Rph bm 12 mei
-
Upload
rohaya-kassim -
Category
Education
-
view
80 -
download
2
Transcript of Rph bm 12 mei
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran Bahasa Malaysia
Kelas 3 Jujur
Hari Selasa
Tarikh 12 Mei 2015
Masa 4.20 petang – 5.20 petang
Bil. Murid ______ / 40 Orang
Tema / Tajuk EKONOMI KITA / Berjimat Amalan Mulia
Fokus Utama 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul.
2.5.2 Membaca , memahami dan menaakul maklumat dalam bahan grafik dan bahan bukan grafik dengan betul.
Fokus Sampingan 3.7 Menghasilkan penulisan kreatif dalam pelbagai genre dengan betul.
3.7.1 Menghasilkan penulisan pelbagai genre kreatif secara berpandu dengan betul.
Objektif Pada akhir pengajaran, murid dapat :
1. Membaca dan menaakul bahan grafik untuk memindahkan maklumat dengan betul.
2. Menulis karangan berpandukan bahan grafik dengan betul.
Pengisian
Kurikulum
i. Ilmu : Ekonomi, Pendidikan Moral, Pendidikan Agama Islam
ii. Nilai : Menghargai, berjimat cermat
iii. KBT : Menjanakan idea, konstruktivisme (menghuraikan)
iv .EMK : Keusahawanan, Kreativiti dan inovasi
Sistem Bahasa Kosa kata – ceramah, menabung, wang saku, berjimat cermat, pembaziran
Media Slaid , buku teks, lembaran kerja, kamus
Penilaian 1. Membaca dan menaakul bahan grafik untuk memindahkan maklumat dengan betul.
2. Menulis karangan berpandukan bahan grafik dengan betul.
Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan / Bahan
Set Induksi
( 5 minit)
Faedah Menabung dan Cara Menabung
Faedah Menabung
-menanamkan sikap berjimat cermat
-mengelakkan pembaziran wang
-simpanan wang untuk masa depan
Cara Menabung
-menyimpan lebihan wang saku
-menyediakan tabung di rumah
1. Guru menunjukkan sebuah tabung dan bersoal jawab dengan murid.
Contoh soalan:
-Apakah benda ini?
-Apakah kegunaan benda ini?
- Nyatakan faedah-faedah menabung.
-Bagaimanakah caranya kita boleh menabung?
BBB:-
Tabung buluh
KBT:-
KB – Menjana idea, Kontekstual(menghubungkaitkan
KP-Verbal linguistik,
Intrapersonal
Ilmu :
Ekonomi
Nilai:
Berjimat cermat
Rasional
Langkah 1
(15 minit )
Faedah Menabung
-menabung bermaksud menyimpan wang
-kebaikan menabung dapat mengamalkan sikap berjimat cermat
-mempunyai wang simpanan
-membantu keluarga
1. Guru mengedarkan petikan tentang faedah menabung.
2. Murid membaca teks secara mentalis.
3. Beberapa orang murid diminta membaca teks secara mekanis.
4. Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan teks.
5.Guru membuat rumusan.
BBB:Petikan teksKamus
KBT: KB-Menjana idea
KP-Verbal linguistikInterpersonal
Nilai:BekerjasamaBerani
Langkah 2
( 15 minit )
Membaca dan menaakul bahan grafik.
1.Murid dibahagikan kepada 8 kumpulan.
2. Murid berbincang untuk menghasilkan karangan berpandukan bahan grafik.
3.Murid membentangkan hasil perbincangan dengan membaca karangan yang telah lengkap.
4. Guru membimbing murid lain membuat
penilaian dari segi kesalahan ayat.
5. Guru membuat rumusan.
BBM :
Lembaran kerja
KBT :
KB - Mengenal pasti
KP-Interpersonal, verbal linguistik
Nilai:
Bekerjasama
BAHAGIAN / MASA
AKTIVITIFOKUS PEMBELAJARAN /BUTIR MENGAJAR
ORGANISASI PENGELOLAAN
CATATAN / ALATAN
Permulaan
(5 minit) Memanaskan badan:
Senaman regangan
1. Memanaskan badan:
Berlari anak di kawasan padang
1. Guru memastikan tahap kesihatan pelajar dan menasihati murid yang kurang sihat supaya melakukan aktiviti mengikut kemampuan sendiri.
2. Guru mengiringi pelajar menjalankan aktiviti memanas badan. (berlari anak di kawasan padang)
PP PP PPPP PP
PP PPPP PPPP G PPPP PPPP PP
PP PPPP PP PPP = Pelajar
G = Guru
2. Apabila wisel ditiup dengan panjang, murid membentukkan satu bulatan.
3. Murid melakukan senaman regangan dalam bulatan mengikut lakuan guru.
Regangan kepala
1. Pusingkan tengkuk ke kiri dengan meletakkan tangan di sisi pipi dan tahan selama 8 saat.
2. Ulang perlakuan
Alatan:
Wisel, skital, bola
Strategi:
Memusatkan guru dan murid.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani
Kelas : 2 Jujur
Tarikh : 12 Mei 2015
Masa : 3.50 petang – 4.20 petang
Bil. Murid : ________/ 39 orang
Tajuk : Menggolek Bola
Fokus : Berkebolehan menggolek bola pada satu jarak dengan lakuan yang betul.
Standard Pembelajaran:
1.4.2 Menggolek bola pada satu jarak.
2.3.2 Mengenal pasti postur badan semasa melakukan kemahiran manipulasi alatan.
5.2.1 Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif.
Objektif Pembelajaran :
Psikomotor : Menggolek bola dengan menggunakan sebelah tangan ke sasaran yang berbeza jarak (2meter, 3 meter, 5 meter) dengan lakuan yang betul semasa menjalankan aktiviti “Saya Menggolek Bola” dan “Menggolek Bolaku”.
Kognitif : Menyatakan sekurang-kurangnya 2 fasa pergerakan yang perlu diambil perhatian semasa menggolek bola (mata pandang bola, mengayun tangan dari belakang, ikut lajak)
Afektif : Melibatkan diri secara aktif dan menunjukkan rasa keberanian semasa menerima cabaran permainan kecil “Bola Terowong”.
EMK : i. Kreativiti
: ii. Keusahawanan
Penerapan nilai : Kerjasama, tanggungjawab, yakin diri
Unsur KBKK : Membuat banding beza
Penggabungjalinan : Pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
Kesepaduan : Sains (bahagian tubuh badan)
Bahan Sumber P&P :
Bil Bahan sumber P&P / Peralatan Jumlah
1. Wisel 1
2. Skital 12
4. Bola 6
5. Gelung 20
Mata Pelajaran dan Kelas
BAHASA MALAYSIA TAHUN 3 JUJUR
Tema/Tajuk EKONOMI KITA / Faedah Menabung
Masa 4.20 petang -5.20 petang
Standard Pembelajaran 2.5.2 - Membaca , memahami dan menaakul maklumat dalam bahan grafik dan bahan bukan grafik dengan betul.3.7.1 – Menghasilkan penulisan pelbagai genre kreatif secara berpandu dengan betul.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :1. Membaca dan menaakul bahan grafik untuk memindahkan maklumat dengan betul.2. Menulis karangan berpandukan bahan grafik dengan betul.
Aktiviti 1.Murid membaca teks dan menaakul gambar.2.Murid berbincang membina karangan kemudian membacakan karangan.3.Murid melengkapkan karangan dengan perkataan yang sesuai.
EMK i. Ilmu : Ekonomi, Pendidikan Moral, Pendidikan Agama Islamii. Nilai : Menghargai, berjimat cermatiii. KBT : Menjanakan idea, konstruktivisme (menghuraikan)iv .EMK : Keusahawanan, Kreativiti dan inovasi
Bahan Bantu Belajar Tabung, petikan, buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja, kamus
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran
Murid membina karangan berpandukan bahan grafik.Murid melengkapkan karangan dengan perkataan yang sesuai.
Refleksi
Mata Pelajaran dan Kelas
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 JUJUR
Tema/Tajuk SENI DAN BUDAYA / Labu Sayong
Masa 2.00 petang -3.30 petang
Standard Pembelajaran 3.5.2 – Mencatat maklumat penting dengan betul daripada pelbagai sumber.2.5.3 – Membaca, memahami dan menaakul bahan bukan grafik untuk memindahkan maklumat kepada bentuk grafik serta ayat dengan betul.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat: 1. Mencatat maklumat penting dengan betul berpandukan teks. 2. Membaca teks dan menaakul gambar untuk memindahkan maklumat dengan betul.
Aktiviti 1.Murid membaca teks dan meneliti bahan grafik.2.Bersoal jawab berdasarkan teks .3.Melengkapkan maklumat dalam jadual.4.Membaca maklumat yang telah lengkap.
EMK Ilmu : Kajian Tempatan, Pendidikan MoralNilai : Rajin, MenghargaiKBT : Menjanakan idea, menghubungkaitkan, mencatat nota.
Bahan Bantu Belajar Buku teks, labu Sayong, lembaran kerja
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran
Murid berbicara berpandukan bahan grafik.
Refleksi
Mata Pelajaran dan Kelas
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 JUJUR
Tema/Tajuk SEMANGAT PERPADUAN / Semangat Kerjasama
Masa 2.00 petang -3.00 petang
Standard Pembelajaran 2.5.1- Membaca dan memahami bahan grafik yang mempunyai perkataan dengan betul.3.3.4 – Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan betul.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat: 1. Membaca dan memahami bahan grafik yang mempunyai perkataan dengan betul. 2. Membina tiga ayat daripada enam ayat berdasarkan bahan grafik dengan betul.
Aktiviti 1.Murid meneliti bahan grafik.2.Murid menyatakan aktiviti yang dilakukan berdasarkan gambar.3.Murid membina ayat berdasarkan gambar.4.Murid menulis ayat dalam buku tulis.
EMK Ilmu : Pendidikan MoralNilai : BekerjasamaKBT : Menjanakan idea, menerangkan, bacaan luncuran, menaakul
Bahan Bantu Belajar Buku teks, gambar
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran
Murid membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan betul.
Refleksi