Rph moral baru edit
-
Upload
enab-dan-kesum -
Category
Documents
-
view
2.721 -
download
1
Transcript of Rph moral baru edit
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR
Matapelajaran
Tahun
Tarikh Hari
Bil. Murid
Bidang Pembelajaran Nilai
Nilai Sampingan
Tajuk/ Isu
Kandungan Akademik
Hasil Pembelajaran
Objektif Pembelajaran
Kemahiran Berfikir
Pendekatan
Pendidikan moral
3 Arif
22 Ogos 2011
Isnin
20 orang
Nilai berkaitan Diri dan Negara
5.1 Hormat dan Setia kepada Pemimpin, Raja dan Negara 5.3 Cinta akan Negara
Negara Yang Kucintai Aman dan Damai
Kenali dan hormati lambang negara
- Bendera negara
- Lambang dan jata Negara
Mengenali dan menghormati identiti negara.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat ;
Kognitif
1. Mengenal pasti bendera dan lambang Malaysia.2. Menyatakan keistimewaan di Malaysia.
Afektif
1. Berbangga menjadi rakyat Malaysia.
Tingkah laku
1. Menyanyikan lagu ‘Negaraku’ dengan berdiri tegak dan tangan di sisi tanda hormat.
Menyenaraikan keistimewaan Malaysia
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR
Kaedah / Teknik
Pengetahuan Sedia Ada
BBM
Pembelajaran Aktif
Think-Pair-Share, soal jawab, projek.
Murid rakyat Malaysia.
Bendera Malaysia, Laptop, Projektor, Speaker, Peta Malaysia
Langkah / Masa
Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan/ BBM
Set Induksi(±3 minit)
1.(i) Tayangan Video ‘Malaysia Truly Asia’
1.(i) - Guru menayangkansebahagian klip video ‘Malaysia Truly Asia’
- Guru bertanya soalan berkaitan klip video. a) Apa yang kamu lihat dalam klip video sebentar tadi?
b) Apa perasaan kamu menjadi rakyat Malaysia yang aman dan harmoni?
c) Apa yang kamu fikirkan tajuk pembelajaran hari ini?
1.(i) - Klip Video- Laptop- Projektor- Speaker
Kemahiran Berfikir
Langkah 1 (± 7 minit)
1. Penerangan guru
i) Bendera Malaysia
ii) Persembahan Powerpoint Jata Malaysia
i) Guru menerangkan maksud warna pada bendera Malaysia.
ii) Murid mencirikan
jata negara dengan bimbingan guru.
Objektif Kognitif (i)i) Bendera Malaysia
ii) - Laptop- Projektor
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR
Gambar Kuala Lumpur
Guru menjelaskan sebab Kuala Lumpur dipilih sebagai ibu negara Malaysia
Murid diminta menceritakan pengalaman ke Kuala Lumpur
Langkah 2 (± 7 minit)
Think Pair-Shared.
Secara berpasangan, murid perlu :
i) Senaraikan 3 tempat menarik di Malaysia yang kamu tahu.
ii) Senaraikan 2 bangunan yang terkenal di Malaysia.
iii) Senaraikan 3 ciri pada jata negara.
iv) Nyatakan prinsip Rukunegara yang kamu tahu.
Lembaran Kerja(Lampiran 1)
Objektif Kognitif (i)
Langkah 3 (± 8 minit)
1. Soal jawab.
1. Secara berkumpulan 4 orang, murid di minta menyenaraikan keistimewaan Malaysia berdasarkan soalan ini :
i) Apakah makanan orang Malaysia yang kamu tahu?
ii) Namakan pulau-pulau yang kamu tahu.
iii) Namakan tempat bersejarah yang kamu tahu.
iv) Siapakah nama Ketua Negara kita sekarang? (soalan alternatif, sebutkan
1. - Objektif Kognitif (ii)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR
2. Projek
nama Yang Di-Pertuan Agong kita sekarang.)
- Secara berkumpulan, murid perlu mencipta moto dan gaya untuk menarik pelancong datang ke Malaysia. Contohnya, ‘Malaysiaku Indah Permai’- Persembahkan moto serta gaya di hadapan kelas.
2. Objektif Afektif
Penutup (± 5 minit)
-Rumusan pembelajaran
- menyanyi lagu ‘Negaraku’
- Guru merumuskan pembelajaran yang telah berlangsung.
- murid menyanyikan lagu ‘Negaraku’
Objektif Tingkah laku.
Contoh:
Lampiran 1.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR
i) Senaraikan 3 tempat menarik di Malaysia yang kamu tahu.
-
-
-
ii) Senaraikan 2 bangunan yang terkenal di Malaysia.
-
-
iii) Senaraikan 3 ciri pada jata negara.
-
-
-
iv) Nyatakan prinsip Rukunegara yang kamu tahu.
-
-
-
-
-