Rph bm psv

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3 Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 3 Tarikh : 26 Ogos 2012 Hari : Isnin Masa : 1110-1210 Bilangan murid : 35 orang Tema : Kesenian dan Kebudayaan Tajuk : Kilang Batik Hasil Pembelajaran: Fokus utama: 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca Aras 1 (i) Membaca lancar bahan bukan sastera dengan sebutan yang betul. 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk. Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan. Fokus sampingan: 4.2 Mengemukakan komen yang sesuai berdasarkan pemerhatian ,pengalaman dan maklumat yang disampaikan oleh pihak lain. Aras 1 (i) Memerihalkan sesuatu perkara berdasarkan pemerhatian

Transcript of Rph bm psv

Page 1: Rph bm psv

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 3

Tarikh : 26 Ogos 2012

Hari : Isnin

Masa : 1110-1210

Bilangan murid : 35 orang

Tema : Kesenian dan Kebudayaan

Tajuk : Kilang Batik

Hasil Pembelajaran:

Fokus utama:

5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang

betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca

Aras 1 (i) Membaca lancar bahan bukan sastera dengan sebutan yang

betul.

8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.

Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik

yang diberikan.

Fokus sampingan:

4.2 Mengemukakan komen yang sesuai berdasarkan

pemerhatian ,pengalaman dan maklumat yang disampaikan oleh pihak

lain.

Aras 1 (i) Memerihalkan sesuatu perkara berdasarkan pemerhatian

Page 2: Rph bm psv

Objektif:

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

1. membaca 5 daripada 8 ayat tunggal dengan sebutan yang betul.

2. menulis 2 daripada 4 ayat tunggal berdasarkan kata kerja yang

diberikan secara bertulis.

3. menceritakan perihal 2 daripada 4 gambar yang diberikan secara lisan.

Sistem Bahasa:

A. Kosa kata

i. taklimat

ii. mencanting

iii. pameran

A. Kata Kerja

i. bertolak

ii. mendengar

iii. mengecap

Page 3: Rph bm psv

Pengisian kurikulum:

1. Penerapan Ilmu: Pendidikan Seni Visual

Kajian Tempatan

2. Penerapan Nilai: Bersyukur

Hormat-Menghormati

3. Kemahiran Bernilai Tambah:

i. Kemahiran Berfikir

ii. Kajian Masa Depan

iii. Kecerdasan Pelbagai : Verbal Lingustik, Interpersonal,Naturalis

iv. Kontekstual

v. Konstruktivisme

Bahan Bantu Mengajar:

i. Buku Teks Jilid ll

ii. Buku Kerja Jilid ll

Pengetahuan Sedia Ada:

- Murid-murid pernah melawat ke kilang batik.

Page 4: Rph bm psv

Masa/Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

1110-1115

(5 minit)

i. Soalan Guru:

- Siapa pernah melawat kilang

batik?

Jawapan:Ya atau Tidak

- Apa yang terdapat di sana?

Jawapan:Kain Batik

ii. Tajuk Pelajaran:

- Kilang Batik

i. Guru bertanyakan soalan

kepada murid-murid.

ii. Guru mengaitkan soalan

dengan isi pelajaran.

Ilmu:

-Kajian Tempatan

-Pendidikan Seni dan

Visual

KBT:

- Kontekstual

- Verbal linguistik

Langkah 1

1115-1130

(15 minit)

Kemahiran Membaca

i. Teks “Kilang batik

ii. Kosa Kata

i. taklimat-penerangan ringkas.

ii. mencanting-lukis guna lilin

iii. pameran-pertunjukkan

i. Guru meminta murid-

murid membaca teks

secara beramai-ramai.

iii. Guru meminta murid-murid

membaca secara

berkumpulan.

iv. Guru memilih murid

membaca individu secara

rawak.

v. Guru meminta merujuk kosa

kata dalam teks.

vi. Guru meminta murid-murid

menjelaskan makna

perkataan tersebut.

vii. Guru berbincang jawapan

dengan murid.

Objektif (1)

Penerapan Ilmu:

-Pendidikan Seni dan

Visual

-Kemahiran Hidup

Pengabungjalinan:

-Kemahiran Bertutur

BBM:

- Buku Teks Jilid II

KBT:

- Verbal linguistik

- KBKK

Nilai:

-Hormat-Menhormati

Langkah 2

1130-1150

(20 minit)

Kemahiran Menulis dan Sistem

Bahasa

Kata Kerja

- kata yang menunjukkan

perbuatan atau kelakuan.

- Contoh:

i. Guru meminta murid-murid

merujuk kosa kata semula.

ii. Guru menerangkan maksud

kata nama

iii. Guru meminta murid

membuat ayat tunggal

berdasarkan kata nama yang

Objektif (2)

Penggabungjalinan:

Kemahiran Bertutur

KBT:

Page 5: Rph bm psv

-bertolak

-mendengar

-mengecap

Contoh ayat:

i. Kami sekeluarga mula

bertolak dari rumah.

ii. Ramai pelajar di sana bosna

mendengarcerita yang sama.

iii. Saya mem

diberikan.

iv. Guru meminta beberapa

orang murid memberikan

contoh ayat.

- KBKK

- Konstruktivisme

- Interpersonal

Nilai:

-Hormat-menghormati

Langkah 3

1150-1205

(15 minit)

Kemahiran Mendengar dan

Bertutur

Gambar lawatan ke kilang batik

i. Guru meminta murid melihat

gambar dalam teks.

ii. Guru memilih murid secara

rawak untuk memceritakan

apa yang terdapat dalam

gambar.

iii. Guru bersoal jawab bersama

murid.

iv. Guru meminta murid

membuat latihan buku kerja

jilid II(27,28 dan 29)

Objektif (3)

Penerapan Ilmu:

-Kajian Tempatan

-Pendidikan Seni dan

Visual

Pengabungjalinan:

-Kemahiran Menulis

KBT :

- KBKK

- Verbal linguistik

- Kontekstual

Nilai;

-Hormat-menghormati

Penutup

1205-1210

(5 minit)

Rumusan Pelajaran:

Nilai murni:

- Kita haruslah bersyukur kerana

Malaysia mempunyai pelbagai

budaya dan kesenian..

i. Guru merumuskan isi

pelajaran hari ini.

ii. Guru menutup pelajaran

dengan nilai murni.

Penerapan Nilai:

-Kesyukuran

KBT:

Kajian Masa Depan

Refleksi Guru Pelatih:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Page 6: Rph bm psv

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

Refleksi Pensyarah/Guru Pembimbing:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Page 7: Rph bm psv

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________