RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 263.docx

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN – MODEL LIMA FASA NEEDHAM Mata Pelajaran 科科 Dunia Sains dan Teknologi 科科科科科科科 Kelas 科科 5 S Bilangan pelajar 27 orang Tarikh 科科 26/3/2015 (Khamis) Masa 科科 0915-0945(30minitBidang pembelajaran Sains Hayat Topik 科科 Topik 4:Sains Hayat- Proses Hidup Tumbuhan Standard Kandungan 4.2 Kemandirian spesies tumbuhan. Standard Pembelajaran 科科科科 4.2.2 Menghubungkait cara pencaran tumbuhan dengan ciri-ciri biji benih atau buah melalui pemerhatian spesimen sebenar atau menerusi pelbagai media Hasil pembelajaran 科科科科科科 Di akhir pembelajaran, murid dapat : Mengelaskan jenis tumbuhan berdasarkan ciri-ciri biji benih dengan cara pencaran biji benih atau buah secara induktif dengan tepat dan betul. Menyatakan apa yang akan berlaku jika biji benih atau buah tumbuhan tidak mempunyai ciri khas yang membolehkan biji benih dipencarkan seperti meranti tidak dapat terbang ke tempat yang lebih jauh dan akan tumbuh di satu tempat sahaja, buah kelapa tidak dapat terapung atas air dan tidak dapat dipencarkan di tempat baru, kemuncup tidak dapat melekat pada haiwan atau manusia untuk memecarkan biji benih dan sebagainya secara lisan dengan tepat dan betul. Pendekatan pengajaran dan pembelajaran Kontekstual , Inkuiri - Induktif Kaedah Pengajaran Penyoalan, perbincangan Pengetahuan Murid pernah belajar tumbuhan mempunyai cara memencarkan biji benih

Transcript of RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 263.docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL LIMA FASA NEEDHAM

Mata Pelajaran

Dunia Sains dan Teknologi

Kelas

5 S

Bilangan pelajar

27 orang

Tarikh

26/3/2015 (Khamis)

Masa

0915-0945(30minit

Bidang pembelajaran

Sains Hayat

Topik

Topik 4:Sains Hayat- Proses Hidup Tumbuhan

Standard Kandungan

4.2 Kemandirian spesies tumbuhan.

Standard Pembelajaran

4.2.2 Menghubungkait cara pencaran tumbuhan dengan ciri-ciri biji benih atau buah melalui pemerhatian spesimen sebenar atau menerusi pelbagai media

Hasil pembelajaran

Di akhir pembelajaran, murid dapat :

Mengelaskan jenis tumbuhan berdasarkan ciri-ciri biji benih dengan cara pencaran biji benih atau buah secara induktif dengan tepat dan betul.

Menyatakan apa yang akan berlaku jika biji benih atau buah tumbuhan tidak mempunyai ciri khas yang membolehkan biji benih dipencarkan seperti meranti tidak dapat terbang ke tempat yang lebih jauh dan akan tumbuh di satu tempat sahaja, buah kelapa tidak dapat terapung atas air dan tidak dapat dipencarkan di tempat baru, kemuncup tidak dapat melekat pada haiwan atau manusia untuk memecarkan biji benih dan sebagainya secara lisan dengan tepat dan betul.

Pendekatan pengajaran dan pembelajaran

Kontekstual , Inkuiri - Induktif

Kaedah Pengajaran

Penyoalan, perbincangan

Pengetahuan sedia ada

Murid pernah belajar tumbuhan mempunyai cara memencarkan biji benih atau buah yang tersendiri

Kemahiran Proses sains

Memerhati

Sikap Saintifik & Nilai murni

I. Berani mencuba

II. Yakin dan berdikari

III. Menghargai tumbuhan

Kemahiran Berfikir secara Kritis dan Kreatif (KBKK)

Membuat kesimpulan

Kecerdasan Pelbagai

Interpersonal

Sumber pengajaran

papan hitam, kapur, buku aktiviti, video, persembahan slaid powerpoint, LCD projektor, gambar, kad gambar tumbuhan, kad imbasan

Fasa pengajaran

Isi kandungan

Aktiviti P&P

Catatan

Set induksi

(5 minit)

Upin dan Ipin menangis kerana tidak pandai menjawab soalan dalam latihan sains yang bertajuk mengelas jenis tumbuhan dan cara tumbuhan memencarkan biji benih dan buah berdasarkan ciri-ciri tumbuhan.

Kakak datang dan tanya Upin dan Ipin Nobi apa yang berlaku.

1. Guru memulakan pengajaran dan pembelajaran dengan persembahan powerpoint di mana Upin dan Ipin sedang membuat kerja rumah yang diberi oleh guru yang bertajuk mengelas jenis tumbuhan dan Cara tumbuhan memencarkan biji benih dan buah berdasarkan ciri tumbuhan.

2. Murid dikehendaki untuk menumpukan perhatian untuk memerhatikan dialog pendek yang ditunjukkan antara Upin dan Kakak.

Bbm:

Persembahan slaid powerpoint, komputer, LCD projektor, gambar

KPS:

memerhati

Langkah 1:

Pencetusan idea

(10 minit)

Slaid Powerpoint

Lampiran 1

1. Upin dan Ipin menunjukkan latihan tersebut kepada kakak mereka.

2. Kakak meminta tolong murid Tahun 5 Sopan untuk bersama-sama membantu Upin dan Ipin menyiapkan latihan.

3. Sebelum membantu Upin dan Ipin, Kakak mengeluarkan pendrive sebagai satu tips bantuan.

4. Dalam pendrive tersebut terdapat video mengenai cara tumbuhan memencarkan biji benih atau buah.

5. Murid menonton video tersebut sebelum membantu Upin dan Ipin.

Bbm:

Persembahan slaid powerpoint, komputer, LCD projektor, gambar, video

KPS:

memerhati

Langkah 2:

Penstrukturan semula idea

(25 minit)

mengelaskan cara tumbuhan memencarkan biji benih atau buah berdasarkan ciri-ciri biji bnih atau buah seperti melalui angin-ringan, berbulu halus, melalui mekanisme letupan-kulit kering apabila masak, melalui air-buah bersabut, beruang udara, melalui haiwan-berisi, berwarna terang, melalui manusia atau haiwan-berduri secara bertulis dengan tepat dan betul.

1. Murid Tahun 5 Sopan dikehendaki untuk membantu Upin dan Ipin bagi menyiapkan latihan setelah menonton video.

2. Murid yang sudi membantu Upin dan Ipin dikehendaki untuk menampil ke depan untuk mengelaskan jenis tumbuhan dengan cara tumbuhan memencarkan biji benih.

3. Setelah siap mengelaskan cara tumbuhan memencarkan biji benih, berdasarkan ciri biji benih dan buah, guru menerangkan sepintas lalu mengenai jenis tumbuhan dan cara tumbuhan memencarkan biji benih.

Bbm:

Kad gambar jenis tumbuhan, kad imbasan, papan hitam

Langkah 3:

Aplikasi idea

(15 minit)

Apa yang akan berlaku jika tumbuhan tidak mempunyai cara memencarkan biji benih atau buah yang khas:

-tumbuhan tidak dapat bermandiri dan akan pupus,

-tumbuhan yang baru tidak akan tumbuh,

-semua tumbuhan akan tumbuh di tempat yang sama,

-tiada tumbuhan yang subur di dunia

Nilai murni:

menyayangi alam sekitar dan tumbuhan, menghargai ciptaan Tuhan

1. Murid terbahagi kepada 4 kumpulan.

2. Murid dikehendaki untuk menjawab latihan yang disediakan oleh guru dalam kumpulan.

3. Guru dan murid berbincang jawapan latihan.

4. Murid dikehendaki berfikir dan menjawab secara lisan mengenai apa yang akan berlaku jika tumbuhan tidak mempunyai cara memencarkan biji benih atau buah yang khas.

5. Guru menyemai nilai murni dalam murid supaya murid menghargai ciptaan Tuhan dan menghargai tumbuhan.

BBm:

Persembahan slaid powerpoint, lembaran kerja/latihan

Nilai: menghargai ciptaan Tuhan, menghargai tumbuhan

Penutup

( 5 minit)

Rumusan:

cara tumbuhan memencarkan biji benih atau buah berdasarkan ciri-ciri biji bnih atau buah seperti melalui angin-ringan, berbulu halus, melalui mekanisme letupan-kulit kering apabila masak, melalui air-buah bersabut, beruang udara, melalui haiwan-berisi, berwarna terang, melalui manusia atau haiwan-berduri secara bertulis dengan tepat dan betul.

1. Guru membimbing murid merumuskan isi pelajaran hari ini.

KBKK:

Membuat kesimpulan

Tandatangan guru pembimbing,