RPH 3D & REFLEKSI
description
Transcript of RPH 3D & REFLEKSI
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianTarikh
: 6 April 2015Masa
: 11:20 12:20 tghKelas
: 6 AmanahBilangan Murid : 40 orang
Mata Pelajaran : Matematik
Topik
: Bentuk dan RuangFokus Pembelajaran : Tiga Dimensi ( 3-D)
Objektif Pembelajaran : Murid-murid akan belajar :I. Mengenal bentuk tiga dimensi (3-D)
II. Menghuraikan kriteria bagi bentuk dimensi (3-D)
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat :
I. Murid dapat mengenal bentuk tiga dimensi (3-D)
II. Murid dapat menghuraikan kriteria bagi bentuk tiga dimensi (3-D).Kemahiran Berfikir: Menjana idea , Mencirikan , mengkategori
Pengetahuan Sedia Ada : - Murid-murid telah mengenali bentuk-bentuk asas dalam
kehidupan seharian.
- Murid-murid telah belajar bentuk dua dimensi (2-D)
Nilai Murni: Kerjasama, Disiplin,Teliti
Bahan Bantu Belajar: Komputer , Bentuk-bentuk Objek dan 3-D, Lembaran kerja
Langkah
/ MasaIsi KandunganAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan
Set Induksi
Pengenalan bagi bentuk-bentuk 3-D dalam matematik .1. Guru menunjukkan beberapa bentuk model 3-D di hadapan kelas seperti bangunan,robot,lori dan rumah.
2. Beberapa orang murid diminta untuk meneka model tersebut dan
menyatakan gabungan
daripada beberapa bentuk 3-D .3. Seterusnya , guru menerangkan kaitannya model tersebut dengan topik pengajaran pada hari ini.
BBB:
-Model 3-D
Nilai Murni :
-Kerjasama
-cubajaya
KBKK:
-Perbandingan
-Cubajaya
Langkah 1
Penerangan mengenai ciri-ciri bentuk 3-D seperti kubus,kuboid,
silinder,sfera,
pyramid dan kon.
1. Guru memberi penerangan kepada
murid mengenai bentuk-bentuk 3-
D dengan menggunakan slide
dalam mikrosoft powerpoint.
2. Guru seterusnya menghuraikan setiap bentuk 3-D dan ciri-cirinya.
3. Beberapa orang murid diminta untuk menyebut ciri-ciri tersebut
pada paparan yang ditunjukkan di
hadapan kelas dengan bimbingan
guru.BBB:
-Komputer
-LCD
-Model 3-D
Nilai Murni :
-Kerjasama
-Teliti
KBKK:
-Perbandingan
-Cubajaya
Langkah 2
Aktiviti Kelas1. Guru memulakan aktiviti kelas
dengan membahagikan murid
kepada pasangan.. 2. Setiap murid akan memilih bentuk
3-D dan pasangannya akan
menamakan bentuk dan ciri-
cirinya dengan betul..
3.Seterusnya ,guru akan memilih
secara rawak beberapa pasangan
untuk meletakkan objek di dalam
bentuk 3-D dengan betul di
hadapan kelas.
BBB:
-Model 3-D
Nilai Murni :
-Kerjasama
-Teliti
KBKK:
-Perbandingan
-Mengkategori
-Cubajaya
Langkah
/ MasaIsi KandunganAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan
Langkah 3
Aktiviti pengukuhan dengan lembaran kerja1. Guru mengedarkan lembaran
kerja kepada setiap pasangan
kumpulan .
2. Setiap pasangan dikehendaki
melengkapkan maklumat bada
lembaran kerja yang diberikan
dengan bimbingan guru.
3. Perbincangan bersama
murid.Beberapa orang murid
diminta ke hadapan untuk
melengkapkan ruangan pada
paparan yang ditunjukkan di
hadapan kelas.BBB:
-Komputer
-LCD
-Lembaran
kerja
Nilai Murni :
-Kerjasama
-Teliti
KBKK:
-Perbandingan
-Cubajaya
Penutup
Rumusan mengenai bentuk-bentuk 3-D1. Beberapa orang murid diminta
untuk merumuskan tentang
pengajaran pada hari ini.2. Guru membuat rumusan
mengenai bentuk dan ciri-ciri
3-D .
BBB:
-Komputer
-LCD
-Model 3-D
Nilai Murni :
-Kerjasama
-Teliti
KBKK:
-Perbandingan
-Cubajaya
Refleksi Pengajaran:
1. Isu / Perkara yang difokus:Penglibatan murid dalam aktiviti pengajaran dan strategi pengajaran guru.
2. Analisis isu / perkara yang difokus:
2.1 Kekuatan:a) Bahan bantu mengajar ini menarik dan berwarna-warni sekaligus dapat menimbulkan rasa minat murid untuk belajar.
b) Aktiviti pengajaran dan pembelajaran juga dapat dipelbagaikan.
c) Dengan adanya bahan bantu mengajar ini, dapat meningkatkan pemahaman murid.
d) Bahan ini juga dapat memberikan pengalaman yang nyata pada murid.
e) Murid-murid dapat bekerjasama dalam kumpulan untuk menyelesaikan soalan.
f) Interaksi sosial antara guru dan murid juga terbentuk apabila menggunakan bahan bantu mengajar ini2.2 Kelemahan:a) Bahan bantu mengajar ini agak kecil, murid-murid di belakang tidak nampak soalan dan mereka terpaksa ke hadapan kelas untuk melihat soalan yang terdapat pada Bebunga Pendaraban.
b) Murid juga tidak terkawal kerana mereka masing-masing berebut untuk melihat soalan dan menutupi bahan bantu mengajar tersebut sehingga ada diantara murid yang tidak nampak soalan.
1. Cadangan penambahbaikan:a) Bahan bantu mengajar ini perlu dibesarkan supaya murid boleh melihat soalan dengan jelas.
b) Bahan ini perlu dibuat mengikut kumpulan supaya setiap kumpulan mendapat satu bahan. Ini lebih memudahkan murid-murid dan keadaan kelas juga akan terkawal.