RPH BM

16
Adibah Jumaat Ahmad Zakwan Abdul Ghafar Amirah Syeikh Ismail 4 PISMP PBM2 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 2 Ibnu Khaldun Hari : Rabu Tarikh : 19 Februari 2010 Masa : 9.00 10.00 pagi (60 minit) Bilangan Murid : 36 orang (L: 16 , P: 20 ) Tema : Cintailah Alam Sekitar Tajuk : Menjaga Alam Sekitar (Bacaan dan pemahaman) Hasil Pembelajaran Fokus Utama : 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 3 i. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

Transcript of RPH BM

Page 1: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 2 Ibnu Khaldun

Hari : Rabu

Tarikh : 19 Februari 2010

Masa : 9.00 – 10.00 pagi (60 minit)

Bilangan Murid : 36 orang (L: 16, P: 20)

Tema : Cintailah Alam Sekitar

Tajuk : Menjaga Alam Sekitar (Bacaan dan pemahaman)

Hasil Pembelajaran

Fokus Utama : 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 3

i. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

Page 2: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

Aras 1ii. Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.

Fokus Sampingan : 1.3 Memberikan dan memahami arahan serta pesanan tentang sesuatu perkara.

Aras 3

ii. Melakukan arahan serta pesanan dengan betul.

Objektif Eksplisit : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

i. Sekurang-kurangnya 80% daripada murid boleh membaca dengan sebutan, dan intonasi yang betul serta gaya penyampaian yang sesuai.

ii. Menjawab sekurang-kurangnya 3 daripada 5 soalan pemahaman daripada teks yang dibaca.iii. Sekurang-kurangnya 80% daripada murid dapat menggayakan dan melakonkan perkataan

kata kerja yang diberikan.

Pengisian Kurikulum

i) Sistem Bahasa

a) Kosa Kata: perkelahan, kosong, pembungkus, makanan, kotor

Page 3: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

b) Tatabahasa: Kata Kerja

ii) Kemahiran Bernilai Tambah

a) Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, interpersonal, kinestetik, muzik, naturalis

b) Strategi Pengajaran : Koperatif dan Kolaboratif, pemerhatian, metakognitif

c) Kemahiran Generik : Kemahiran Belajar, Kemahiran Berfikir, Kemahiran Teknologi

Maklumat dan Komunikasi (TMK), Kemahiran Kontekstual

iii) Penekanan konsep 5P

a) Penggabungjalinan : Kemahiran : Membaca dan menulis, mendengar dan bertutur

b) Penyerapan : Nilai : kerjasama, rajin, yakin diri, berani, berdikari, kebersihan, menghayati,

menghormati dan menghargai.

Ilmu : Bahasa Melayu, Alam Sekitar

c) Pemulihan : Cari dan warnakan petak yang mempunyai perkataan yang sama dengan petak

awal.

d) Pengayaan : Cari dan tulis perkataan yang mempunyai imbuhan yang diberikan.

e) Penilaian : Aktiviti bacaan, aktiviti permainan tatabahasa, aktiviti berkumpulan

Page 4: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran ( BSPP ) :

a. Bahan Elektronik / Bahan Bercetak / Bahan Autentik & Multimedia: gambar, petikan perbualan, video, komputer riba, LCD,

kamus pelajar, lirik lagu, kertas A4, kad tugasan,

Kotak Beracun berisi gulungan kertas, Skrin Putih.

b. Edaran Tugasan: Edaran arahan kerja berkumpulan

c. Templat Pelajar: Lembaran kerja, buku tulis

d. Borang Penilaian Aktiviti P&P: Borang penilaian bacaan, boring penilaian aktiviti permainan tatabahasa, borang penilaian

hasil perbincangan berkumpulan.

Pengetahuan Perlu Ada : Murid pernah melihat kawasan yang tercemar dengan sampah sarap serta pernah terlibat dalam aktiviti

gotong-royong.

Page 5: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

PROSEDUR PELAKSANAAN PENGURUSAN PENGAJARAN - PEMBELAJARAN (PPP) BAHASA MELAYU

Page 6: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

Masa / Langkah

Induksi Set

9.00 – 9.05 pg.

( 5 Minit )

Isi Pelajaran

Pengenalan tajuk

Tema : Cintailah Alam Sekitar

Tajuk : Menjaga Alam Sekitar

Contoh soalan:

1. Apakah yang dapat anda

perhatikan dalam

paparan gambar

sebentar tadi?

2. Adakah anda selesa

dengan persekitaran

yang penuh sampah-

sarap?

3. Apakah yang anda perlu

lakukan jika ternampak

longgokan sampah?

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1. Murid-murid ditayangkan dengan

beberapa slaid gambar berkaitan

pembuangan sampah di merata

tempat.

2. Murid-murid diminta melihat dan

memahami dengan teliti paparan

gambar tersebut.

3. Guru bertanya beberapa soalan

berkaitan slaid gambar. Pelbagai

jangkaan jawapan diterima.

4. Guru mengaitkan jawapan yang

diberi murid-murid dengan apa

yang ingin dipelajari.

Catatan

KG:

i. Kemahiran belajar -

menganalisis maklumat,

mentafsir maklumat

ii. Kemahiran berfikir -

meneliti bahagian dan

keseluruhan

KBT:

i. Kontekstual - mengaplikasi

ii. Teori Kecerdasan

Pelbagai – verbal-linguistik,

interpersonal

iii. ICT

Nilai:

Peka, berani, yakin diri

Ilmu:

Page 7: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

Langkah 1

9.05 – 9.15 pg.

(10 Minit)

Petikan perbualan: Menjaga

Alam Sekitar

Perbincangan isi penting

Isi penting dibincangkan dialog

demi dialog

Kosa kata:

1. Perkelahan

2. Kosong

3. Pembungkus

4. Makanan

5. Kotor

1. Guru mempamerkan petikan

perbualan “Menjaga Alam Sekitar”

di atas skrin.

2. Murid-murid diedarkan dengan

petikan perbualan “Menjaga Alam

Sekitar”

3. Murid-murid diarah oleh guru untuk

membaca petikan tersebut secara

senyap.

4. Guru memilih murid secara rawak

untuk melakonkan perbualan

tersebut secara berpasangan.

5. Guru dan murid-murid berbincang

tentang isi petikan perbualan yang

telah dibaca mengikut dialog demi

dialog.

6. Guru menayangkan lima perkataan

dan meminta murid-murid mencari

maksud perkataan tersebut di

Objektif:

(i) dan (ii)

KG:

i. Kemahiran Belajar-

membaca pantas, mentafsir

maklumat

ii. Kemahiran Berfikir-

menjana idea, mengumpul

dan mengelas,

mengklasifikasi, menjana

idea

KBT:

i. Konstruktivisme-

membuat huraian dan

menjelaskan

ii. Belajar Cara Belajar-

membaca intensif

Page 8: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

dalam kamus sebagai kerja

sekolah.

iii. Teori Kecerdasan

Pelbagai- verbal-linguistik,

interpersonal

Nilai:

Kerjasama, keyakinan, berani

Ilmu:

Bahasa Melayu dan Alam

Sekitar

BSPP:

Komputer riba, LCD, petikan

perbualan, kamus pelajar, Skrin

Putih

Penilaian

Borang penilaian bacaan

Langkah 2 Latihan 1: Soalan pemahaman 1. Guru mempamerkan soalan-soalan Objektif:

Page 9: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

9.15 – 9.30 pg.

(15 Minit)

1. Mengapakah tempat

perkelahan itu kotor?

2. Lalat dan nyamuk sangat

berbahaya. Mengapa?

3. Setelah membaca

petikan tadi, apakah

agaknya perasaan ahli

Kelab Kembara itu?

a. Adakah mereka

kecewa?

Mengapa?

b. Adakah mereka

sedih? Mengapa?

4. Teliti gambar di bawah.

Cadangkan cara-cara

membersihkan kawasan

ini.

5. Mengapakah kawasan

perkelahan itu dikatakan

pemahaman di atas skrin.

2. Murid-murid diminta membaca dan

memahami soalan tersebut secara

senyap.

3. Guru meminta murid menyalin

soalan pemahaman di dalam buku

tulis dan murid dikehendaki

menjawab soalan secara

berpasangan.

4. Guru akan membincangkan

jawapan sebaik murid selesai

menjawab soalan.

5. Murid-murid lemah akan diberikan

aktiviti pemulihan dan dilaksanakan

secara individu.

6. Guru bertindak membimbing murid-

murid yang lemah menyelesaikan

aktiviti tersebut.

7. Murid-murid yang telah menyiapkan

(iii)

KG:

i. Kemahiran belajar-

mencatat nota, menganalisis

maklumat

ii. Kemahiran berfikir-

meneliti bahagian dan

keseluruhan, menyelesaikan

masalah secara bijak,

merangsang pemikiran

berkualiti

KBT:

i. Kontekstual- Cooperating

(bekerjasama)

ii. Teori Kecerdasan

Pelbagai- interpersonal

iii. ICT

Page 10: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

kotor? Berikan dua bukti.

Latihan 2: Pemulihan

Cari dan warnakan petak yang

mempunyai perkataan yang

sama dengan petak awal.

Latihan 3 : Pengayaan

Cari dan tulis perkataan yang

mempunyai imbuhan yang

diberikan.

latihan pemahaman akan diedarkan

dengan aktiviti pengayaan dan

secara individu mereka akan

menyelesaikan tugasan tersebut.

Nilai:

Berdikari, kerjasama, yakin diri

Ilmu:

Bahasa Melayu, Alam Sekitar

dan Pengetahuan Am

BSPP:

Komputer riba, LCD, buku tulis,

Skrin Putih

Langkah 3

9.30 – 9.40 pg.

(10 minit)

Tatabahasa- Kata Kerja

Aktiviti / permainan

Latihan 4 – Kata Kerja

Kerja sekolah

1. Guru menerangkan mengenai kata

kerja berserta contoh-contoh yang

sesuai pada skrin putih.

2. Murid-murid dipilih secara rawak

untuk memberikan contoh kata

kerja secara spontan dan lisan.

3. Guru mengadakan satu permainan

bahasa yang dinamakan "Kotak

Objektif:

(iv)

KG:

i. Kemahiran belajar-

ii. Kemahiran berfikir-

Page 11: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

Beracun” sambil diiringi muzik.

4. Kotak Beracun tersebut

mengandungi beberapa kata kerja

yang perlu dilakonkan oleh murid

tanpa bersuara.

5. Murid yang dapat meneka jawapan

paling banyak akan diberikan token.

6. Guru kemudiannya memberikan

latihan tatabahasa tambahan

kepada murid-murid sebagai kerja

sekolah.

KBT:

i. Belajar cara belajar-

mengingat

ii. Teori kecerdasan

pelbagai- intrapersonal,

kinestetik

Nilai:

Kerjasama, yakin diri, berdikari

Ilmu:

Bahasa Melayu

BSPP:

Komputer riba, LCD, Kotak

Beracun, Skrin Putih

Penilaian:

Page 12: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

Borang penilaian aktiviti

Langkah 4

9.40- 9.55 pg.

(15 Minit)

Latihan 5 : Perbincangan

Kumpulan

Berdasarkan dua gambar rajah

yang diberi, buat perbandingan

antara Gambar A dan Gambar

B. Kemudian, buat laporan

berdasarkan dua situasi

berbeza tentang alam sekitar

yang terdapat dalam gambar.

1. Murid-murid dibahagikan kepada 6

kumpulan kecil.

2. Guru mengedarkan kad tugasan

bagi setiap kumpulan dan meminta

murid membincangkan perbezaan

yang terdapat dalam kedua-dua

gambar.

3. Seorang wakil akan membuat

laporan berdasarkan perbincangan

yang dibuat.

4. Wakil daripada setiap kumpulan

diminta membentangkan laporan

bagi kumpulan mereka.

5. Murid-murid akan berbincang hasil

laporan daripada setiap kumpulan

dengan dibantu oleh guru.

6. Murid dipilih secara rawak untuk

merumuskan perbincangan

Objektif:

(v)

KG:

i. Kemahiran belajar-

menyusun maklumat,

menganalisis maklumat,

mempersembahkan

ii. Kemahiran berfikir-

mengumpul dan mengelas,

menyusun mengikut

keutamaan.

KBT:

i. konstruktivisme- explore

(meneroka)

ii. Teori Kecerdasan

Pelbagai- interpersonal,

Page 13: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

tersebut. Intrapersonal

Nilai:

Bekerjasama, berdikari, rajin,

yakin diri

Ilmu:

Bahasa Melayu, Alam Sekitar,

Pengetahuan am

BSPP:

Kertas A4, kad tugasan

Penilaian

Borang penilaian hasil

perbincangan kumpulan

Penutup

9.55 – 10.00 pg.

Penutup kognitif dan sosial 1. Guru menarik perhatian murid dan

bersiap sedia untuk menutup isi

KG:

i. Kemahiran belajar- menilai

Page 14: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

(5 Minit) 1. Rumusan isi pelajaran.

2. Tayangan video klip alam

sekitar: “Indah Bumi Kita”

pelajaran hari ini.

2. Guru bersoal jawab dengan murid

tentang isi pelajaran hari ini.

3. Murid dipilih secara rawak untuk

merumuskan isi pelajaran yang

telah dipelajari.

4. Guru menayangkan lagu “Indah

Bumi Kita” di atas skrin.

5. Murid-murid menyanyikan lagu

“Indah Bumi Kita” dengan penuh

penghayatan.

maklumat

ii. Kemahiran berfikir-

membuat kesimpulan

KBT:

i. Konstruktivisme- evaluate

(menilai)

ii. ICT

Nilai:

Kerjasama, kasih sayang,

kesyukuran

BSPP:

Komputer riba, LCD, lirik lagu

Catatan/Refleksi:

Page 15: RPH BM

Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail

4 PISMP PBM2

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________