RPH BM Pengalaman Di Sandakan (Selasa)

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : Hari : Masa : 60 minit Tahun : 4 Kreatif Bil. Pelajar : 34 orang murid Pelajaran : Bahasa Melayu Tema : Pengalaman Indah Tajuk : Pengalaman Di Sandakan Unit : 7 Aras : 1 HASIL PEMBELAJARAN (Fokus Utama) : 6.2 Mengenal pasti pelbagai genre penulisan. Aras 1(i) Mengecam dan mengenalpasti format pelbagai genre. 10.2 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan. Aras 1 (i)Mengenal pasti dan membetulkan kesilapan ejaan, perkataan dan tanda baca dalam teks. HASIL PEMBELAJARAN (Fokus sampingan) : 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk. Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topic yang diberikan. Objektif Eksplisit : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Transcript of RPH BM Pengalaman Di Sandakan (Selasa)

Page 1: RPH BM Pengalaman Di Sandakan (Selasa)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh :Hari :Masa : 60 minit Tahun : 4 Kreatif Bil. Pelajar : 34 orang murid Pelajaran : Bahasa MelayuTema : Pengalaman IndahTajuk : Pengalaman Di SandakanUnit : 7Aras : 1

HASIL PEMBELAJARAN (Fokus Utama) :

6.2 Mengenal pasti pelbagai genre penulisan.Aras 1(i) Mengecam dan mengenalpasti format pelbagai genre.

10.2 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan. Aras 1 (i) Mengenal pasti dan membetulkan kesilapan ejaan, perkataan dan tanda baca dalam teks.

HASIL PEMBELAJARAN (Fokus sampingan) :

8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk.Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topic yangdiberikan.

Objektif Eksplisit :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

i) Menyatakan sekurang-kurangnya 2 perbezaan format karangan catatan dan

dialog. (Hasil Pembelajaran 6.2)

ii) Membetulkan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 kesalahan yang terdapat

dalam ayat. (Hasil Pembelajaran 10.2)

iii) Menulis sekurang-kurangnya 3 daripada 4 ayat berbentuk catatan. (Hasil

Pembelajaran 8.1)

Page 2: RPH BM Pengalaman Di Sandakan (Selasa)

Objektif Afektif :

i) Murid akan lebih menghargai keindahan negara sendiri.

ii) Murid akan mencintai negara sendiri.

iii) Memupuk semangat patriotism dalam diri murid-murid.

Pengetahuan sedia ada : Murid boleh menulis ayat tunggal.

Bahan Bantu Belajar : Gambar digital, Lembaran kerja,

Sistem bahasa

i. Sebutan dan intonasi : Membaca dengan sebutan dan intonasi dialog yang

tepat dan betul.

ii. Tatabahasa : Ayat tunggal.

Membetulkan kesalahan tatabahasa.

Pengisian kurikulum

i. Ilmu : Kajian Tempatan, geografi

ii. Nilai : Menghargai keindahan Negara sendiri.

Kemahiran bernilai tambah

i. Kecerdasan Pelbagai : Linguistik,Interpersonal,

ii. Pembelajaran Konstruktivisme

Langkah dan

Masa

Huraian Hasil Pembelajaran

dan Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

1. Nyanyian lagu “Cuti-Cuti

Malaysia”.

1. Guru memperdengarkan

lagu kepada murid-murid.

2. Murid diminta

menyanyikan lagu yang

BBB : Peti

rakaman, lembaran

lirik lagu

Page 3: RPH BM Pengalaman Di Sandakan (Selasa)

diperdengarkan.

3. Guru bersoal jawab

dengan murid tentang

lagu yang

diperdengarkan.

a. Apakah lagu yang

telah kamu dengar?

b. Apakah yang

dilakukan oleh

kebanyakan orang

semasa cuti?

c. Dimanakah pusat

pelancongan yang

telah kita pelajari?

d. Ingatkah pelajaran kita

pada minggu lepas?

Nilai : peka dengan

apa yang dipelajari.

Menghargai

keindahan alam

sendiri.

Langkah 1

(15 minit)

10.2....Aras 1 (i) Mengenal pasti dan membetulkan kesilapan ejaan, perkataan dan tanda baca dalam teks.

1. Guru mengedarkan

petikan dialog dan

catatan kepada murid-

murid.

2. Guru meminta murid

membaca teks dengan

sebutan dan intonasi

yang betul.

3. Guru dan murid-murid

sama-sama berbincang

tentang perbezaan

format karangan

berbentuk dialog dan

catatan.

BBB : petikan

dialog dan catatan

Pencapaian :

Objektif 1

Page 4: RPH BM Pengalaman Di Sandakan (Selasa)

4. Murid diminta

membetulkan kesalahan

ejaan, perkataan dan

tanda baca dalam teks.

Langkah 2

(20 minit)

6.2.....Aras 1(i)Mengecam dan mengenalpasti format pelbagai genre.

1. Murid diminta berada

dalam kumpulan dan

ketua kumpulan

diberikan satu sampul

yang mengandungi

jadual dan format

karangan.

2. Setiap kumpulan diminta

memadankan format

karangan dengan jenis

karangan dengan betul.

3. Guru dan murid-murid

sama-sama menyemak

kerja kumpulan yang

telah disiapkan.

BBB : gambar dan

petikan dialog.

Nilai: Kerjasaman

antara ahli

kumpulan.

Pengelolaan :

Berkumpulan

Pencapaian :

Objektif 1

Langkah 3

(15 minit)

8.1....Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topic yangdiberikan.

Guru member latihan kepada

murid-murid.

Aktiviti Penggayaan:

Menulis catatan mingguan.

1. Ketua kumpulan

mengedar kertas catatan

kepada ahli kumpulan

mereka.

2. Murid diminta menulis

catatan ringkas tentang

kegiatan mereka semasa

cuti hujung minggu yang

lepas.

3. Murid pemulihan diminta

memadankan huruf besar

BBB : Kad Situasi

Sistem bahasa :

ayat seru

Nilai : Kerjasama

sesama kumpulan

Kemahiran Berfikir

Pengelolaan :

Page 5: RPH BM Pengalaman Di Sandakan (Selasa)

Aktiviti Pemulihan:

Latihan pemulihan iaitu

memadankan huruf besar dan

huruf kecil dan menulis

perkataan.

dan huruf kecil dan tulis

semula perkataan dengan

huruf kecil dengan betul.

berkumpulan

Pencapaian :

objektif 3

Penutup

( 5 minit )

Guru membuatrumusanmengenaipengajaran yangtelah diajar danmenanyakansoalan kepadamurid akan apayang merekatelah pelajari.

Guru jugamenanyakan nilaimurni yangterdapat semasasesi pengajarandanpembelajaran.

Guru merumuskan

pengajaran dan

pembelajaran serta

menekankan kepada

aspek nilai yang terdapat

semasa aktiviti hari ini.

Nilai Murni:

menghargai

keindahan Negara

sendiri.

Refleksi :

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________