitu :
almari, meja tulis, batal,
katil dan kipas.
4. Murid-murid diminta
untuk mengeja
perkataan yang tertera
di dalam screen yang
ditayangkan.
Langkah 2
(10 minit)
Lembaran kerja -
susun semula huruf
untuk membentuk
perkataan yang betul
1. Guru meminta murid untuk
membentuk kumpulan
masing-masing dan duduk
dengan tertib
2. Guru menerangkan fungsi-
fungsi peralatan di dalam
bilik tidur
3. Guru menunjukkan murid-
murid lembaran kerja
4. Guru menerangkan apa
yang perlu murid-murid
lakukan dengan lembaran
kerja
5. Guru mengedarkan
lembaran kerja kepada
murid-murid
1. Murid membentuk
kumpulan masing-
masing dan duduk
dengan tertib
2. Murid mendengar
dengan penuh perhatian
3. Murid melihat
lembaran kerja yang di
tunjukkan oleh guru
4. Guru menerangkan
apa yang perlu murid-
murid lakukan dengan
lembaran kerja
5. Guru mengedarkan
lembaran kerja kepada
murid-murid
ABM :
Lembaran
kerja, susun
semula huruf
untuk
membentuk
perkataan
yang betul
Langkah 3
(10 minit)
Lembaran kerja -
mewarnakan gambar
yang tersembunyi
1. Guru meminta murid-murid
untuk untuk duduk dengan
tertib
2. Guru membahagikan
empat orang murid dalam
satu kumpulan kecil
1. Murid-murid
dikehendaki mencari
objek yang tersembunyi
di dalam gambar.
2. Murid dibahagikan
empat orang untuk satu
kumpulan kecil
ABM :
Pensil warna,
Lembaran
kerja,
warnakan
gambar yang
tersembunyi,
3. Guru memberi lembaran
kerja - gambar yang
tersembunyi kepada murid-
murid.
4. Guru meminta murid-murid
mencari dan mewarnakan
objek yang tersembunyi
didalam gambar dan
warnakan.
5. Guru meminta murid untuk
menyerahkan lembaran kerja
yang telah siap
3. Murid-murid
mewarnakan gambar
yang tersembunyi di
dalam kertas yang di
beri oleh guru.
4. Murid mencari objek
yang tersembunyi dan
mewarnakannya
5. Murid menyerahkan
lembaran kerja yang
telah siap kepada guru
Penutup
(5 minit)
Sesi imbas kembali
pengajaran dan
pembelajaran
1. Guru meminta murid untuk
duduk dengan tertib
2. Guru meminta murid untuk
diam
3. Guru mengimbas kembali
sesi pembelajaran
4. Guru bersoal jawab
dengan murid dan
menanyakan murid faham
atau tidak dengan
pembelajaran
1. Murid duduk dengan
tertib
2. Murid diam
3. Murid mendengar
dengan penuh perhatian
dan memberi tindak
balas dengan menjawab
apa yang ditanya guru
4. Murid bersoal jawab
dengan guru - murid
sudah mempunyai
pengetahuan sedia ada
tentang bilik tidur
ABM :
Lirik lagu,
“Bilik saya”
REFLEKSI :