rph 30

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS PEMULIHAN KHAS MATEMATIK Nama Guru : Indrani a/p Raman Sekolah : SJK (T) Jalan Cheras Kelas : 2 Nesam Tarikh : 30 April 2015 (Khamis) Matapelajaran : Matematik Masa : 7.30 - 8.30 pagi Bil. Murid : 4 orang ( 3 lelaki 1 perempuan) PERKARA KUMPULAN DEDIKASI KUMPULAN AMANAH NAMA MURID Logaeswaran Thanesh Kirutika Sasitharan TAJUK Nombor 11 hingga 50 KEMAHIRAN Turutan nombor menaik dan menurun dalam angka 5 (lingkungan 5 50). Turutan nombor menaik dan menurun dalam angka 1 (lingkungan 1 10). OBJEKTIF P & P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid sekurang-kurangnya dapat: 1. Menyusun nombor dalam tertib menaik atau menurun dalam angka 5 ( lingkungan 5 hingga 50 )dengan menggunakkan garis nombor dengan betul. 2. Melengkapkan turutan nombor 5 hingga 50 Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid- murid sekurang-kurangnya dapat: 1. Menyusun nombor dalam tertib menaik ata u menurun dalam lingkungan 1 hingga 10 dengan menggunakkan garis nombor dengan betul. 2. Melengkapkan turutan nombor 1 hingga 10 Kumpulan Maju (KM) : Dedikasi Kumpulan kurang maju (KKM) : Amanah

description

rancangan pengajaran harian

Transcript of rph 30

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANKELAS PEMULIHAN KHAS MATEMATIK

Nama Guru:Indrani a/p Raman Sekolah: SJK (T) Jalan Cheras Kelas: 2 Nesam Tarikh:30 April 2015 (Khamis) Matapelajaran : Matematik Masa:7.30 - 8.30 pagi Bil. Murid : 4 orang ( 3 lelaki 1 perempuan) Kumpulan Maju (KM) : Dedikasi Kumpulan kurang maju (KKM) : Amanah

PERKARAKUMPULAN DEDIKASIKUMPULAN AMANAH

NAMA MURIDLogaeswaranThaneshKirutikaSasitharan

TAJUKNombor 11 hingga 50

KEMAHIRANTurutan nombor menaik dan menurun dalam angka 5 (lingkungan 5 50).Turutan nombor menaik dan menurun dalam angka 1 (lingkungan 1 10).

OBJEKTIF P & PPada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid sekurang-kurangnya dapat:1. Menyusunnombordalamtertibmenaikatau menurun dalam angka 5 ( lingkungan 5 hingga 50 )dengan menggunakkan garis nombor dengan betul.2. Melengkapkan turutan nombor 5 hingga 50 dengan betul.3. Membuatperbandinganduanombordan nyatakan nomboryangterletakdianataranya dengan betul.Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid sekurang-kurangnya dapat:1. Menyusunnombordalamtertibmenaikataumenurun dalam lingkungan 1 hingga 10 dengan menggunakkan garis nombor dengan betul.2. Melengkapkan turutan nombor 1 hingga 10 dengan betul.3. Membuatperbandinganduanombordannyatakannomboryangterletakdianataranya

PENGALAMAN SEDIA ADAMengenal nilai nombor 1 hingga 50 dan operasi tambah dalam lingkungan 10.

ALAT BANTU MENGAJAR

- Balon- Kad Hutan- Kad Pokok- Kad Nombor- Kad Jalan Raya / Garisan Nombor- Kereta Kecil- Kad Kereta api- Lembaran Kerja- Musik Chicken Dance - Balon- Kad Hutan- Kad Pokok- Kad Nombor- Kad Jalan Raya / Garisan Nombor- Kereta Kecil- Kad Tangga- Lembaran Kerja- Musik Chicken Dance

PENERAPAN NILAI

Bekerjasama Kesungguhan Kreativiti

KEMAHIRAN BERFIKIR Penyesuaian Penggabungan

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Kreativiti dan Invovasi (fasa persediaan dan imaginasi)

Langkah/MasaKumpulan DedikasiKumpulan Amanah

Set Induksi(5 minit)1. Guru menampalkan belon di sekeliling bilik darjah dengan pelbagai warna.2. Murid harus meniup sebiji belon dan mengikatnya pada kaki.3. Semua murid harus memecah belon kawan tetapi menjaga belonnya daripada dipecah.4. Setelah memecah, murid murid akan mendapat satu kad nombor daripada belon tersebut.5. Murid murid harus tampil ke hadapan dengan nombor tersebut dan memilih pokok yang setara dengan nombor yang terdapat dan melekatkannya dalam papan hutan yang disediakan.6. Guru bersoal jawab dengan murid : a. Apakah yang anda dapat lihat pada gambar ini? b. Susunkan pokok pokok ini dalam tertib menaik?7. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran hari ini.

Langkah 1 (16 minit)Lembaran kerja

1. Murid diedarkan lembaran kerja yang terdiri daripada beberapa bahagian.2. Murid harus tulis jawapannya dalam ruang jawapan yang diberikan. (Lampiran 1)3. Murid dikehendaki membaca turutan nombor - nombor berikut dengan betul selama dua kali dan menyemak jawapan bersama guru.4. Murid diedarkan lembaran kerja satu demi satu dan dibimbing oleh guru.

Interaksi PdP

1. Murid akan ditunjukkan kad nombor dan garis nombor jalanraya kepada murid.

2. Murid perlu mengenal nilai nombor dan turutan nombor berdasarkan kad nombor dan garis nombor yang disediakan.3. Murid perlu mengenal nilai nombor dan turutan nombor tersebut sambil mengeluarkan suara.4. Murid akan dibimbing sehingga dapat nilai nombor dan turutan nombor dengan betul.5. Kemudian, murid diberikan beberapa kad nombor dari 1 hingga 10.6. Murid dikehendaki menyusun kad nombor mengikut tertib menaik dan tertib menurun.7. Murid bersoal jawab secara lisan bagi meninjau kefahaman murid tentang tertib menaik dan menurun. Contohnya,I. Apakah nombor yang terletak di antara 2 dengan 3.8. Kemudian, murid diminta menutup mata dan kira dari belakang. (teknik reverse)Contohnya,I. 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1

Langkah 2 (18 minit)Interaksi PdP

1. Murid akan ditunjukkan kad nombor dan garis nombor jalan raya kepada murid.

2. Murid perlu mengenal nilai nombor dan turutan nombor berdasarkan kad nombor dan garis nombor. 3. Murid perlu mengenal nilai nombor dan turutan nombor tersebut sambil mengeluarkan suara.4. Murid akan dibimbing sehingga dapat nilai nombor dan turutan nombor dengan betul.5. Kemudian, murid diberikan beberapa kad nombor dari 5 hingga 50.6. Murid dikehendaki menyusun kad nombor mengikut tertib menaik dan tertib menurun.7. Murid bersoal jawab secara lisan bagi meninjau kefahaman murid tentang tertib menaik dan menurun. Contohnya,II. Apakah nombor yang terletak di antara 5 dengan 15.8. Kemudian, murid diminta menutup mata dan kira dari belakang. (teknik reverse)Contohnya,II. 50, 45, 40, 35, 30, 25, 20, 15, 10, 5Aktiviti Pengukuhan

1. Murid diedarkan satu kad tangga.2. Murid diminta mencari beberapa kad nombor yang disembunyikan di persekitaran kelas.3. Setelah mendapat mencari, murid diminta menyusun kad kad nombor tersebut mengikut urutan menaik dalam kad tangga.4. Seterusnya, murid perlu menyebut turutan nombor tersebut dengan betul dan aktiviti urutan menurun akan dibuat semula dengan kad kad nombor yang sama..5. Guru akan menyemak jawapan murid masa ke masa.

Langkah 3 (16 minit)Aktiviti Pengukuhan

1. Murid diedarkan satu kad kereta api.2. Murid diminta mencari beberapa kad nombor yang disembunyikan di persekitaran kelas.3. Setelah mendapat mencari, murid diminta menyusun kad kad nombor tersebut mengikut urutan menaik dalam kad kereta api.4. Seterusnya, murid perlu menyebut turutan nombor tersebut dengan betul dan aktiviti urutan menurun akan dibuat semula dengan kad kad nombor yang sama.5. Guru akan menyemak jawapan murid masa ke masa.

Lembaran kerja

1. Murid diedarkan lembaran kerja yang terdiri daripada beberapa bahagian.2. Murid harus tulis jawapannya dalam ruang jawapan yang diberikan. (Lampiran 2)3. Murid dikehendaki membaca turutan nombor - nombor berikut dengan betul selama dua kali dan menyemak jawapan bersama guru.

Penutup (5 minit)Guru merumuskan pelajaran hari ini.1. Guru dan murid bersoal jawab untuk menguji kefahaman mereka apa yang telahh dipelajari pada hari ini.2. Guru mengucapkan tahniah kepada murid kerana berjaya menjalankan aktiviti hari ini dengan berjaya dan memberi token.3. Guru mengakhiri sesi pengajaran dan pembelajaran dengan membuat pergerakan bagi musik chicken dance .