RPH 2

10
RPH 2 TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA BAHASA MALAYSIA TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH : 24 JULAI 2013 (RABU) MASA : 0800 – 0900 (60 MINIT) TEMA : TRADISI KITA TAJUK : Tarian Melayu di Malaysia JOICE WONG FONG | PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 1

description

rph Bahasa Melayu Tahun 3

Transcript of RPH 2

Page 1: RPH 2

RPH 2TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

BAHASA MALAYSIA TAHUN 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 24 JULAI 2013 (RABU)

MASA : 0800 – 0900 (60 MINIT)

TEMA : TRADISI KITA

TAJUK : Tarian Melayu di Malaysia

| PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 1

Page 2: RPH 2

RPH 2TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 3 (KSSR)

Tarikh : 24 Julai 2013

Masa : 0800 - 0900 (60 Minit )

Tahun : 3

Tema : Tradisi Kita

Tajuk Pelajaran : Tarian Melayu Di Malaysia

Bilangan Murid : 17 Orang

FOKUS UTAMA :Standard kandungan

3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.

Standard pembelajaran

3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan betul.

FOKUS SAMPINGAN :

Standard kandungan

2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

Standard pembelajaran

2.2.3 Membaca dan memahami ayat dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

| PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 2

Page 3: RPH 2

RPH 2TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Standard kandungan

1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.

Standard pembelajaran

1.4.1 Bertutur tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan menggunakan pelbagai ayat dalam pelbagai situasi secara bertatasusila.

OBJEKTIF EKSPLISIT

Pada akhir pelajaran, murid dapat:

1. Membina tiga daripada lima ayat tunggal berdasarkan gambar “Tarian Melayu di Malaysia” dengan betul.

2. Membaca kuat tiga daripada lima ayat dalam petikan “ Tarian Inai Melayu” dengan sebutan yang jelas dan tepat.

3. Menyatakan 4 daripada 6 kata kerja transitif dan tak transitif dengan betul mengikut konteks dalam lembaran kerja.

4. Menyatakan tiga daripada lima jenis tarian Melayu di Malaysia dengan tepat dan jelas.

PENGISIAN KURIKULUM

i. Ilmu: Pendidikan Moral dan sivik

ii. Nilai: Hormat menghormati dan kerjasama

PENGETAHUAN SEDIA ADA

i. Murid menguasai kemahiran bertutur di peringkat awal.

ii. Murid sudah pandai membaca.

| PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 3

Page 4: RPH 2

RPH 2TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

EMK

i. Kecerdasan Pelbagai - Interpersonal, Verbal Linguistik

ii. Kemahiran Berfikir – Menjana minda

iii. Belajar Cara Belajar – Kemahiran mendengar, kemahiran memproses maklumat

SISTEM BAHASA

i. Tatabahasa : ayat tunggal

ii. Kemahiran Bahasa: Membaca, mendengar, menulis dan bertutur

BAHAN SUMBER PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

i. Video tarian Zapin

ii. Petikan “ Tarian Inai Melayu”

iii. Lembaran kerja

iv. Slaid pembelajaran

v. Komputer Riba

vi. Pembesar suara

vii. LCD

| PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 4

Page 5: RPH 2

RPH 2TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Langkah/

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Tayangan Video “Tarian Zapin Melayu” - Guru memaparkan klip video “Tarian

Zapin Melayu”.

- Guru dan murid memerhatikan video

tersebut.

- Guru bersoal jawab dengan murid

tentang video tersebut

- Murid menyatakan isi video tersebut

- Guru mengaitkan video dengan tajuk

pembelajaran.

BSM

Video “Tarian Zapin

Melayu”

Pembesar suara

Komputer riba

TKP

Verbal Linguistik

BCBKemahiran mendengar

Langkah 1

( 10 minit )

Petikan “Tarian Inai Melayu”

Tarian Inang ialah tarian tradisional Melayu. Tarian ini terkenal di negeri perlis, kedah dan kelantan.(sambungan isi petikan sila rujuk Lampiran)

i) Guru mengedarkan petikan “Tarian Inai

Melayu” kepada murid-murid.

ii) Murid diminta membaca petikan secara

senyap.

iii) Guru memilih beberapa orang murid

untuk membaca kuat ayat dalam

BSM:Petikan “Tarian Inai Melayu”

Pendekatan : Berpusatkan Murid

KP: Intrapersonal

| PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 5

Page 6: RPH 2

RPH 2TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

petikan.

iv) Guru bersoal jawab dengan murid

tentang isi dalam petikan

BCB: kemahiran membaca

Nilai Murni:Kerjasama

Langkah 2

(10 minit)

Perbualan tentang jenis-jenis Tarian Melayu

Contoh soalan:1. Apakah contoh lain tarian Melayu

yang kamu ketahui?2. Di manakah kita boleh melihat

tarian tersebut?3. Bilakah kita boleh melihat tarian

tersebut?

i) Guru berbual-bual dengan murid

tentang jenis-jenis tarian Melayu di

Malaysia

ii) Guru meminta beberapa orang murid

menyatakan jenis-jenis tarian Melayu

yang lain.

iii) Guru bertanya beberapa soalan kepada

murid.

iv) Guru membimbing murid menjawab

soalan.

Pendekatan :Berpusatkan Murid

KP:Interpersonal

BCB:kemahiran mendengar

Nilai Murni:Kerjasama

Langkah 3

(10 minit)

Sistem BahasaAyat tunggal

1. Rumah itu rumah saya.2. Ibu membeli sayur di pasar.3. Orang tua itu nenek saya.4. Buku merah itu di atas meja.

i) Guru menerangkan maksud ayat

tunggal melalui kad perkataan

ii) Guru menyatakan beberapa contoh

ayat tunggal

iii) Beberapa orang murid diminta

BSM:Kad perkataan

Pendekatan : Berpusatkan Murid

| PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 6

Page 7: RPH 2

RPH 2TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

menyatakan contoh lain tentang ayat

tunggal.

iv) Guru mengedarkan latihan pengukuhan

dalam lembaran kerja

KP:Verbal Linguistik

BCB:Kemahiran memproses maklumat

Langkah 4

(8 minit)

Pentaksiran

Lembaran kerja- Membina ayat berdasarkan grafik.

1. Guru mengedarkan lembaran kerja

kepada semua murid.

2. Murid diminta membina ayat tunggal

yang sesuai berpandukan gambar

dalam lembaran kerja.

KB: Menjana Idea

BSM:Lembaran kerja

Nilai Murni:Kerjasama

Pengayaan

dan

Pemulihan

(10 minit)

Pengayaan

Kumpulan A dan B

Membina karangan pendek

berdasarkan perkataan yang

disediakan dalam lembaran kerja.

Pemulihan

Kumpulan C

Pemadanan ayat tunggal dengan

gambar

PenggayaanMurid membina karangan pendek dengan menyambung perkataan yang disediakan dalam lembaran kerja.

PemulihanMurid diminta memadankan ayat tunggal dan gambar yang disediakan.

KB:Menjana Idea

BSM:Lembaran Kerja

Nilai Murni:Kerjasama

Sistem bahasa:

Ayat tunggal

| PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 7

Page 8: RPH 2

RPH 2TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Penutup

(5 minit)

1. Penutup Kognitif

2. Penutup Sosial

1. Guru meminta beberapa murid menyatakan isi pelajaran dan nilai-nilai yang telah dipelajari.

2. Nyanyian lagu “ Tarian Inang”

BSM:Slaid power pint

Nilai Murni:KerjasamaHormat-menghormati

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH

(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)

Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :

Catatan

Tandatangan :Nama :Tarikh :

Disemak oleh Guru Besar :

Catatan

Tandatangan :Nama :Tarikh :

| PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 8

Page 9: RPH 2

RPH 2TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

ISU BUKTI TINDAKAN SUSULANKekuatan : Penambahbaikan :

Kelemahan : Tindakan Susulan :

Disemak Oleh Guru PembimbingCatatan :

Tandatangan:

Nama :

Tarikh :

Disemak Oleh Pensyarah PembimbingCatatan :

Tandatangan:

Nama :

Tarikh :

| PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 9