Rph bm en roslan

17
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Tahun : 2 Cemerlang Tarikh : 13 Mei 2013 Hari : Isnin Waktu : 8.45 pagi – 9.45 pagi Tema : Kebudayaan Tajuk : Makanan Tempatan Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat: i. bertutur dan menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul dalam situasi yang tidak formal secara bertatasusila. ii. membaca satu petikan dialog dengan dengan lancar , sebutan yang jelas dan intonasi yang betul mengikut tanda baca. iii. menulis 3 daripada 4 dialog bertatasusila berdasarkan gambar. Kemahiran: 1

Transcript of Rph bm en roslan

Page 1: Rph bm en roslan

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Tahun : 2 Cemerlang

Tarikh : 13 Mei 2013

Hari : Isnin

Waktu : 8.45 pagi – 9.45 pagi

Tema : Kebudayaan

Tajuk : Makanan Tempatan

Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat:

i. bertutur dan menyatakan permintaan dengan intonasi

yang betul dalam situasi yang tidak formal secara

bertatasusila.

ii. membaca satu petikan dialog dengan dengan lancar ,

sebutan yang jelas dan intonasi yang betul mengikut

tanda baca.

iii. menulis 3 daripada 4 dialog bertatasusila berdasarkan

gambar.

Kemahiran:

Fokus Utama:

Standard Kandungan

1.4 Bertutur , berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada

pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.

1

Page 2: Rph bm en roslan

Standard Pembelajaran

1.4.4 Bertutur dan menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul tentang sesuatu

perkara dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.

Fokus Sampingan:

Standard Kandungan

2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi

yang betul.

Standard Pembelajaran

2.3.2 Membaca kuat pelbagai jenis ayat dengan lancar , sebutan yang jelas dan intonasi

yang betul mengikut tanda baca.

Standard Kandungan

3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul

Standard Pembelajaran

3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan

betul

Sistem Bahasa: Tatabahasa : Ayat permintaan dan penjodoh bilangan

Pengisian Kurikulum :

i. Ilmu : keusahawanan

2

Page 3: Rph bm en roslan

ii. Nilai : Bertatasusila dan bertanggungjawab

iii. Kemahiran Bernilai Tambah: Kecerdasan Pelbagai

Pengetahuan Sedia Ada :

i. Murid pernah mendengar dan mengenali beberapa jenis makanan tempatan.

ii. Murid pernah pergi ke pasar bersama – sma keluarga untuk membeli keperluan

harian.

iii. Murid pernah berbual – bual dengan ahli keluarga secara bertatasusila.

Alat Bantu Mengajar

i. Kuih tradisional

ii. Kad tugasan / situasi ( lampiran 1 )

iii. Petikan ( lampiran 2 )

iv. Latihan pemahaman ( lampiran 3 )

v. Latihan pengayaan ( Lampiran 4 dan 5 )

vi. Latihan pemulihan ( lampiran 6 )

3

Page 4: Rph bm en roslan

Langkah/

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

( 5 minit )

Teka-teki:

Badanku berlapis

– lapis. Aku

dipotong empat

segi. Biasanya

aku berwarna

putih dan merah.

Rasaku lemak

manis. Aku sering

dihidangkan

dalam majlis atau

dijual pada waktu

pagi atau petang.

( Kuih lapis )

1. Murid diminta mendengar

teka-teki dan memikirkan

jawapannya.

2. Seorang murid diminta

untuk membaca kad teka –

teki yang telah guru

sediakan.

3. Murid menjawab soalan

teka-teki.

4. Guru kaitkan teka teki

dengan tajuk pengajaran

pada hari itu iaitu

Makanan Tempatan

Teknik:

- Soal jawab

- Sumbang saran

Bahan bantu

mengajar

- Carta Teka-teki

Nilai Murni

- Hemah tinggi

Pelbagai

Kecerdasan:

(Naturalis)

Pel. Kecerdasan

(Verbal

Lingiustik)

4

Page 5: Rph bm en roslan

Langkah 1

(15minit)

Kad situasi

tentang suasana

jual beli di kantin

sekolah pada

waktu rehat.

( lampiran 1 )

1. Memilih beberapa orang

murid untuk melakonkan

peranan .

2. Murid membaca kad main

peranan untuk memahami

tugasan iaitu kad 1

(peniaga di kantin )

manakala kad 2

( murid atau pembeli )

3. Murid melafazkan dialog

berdasarkan kad tugasan

yang dibekalkan.

4. Guru dan murid

berbincang tentang

kesesuaian dialog yang

digunakan dalam dialog

tersebut.

Kad tugasan /

main peranan

Nilai tatasusila

KBT

keusahawanan.

Langkah 2

(15 minit)

Petikan

( lampiran 2 )

Dialog urusan

jual beli yang

berlaku di pasar.

1. Murid membaca petikan

dialog yang guru berikan.

2. Guru dan murid

membincang ayat dan

permintaan yang

Teknik

perbincangan

Pendekatan

Komunikatif

Pelbagai

5

Page 6: Rph bm en roslan

bertatasusila dalam ayat.

3. Guru dan murid

membincangkan isi

petikan dan unsur

tatabahasa iaitu penjodoh

bilangan dan kata nama.

4. Murid menjawab soalan –

soalan pemahaman

berdasarkan petikan

Kecerdasan

(Interpersonal)

KBT:

- Kecerdasan

Pelbagai

Langkah 3

(10 minit)

Latihan

pemahaman :

melengkapkan

ayat dan isi

tempat kosong

( lampiran 3 )

1. Guru mengedarkan

lampiran latihan kepada

semua murid.

2. Murid menjawab soalan

dengan bimbingan guru.

3. Guru membincangkan

jawapan dengan murid.

Murid menyemak jawapan

yang telah ditulis.

Pelbagai

Kecerdasan:

(Visual-Ruang,

Verbal-Linguistik

& Gaya

Pembelajaran:

Langkah 4

(10minit)

Aktiviti

Pengayaan

1. Guru mengenal pasti

murid – murid untuk

Pelbagai

Kecerdasan:

6

Page 7: Rph bm en roslan

( lampiran 4 /5 )

- badak

- popia

- loyang

- peneram

- lemang

- baulu

- karas

- keria

- ketayap

- karipap

Pemulihan

( lampiran 6 )

aktiviti pemulihan dan

pengayaan.

2. Pemulihan : Guru

membimbing murid

menuturkan ayat – ayat

bertatasusila dengan betul.

3. Pengayaan : Murid

mencari nama – nama kuih

tradisional dalam

permainan perkataan

tersembunyi.

4. Pengayaan : murid

menulis ayat bertatasusila

berdasarkan gambar.

Gaya

Pembelajaran:

(Kinestatik)

KBT:

- Kecerdasan

Pelbagai

Penutup

( 5 minit)

Teka isi di dalam

sebuah bekas

1. Murid diminta meneka isi

di dalam sebuah bekas

yang guru bawa..

Teknik:

- Soal jawab

7

Page 8: Rph bm en roslan

( cucur badak )

Rumusan nilai

murni

- Hormat

- Kesyukuran

- Keberanian

2. Guru memanggil seorang

murid yang ditutup mata

untuk mengambil dan

memakan kuih tersebut

lalu membuat tekaan .

3. Guru memberi setiap

murid sebiji cucur badak

4. Murid mengucapkan

terima kasih kepada guru.

5. Guru membuat rumusan

tentang kepentingan

menggunakan ayat yang

bertatasusila.

- Sumbangsara

Bahan Bantu

Mengajar:

- Cucur badak

Nilai Murni:

- Hormat

- Kesyukuran

- Keberanian

Komen tentang pengajaran dan pembelajaran guru.

1. Berdasarkan pemerhatian kami, pengajaran yang dijalankan oleh guru adalah tersusun

dengan baik. Ini berdasarkan aktiviti yang beliau jalankan iaitu dari mudah kepada

8

Page 9: Rph bm en roslan

yang lebih sukar. Pada awalnya murid diberi teka-teki yang ada kaitan dengan isi

pelajaran yang hendak diajar. Selepas itu murid melakokan dialog dengan membaca

kad main peranan. Kemudian barulah murid membaca petikan. Ini menunjukkan

bahawa guru memulakan pengajaran daripada yang mudah kepada yang lebih sukar.

Kesannya, murid mudah memahami isi pelajaran yang hendak dicapai pada

pengajaran dan pembelajaran pada hari tersebut.

2. Objektif pengajaran dan pembelajaran.

Objektif adalah jelas serta spesifik. Selain itu, objektif pengajaran dan

pembelajaran juga sesuai dengan tajuk dan kebolehan murid. Ini adalah kerana situasi

yang dilakonkan oleh murid merupakan pengalaman murid itu sendiri. Contohnya

situasi murid membeli makanan di kantin sekolah, kedai runcit atau di pasar malam.

Semua ini merupakan pengalaman sendiri yang pernah mereka alami. Oleh itu

objektif pengajaran dan pembelajaran mudah untuk dicapai kerana aktiviti melibatkan

pengalaman sedia murid.

3. Penggunaan Alat Bantu Mengajar ( ABM )

Alat Bantu Mengajar ( ABM ) yang digunakan adalah amat sesuai dengan

pengajaran dan pembelajaran. Contohnya guru menunjukkan benda maujud seperti

kuih tradisional kepada murid-murid serta kaitkan dengan isi pelajaran. Selain itu kad

main peranan juga amat sesuai digunakan sebagai panduan untuk murid berdialog.

Namun begitu ABM boleh diperbanyakkan lagi seperti tayangan gambar situasi jual

beli kantin atau di pasar malam. Selain itu petikan dialog yang diberikan oleh guru

adalah amat baik sebagai panduan untuk murid melakukan dialog. Petikan ini juga

mempunyai unsur tatabahasa iaitu penjodoh bilangan dan kata nama. Guru juga

menggunakan petikan ini sebagai aktiviti untuk menjawab soalan pemahaman.

4. Kaedah dan teknik pengajaran dan pembelajaran.

9

Page 10: Rph bm en roslan

Semasa pengajaran dengan pembelajaran dijalankan, guru ini menggunakan

pendekatan komunikatif. Pendekatan komunikatif merupakan pendekatan yang

berpusatkan murid iaitu berfokuskan kepada bentuk-bentuk komunikasi iaitu seperti

meminta maaf, bercerita ataupun melapor. Aktiviti yang dijalankan pada langkah 2,

murid-murid melakonkan dialog urusan jual beli. Ia melibatkan situasi murid

berkomunikasi sesama mereka. Teknik yang digunakan ialah teknik main peranan,

perbincangan, soal jawab dan sumbang saran. Contohnya, murid berdialog

berdasarkan peranan yang diberikan. Guru dan murid berbincang tentang ayat

permintaan yang bertatasusila yang terdapat dalam petikan. Selain itu, murid juga

berbincang tentang unsur tatabahasa iaitu penjodoh bilangan dan kata nama yang

terdapat dalam petikan. Semasa sesi penutup guru menggunakan teknik soal jawab dan

sumbang saran iaitu murid-murid memberi pendapat atau pandangan tentang jenis

kuih tradisional.

5. Kelemahan guru semasa proses pengajaran dan pembelajaran.

Berdasarkan pemerhatian kami, terdapat beberapa kelemahan yang wujud

semasa proses pengajaran dan pembelajaran. Antaranya guru perlu bijak untuk

mengawal keadaan kelas apatah lagi murid-murid yang diajar merupakan Tahun 2

yang sememangnya mereka amat teruja untuk mengetahui sesuatu yang mereka tidak

ketahui atau teruja untuk menjawab sesuatu yang mereka ketahui. Untuk itu guru perlu

bijak untuk mengawal situasi ini. Contohnya situasi untuk menjawab teka-teki dan

menjawab jenis kuih. Selain itu guru perlu memastikan lebih ramai murid yang diberi

peluang untuk melibatkan diri semasa aktivit dijalankan seperti aktiviti main peranan.

6. Cadangan penambahbaikan

Beberapa cadangan penambahbaikan yang boleh digunapakai semasa pengajaran dan

pembelajaran ialah :

10

Page 11: Rph bm en roslan

i. Guru boleh melakukan aktiviti pengajaran dan pembelajaran dengan membawa

murid-murid melawat kantin serta melihat sendiri proses jual beli yang

dilakukan oleh murid-murid serta pengusaha kantin.

ii. Guru boleh menggunakan ABM seperti tayangan video suasana jual beli di

pasar atau di kantin sekolah.

iii. ABM boleh diperbanyakkan lagi seperti membawa banyak benda maujud atau

gambar-gambar yang berkaitan dengan isi pelajaran.

Kesimpulan.

Pengajaran dan pembelajaran yang berkesan membawa impak yang besar kepada guru

dan juga murid-murid. Sekiranya proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan

lancar pasti segala ilmu yang dicurahkan oleh para guru akan dapat diperoleh oleh para

murid.

11

Page 12: Rph bm en roslan

Lampiran

12