RPH 5.5

7
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA Nama Guru : Indrani a/p Raman Kelas : 3 Nesam Sekolah : SJK (T) Jalan Cheras Tarikh : 6 Mei 2015 Hari : Rabu Bilangan Murid : 3 orang ( 2 lelaki 1 perempuan) Kumpulan Maju (KM) : Dedikasi Kumpulan kurang maju (KKM) : Amanah Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kumpulan Dedikasi Amanah Nama Murid 1. Lalitha Eswary 2. Anand 2. Jemes Tajuk/ Tema Alam Benda (Rumah Saya) Kemahiran Perkataan KVK + KVK Perkataan KVK + KV Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Mengeja dan membunyikan perkataan KVK + KVK dengan betul. 2. Memadankan Kad Perkataan KVK + KV dengan kad gambar yang sesuai dengan betul. 3. Menyatukan dua suku kata membentuk perkataan KVK + KVK berdasarkan kad gambar dengan betul. 1. Mengeja dan membunyikan perkataan KV+ KVK dengan betul. 2. Memadankan Kad Perkataan KVK + KV dengan kad gambar yang sesuai dengan betul. 3. Menyatukan dua suku kata membentuk perkataan KVK + KV berdasarkan kad gambar dengan betul. Pengetahuan sedia ada Pernah didedahkan dengan suku kata KV dan KVK. Pernah didedahkan dengan suku kata KV dan KVK. Bahan bantu mengajar Poster Rumah Saya ,Kad Gambar , lembaran kerja, slaid powerpoint, kad perkataan, kad lipat gantung, kad flip,permainan ular tangga, permainan roda perkataan,akuarium dan kad puzzle. Nilai murni Kerjasama, kerajinan, ketelitian dan keberanian Kemahiran Berfikir Menghubungkait dan menyesuaikan Elemen Merentas Kurikulum Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK) dan Kreativiti dan Invovasi (fasa persediaan dan imaginasi)

description

rph

Transcript of RPH 5.5

RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA Nama Guru : Indrani a/p RamanKelas : 3 NesamSekolah : SJK (T) Jalan CherasTarikh : 6 Mei 2015Hari : RabuBilangan Murid : 3 orang ( 2 lelaki 1 perempuan) Kumpulan Maju (KM) : Dedikasi Kumpulan kurang maju (KKM) : AmanahMata Pelajaran : Bahasa Melayu Masa : 10.50 11.50 pagi (1 jam )

Kumpulan DedikasiAmanah

Nama Murid1. Lalitha Eswary2. Anand2. Jemes

Tajuk/ TemaAlam Benda (Rumah Saya)

Kemahiran Perkataan KVK + KVKPerkataan KVK + KV

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Mengeja dan membunyikan perkataan KVK + KVK dengan betul.2. Memadankan Kad Perkataan KVK + KV dengan kad gambar yang sesuai dengan betul.3. Menyatukan dua suku kata membentuk perkataan KVK + KVK berdasarkan kad gambar dengan betul.1. Mengeja dan membunyikan perkataan KV+ KVK dengan betul.2. Memadankan Kad Perkataan KVK + KV dengan kad gambar yang sesuai dengan betul.3. Menyatukan dua suku kata membentuk perkataan KVK + KV berdasarkan kad gambar dengan betul.

Pengetahuan sedia ada Pernah didedahkan dengan suku kata KV dan KVK.Pernah didedahkan dengan suku kata KV dan KVK.

Bahan bantu mengajarPoster Rumah Saya ,Kad Gambar , lembaran kerja, slaid powerpoint, kad perkataan, kad lipat gantung, kad flip,permainan ular tangga, permainan roda perkataan,akuarium dan kad puzzle.

Nilai murni Kerjasama, kerajinan, ketelitian dan keberanian

Kemahiran BerfikirMenghubungkait dan menyesuaikan

Elemen Merentas KurikulumTeknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)dan Kreativiti dan Invovasi (fasa persediaan dan imaginasi)

Langkah/MasaDedikasiAmanah

Set Induksi (5 minit)1. Guru menampal satu kad bergambar yang bertema Rumah Saya di papan putih. 2. Murid diminta mencari kad gambar seperti kunci , baldi, garpu, senduk, cermin dan biskut di sekeliling kelas.3. Murid diminta menampal gambar-gambar tersebut di kad gambar Rumah Saya. Cth:

4. Guru bersoal jawab dengan murid :a. Apakah yang anda dapat lihat pada gambar ini?b. Sebutkan nama-nama gambar yang anda ditampal di hadapan ?5. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran hari ini.

Langkah 1 (16 minit) Interaksi PdP 1. Murid menamakan gambar yang di tayangkan melalui slaid.

2.Murid mengeja perkataan pada gambar.3.Murid diminta membuat latih tubi membaca perkataan KVK + KVK melalui kad perkataan gantung.

4. Guru membetulkan jika terdapat kesalahan.

Aktiviti Pengukuhan 1. Murid diberi satu Akuarium Perkataan.2. Murid diminta memancing ikan yang mempunyai perkataan KVK+KV berdasarkan gambar yang diberikan.3. Selepas itu,murid diminta memadankan gambar dengan perkataan KVK + KV yang terdapat pada ikan.4. Langkah 2 hingga 3 akan diulang sehinggalah murid memancing semua ikan yang mempunyai perkataan KVK + KV berdasarkan gambar yang diberi. 5. Murid bersama guru menyemak jawapan dengan membaca secara kuat dengan betul dan tepat. Cth:

Langkah 2 (18 minit)Lembaran kerja

1. Guru mengedarkan lembaran latihan kepada murid.2. Murid dikehendaki mengenalpasti perkataan KVK + KV berdasarkan gambar yang diberi. (Lampiran 1)3. Murid diminta untuk membaca perkataan yang diberi dengan betul dan jelas selama 2 kali.

Interaksi PdP

1. Murid membaca perkataan KVK + KV melalui buku pop up.

2. Guru membimbing murid untuk mengeja dan membunyikan perkataan - perkataan KVK + KV dengan betul.3. Murid membunyikan perkataan perkataan KVK + KV dengan betul.4. Murid diminta menjelaskan maksud perkataan KVK+ KV yang ditunjukkan itu.5. Guru membetulkan jika terdapat kesalahan.6. Kemudian, murid diminta membuat latih tubi membaca dan mencantumkan suku kata KVK + KV melalui kad flip.

Langkah 3 (16 minit)AKTIVITI PENGUKUHAN Roda Impian 1. Murid diberi satu carta roda impian yang mempunyai beberapa kad perkataan dan kad gambar.2. Murid juga diberi satu permainan ular tangga.3. Cara menjalankan permainan.i. Murid diminta membaling dadu dan bergerak mengikut jumlah titik yang didapati pada papan ular tangga. ii. Selepas itu, murid perlu memputar rodanya dan melihat pada anak panah yang berhenti pada baju. iii. Murid perlu mencuba menjawab soalan yang terdapat pada baju dan rakan-rakan lain menyemak jawapan.Contoh soalan : Gabungkan suku kata menjadi perkataan Susun puzzle Lengkapkan perkataan Tulis perkataan berdasarkan gambariv. Setiap murid mengambil giliran masing-masing.v. Permainan diteruskan sehingga murid sampai pada angka 20 dan murid yang pertama sampai pada petak dianggap pemenang. vi. Setiap kali permainan, murid dalam kumpulan ini akan menulis perkataan yang dibina dalam borang peta buih yang disediakan. (Lampiran 2)

LEMBARAN KERJA

1. Guru mengedarkan lembaran latihan kepada murid.2. Murid dikehendaki mengenalpasti perkataan KVK + KV berdasarkan gambar yang diberi. (Lampiran 3).3. Murid diminta menulis semula perkataan yang mereka dibina dalam peta buih yang disediakan. (Lampiran 2)4. Murid diminta untuk membaca perkataan yang diberi dengan betul dan jelas.

Penutup (5 minit)Penutup Kognitif1. Guru menanyakan semula tentang apa yang telah dipelajari oleh murid-murid pada hari ini.2. Guru menghubungkaitkan dengan kehidupan seharian.Penutup Sosial 3. Murid menyanyi lagu Mana garpu sambil membuat pergerakan. Cth: Mana garpu..mana garpu ?? Di rumah...di rumah Rumah ada baldi...rumah ada baldi.. Marilah...Menarilah4. Guru memberi pujian dan token kepada murid yang lebih aktif .