RPH Moral tahun 3.docx

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Matapelajaran : Pendidikan Moral Tarikh : 09 Mac 2015 Hari : Isnin Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi Tahun : 3 Bestari Bilangan Murid : 15 orang Tajuk : Gotong – royong Nilai : 12. Kerjasama Nilai Sampingan : Kebersihan, bertolak ansur, berdikari Standard Kandungan : 12.1 Memberi kerjasama dalam menjayakan aktiviti di sekolah Standard Pembelajaran : 12.1.1 Menyenaraikan aktiviti yang dilakukan bersama - sama di sekolah. 12.1.2 Menceritakan kebaikan bekerjasama di sekolah. 12.1.3 Menyatakan perasaan apabila bekerjasama di sekolah.

Transcript of RPH Moral tahun 3.docx

Page 1: RPH Moral tahun 3.docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran : Pendidikan Moral

Tarikh : 09 Mac 2015

Hari : Isnin

Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi

Tahun : 3 Bestari

Bilangan Murid : 15 orang

Tajuk : Gotong – royong

Nilai : 12. Kerjasama

Nilai Sampingan : Kebersihan, bertolak ansur, berdikari

Standard Kandungan : 12.1 Memberi kerjasama dalam menjayakan aktiviti di sekolah

Standard Pembelajaran : 12.1.1 Menyenaraikan aktiviti yang dilakukan bersama - sama di

sekolah.

12.1.2 Menceritakan kebaikan bekerjasama di sekolah.

12.1.3 Menyatakan perasaan apabila bekerjasama di sekolah.

12.1.4 Melaksanakan aktiviti bekerjasama di sekolah untuk kebaikan

bersama.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

Kognatif Moral : i) menyenaraikan aktiviti yang dilakukan semasa menjalankan gotong-

royang di sekolah.

Page 2: RPH Moral tahun 3.docx

ii) menerangkan kebaikan bekerjasama semasa melakukan aktiviti

gotong-royong.

Afektif Moral : i) menyatakan perasaan bekerjasama semasa melaksanakan aktiviti

bersama-sama dengan rakan.

Pelakuan Moral : i) melaksanakan aktiviti bekerjasama semasa melakukan tugasan

demi kebaikan bersama.

Pendekatan : Analisis Nilai, Penjelasan Nilai

Teknik : Lakonan, Perbincangan

KBKK : Memberi sebab

Sumbangsaran

Bahan Bantu Belajar : Persembahan tayangan video, persembahan powerpoint, gambar-

gambar aktiviti gotong-royong, botal air mineral, pembalut hadiah,

sampul surat, gam dan gunting

Page 3: RPH Moral tahun 3.docx

LANGKAH ISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN

DAN PEMBELAJARANCATATAN

Set Induksi

(5minit)

Menayangkan

persembahan video yang

bertajuk “bekerjasama”

Tayangan video

menunjukkan aktiviti

bergotong-royang di

sekolah dengan

iringan lagu.

- Murid-murid

memerhatikan tayangan

video yang ditunjukkan

oleh guru.

- Murid-murid

menyanyikan lagu yang

dinyanyikan dalam

video dengan bantuan

guru.

- Murid-murid menjawab

soalan yang ditanya

oleh guru berkaitan

dengan aktiviti yang

diaksikan dalam video.

- Tanyangan

video, LCD

Projektor

- M/P Pen. Muzik

- Kognatif Moral

(i)

Langkah 1

(25 minit)

Definisi Nilai Kerjasama :

Kesediaan melakukan

sesuatu untuk

kepentingan bersama

- Murid menjawab soalan

yang ditanya oleh guru

tentang nilai yang

terkandung dalam

aktiviti bergotong-

royong.

- Murid mendengar

penerangan guru

tentang nilai kerjasama.

- Sumbangsaran

- Persembahan

PowerPoit

Page 4: RPH Moral tahun 3.docx

Murid membuat lakonan

yang berkaitan dengan

lima situasi gambar yang

melakukan aktiviti

beramai-ramai.

Gambar 1

Gambar 2

Gambar 3

Gambar 4

- Murid-murid

dibahagikan kepada 5

kumpulan oleh guru.

- Setiap kumpulan akan

diberi satu sampul surat

yang mengandungi satu

gambar.

- Murid akan menerima

arahan oleh guru

tentang aktiviti ini.

- Murid mengeluarkan

gambar dari sampul

dan membuat

perbincangan tentang

aktiviti yang terkandung

dalam gambar dengan

ahli kumpulan.

- Ketua kumpulan akan

menampil ke hadapan

kelas dan menerangkan

kebaikan bekerjasama

semasa melakukan

aktiviti gotong-royong.

- Setiap kumpulan akan

melakonkan aktiviti

yang terkandung dalam

gambar di hadapan

kelas.

- 5 sampul surat

- Perbincangan

- Kognatif Moral

(ii)

- Memberi sebab

- Perlakuan Moral

- Lakonan

- Bertolak ansur

Page 5: RPH Moral tahun 3.docx

Gambar 5 - Murid yang dipilih

secara rawak oleh guru

akan menyatakan

perasaan mereka

semasa melakukan

aktiviti bersama ahli

kumpulan.

- Afektif

Langkah 2

(25 minit)

Murid menyedia dan

membalutkan botol

sampah.

Botol air mineral

Pembalut hadiah

Gam

gunting

- Murid menerima arahan

dari guru tentang aktiviti

ini.

- Setiap murid menerima

alat dan bahan dari guru

untuk menghasilkan

botol sampah

- Murid memerhatikan

demostrasi memotong

botol air mineral dan

membuat balutan

dengan pembalut

hadiah.

- Murid menghasilkan

botol sampah dengan

kreatif sendiri dengan

bantuan guru.

- M/P PSV

- Berdikari

- Kebersihan

Page 6: RPH Moral tahun 3.docx

Penutup

(5minit)

Murid menyanyikan lagu

dengan pergerakan.

Tayangan video di

paparkan oleh guru.

Murid menyayikan

lagu dengan iringan

lirik lagu ditayangkan.

- Murid menerima arahan

dari guru yang berkaitan

dengan aktiviti ini.

- Murid-murid berdiri di

tempat masing-masing.

- Murid mendengar lagu

dan memerhatikan aksi

yang dibuat oleh guru.

- Semua murid

menyayikan lagu dan

mengikut aksi yang

ditunjukkan oleh guru.

- M/P Pen. Muzik

- Pergerakan