Rph pendidikan seni

5
Mata pelajaran Pendidikan Seni Visual (Tingkatan 4) Tahun 2014 Bilangan pelajar 35 orang Bidang Komunikasi Visual Tajuk Grafik Persekitaran Isi kandungan -Jenis Iklan Persekitaran -Prinsip Grafik Persekitaran Kemahiran Kritis - Pelajar mampu mencirikan, membandingkan dan mengelaskan topik yang dipelajari dengan baik. Verbal linguistik - Pelajar terlibat secara aktif dalam proses pembelajaran dengan memberi soalan dan pandangan. Objektif Di akhir pembelajaran, pelajar dapat: 1) Memahami dengan baik mengenai jenis iklan persekitaran dan prinsip Grafik Persekitaran dengan baik. Aktiviti -Guru memberi penerangan mengenai jenis dan prinsip Grafik Persekitaran. -Perbincangan dilakukan selepas sesi penerangan dilakukan. Alatan Persediaan guru -Menyediakan bahan-bahan mengajar seperti buku teks dan rujukan lain - Guru telah memahami dan menguasai topik mengenai teknik-teknik lukisan. - Guru menyediakan Bahan Bantu Mengajar. Persediaan murid -Pelajar menyediakan bahan pelajaran yang sudah dimaklumkan oleh guru. - Menyediakan soalan-soalan bagi topik pelajaran. Strategi -Meminta pelajar senaraikan grafik persekitaran yang mereka pernah lihat. -Penerangan mengenai konsep dan prinsip grafik persekitaran. -Pelajar mencatat semua penerangan yang diberikan.

Transcript of Rph pendidikan seni

Page 1: Rph pendidikan seni

Mata pelajaran Pendidikan Seni Visual (Tingkatan 4)

Tahun 2014

Bilangan pelajar 35 orang

Bidang Komunikasi Visual

Tajuk Grafik Persekitaran

Isi kandungan -Jenis Iklan Persekitaran

-Prinsip Grafik Persekitaran

Kemahiran Kritis

- Pelajar mampu mencirikan, membandingkan dan mengelaskan

topik yang dipelajari dengan baik.

Verbal linguistik

- Pelajar terlibat secara aktif dalam proses pembelajaran dengan

memberi soalan dan pandangan.

Objektif Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:

1) Memahami dengan baik mengenai jenis iklan persekitaran dan

prinsip Grafik Persekitaran dengan baik.

Aktiviti -Guru memberi penerangan mengenai jenis dan prinsip Grafik

Persekitaran.

-Perbincangan dilakukan selepas sesi penerangan dilakukan.

Alatan

Persediaan guru -Menyediakan bahan-bahan mengajar seperti buku teks dan rujukan

lain

- Guru telah memahami dan menguasai topik mengenai teknik-teknik

lukisan.

- Guru menyediakan Bahan Bantu Mengajar.

Persediaan murid -Pelajar menyediakan bahan pelajaran yang sudah dimaklumkan oleh

guru.

- Menyediakan soalan-soalan bagi topik pelajaran.

Strategi -Meminta pelajar senaraikan grafik persekitaran yang mereka pernah

lihat.

-Penerangan mengenai konsep dan prinsip grafik persekitaran.

-Pelajar mencatat semua penerangan yang diberikan.

Page 2: Rph pendidikan seni

-Perbincangan dilakukan bagi menguji tahap kepekaan pelajar di dalam

sesi pembelajaran.

JADUAL PERLAKSANAAN

Per/ langkah Isi kandungan Aktiviti P&P/ Strategi Catatan

Set induksi

( 5 minit)

Aktiviti

menyenaraikan

grafik persekitaran

di Malaysia.

-Guru membahagikan

pelajar kepada 3

kumpulan.

-setiap kumpulan perlu

bekerjasama

menyenaraikan grafik

persekitaran yang ada di

Malaysia.

-Senaraikan mengikut

kategori:

a) Papan iklan

b) Iklan persimpangan

c) iklan transit

d) Tanda jalan

-Ganjaran diberikan

kepada kumpulan yang

paling banyak

menyenaraikan grafik

persekitaran.

- Sehelai kertas yang

mempunyai jadual.

-Aktiviti berkumpulan

-Konstruktivisme

-Interpersonal

- Behaviorisme

Perkembangan:

Langkah 1

(5 minit)

Pengenalan grafik

persekitaran.

-Guru memberi

penerangan secara ringkas

bagi pengenalan grafik

persekitaran sebagai

permualaan sesi

-Buku teks

Pendidikan Seni

Visual KBSM

tingkatan 4 dan 5.

Page 3: Rph pendidikan seni

Langkah 2

(10 minit)

Langkah 3

(15 minit)

Jenis Iklan

Persekitaran

Prinsip grafik

persekitaran.

pembelajaran.

-Guru menunjukkan

gambar-gambar grafik

persekitaran melalui

paparan projektor.

-Guru menerangkan

berdasarkan gambar yang

dipaparkan.

- Berdasarkan gambar

yang dipaparkan guru

mengelaskan prinsip-

prinsip yang ada.

-Pelajar mencatat semua

penerangan yang

diberikan.

-Perisian Powerpoint.

-Projektor

-Inkuiri penemuan

Kemuncak

(30 minit)

Perbincangan -Guru memberikan

kepingan gambar yang

sudah fotokopi kepada

pelajar.

-berdasarkan gambar

tersebut pelajar perlu

menjelaskan prinsip-

prinsip yang ada pada

grafik persekitaran dengan

membuat peta minda.

-selain mengelaskan

prinsip-prinsip yang ada,

pelajar perlu memberi

cadangan yang dapat

memberi nilai tambah pada

grafik persekitaran

-Inkuiri penemuan.

-Konstruktivisme

-Salinan gambar

grafik persekitaran.

Page 4: Rph pendidikan seni

tersebut.

Apresiasi

(10 minit)

Apresiasi dan

refleksi

-Guru bertanya kepada

pelajar mengenai

pembelajaran pada hari ini.

-Apakah ilmu yang pelajar

perolehi hari ini?

-Pelajar memberi jawapan

dan pandangan.

-Verbal linguistik

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAJUK: TEKNIK-TEKNIK LUKISAN

JFEA 3314 PENDIDIKAN DAN PENGAJARAN SENI

Pensyarah:

En. Jaffri Hanafi

Hasil Kerja:

1 NUR KHAIRANI BT SURIANTO JEB110014

Page 5: Rph pendidikan seni

Akademi Pengajian Melayu

Universiti Malaya

Semester 6

Sesi 2013/2014