RPH Promosi

download RPH Promosi

of 4

Transcript of RPH Promosi

  • 7/29/2019 RPH Promosi

    1/4

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Tarikh 12 Disember 2012

    Masa 9.40 10.20 (40 minit)

    Tingkatan 5 Perdagangan 1

    Bil. Pelajar 25 orang

    Topik BAB 6 : Promosi

    Sub Topik 6.4 a Faktor Pemilihan Media Pengiklanan

    Pengetahuan Sedia Ada

    Pelajar telah mengetahui cara untuk mengiklankan barang atau

    perkhidmatan dengan cara media bercetak, elektronik, dan media

    lain pada subtopik 6.3.

    Objektif Pembelajaran

    Pada akhir pengajaran pelajar dapat :-

    i) Menjelaskan sekurang-kurangnya 4 faktor pemilihan media

    pengiklanan.

    ii) Memilih sekurang-kurangnya 3 media pengiklanan yang sesuai

    bagi mempromosikan sesuatu produk.Pendekatan Kognitif(Masteri)

    Kaedah Penerangan, Sumbangsaran dan Peneguhan

    Bahan Bantu MengajarPoster, Risalah, Katalog, papan putih, Contoh Produk, kertas

    edaran, manila kad

    Nilai MurniBekerjasama, Menghormati guru, Memberi perhatian, Keyakinan

    diri, Patuh arahan

    KBKK Menjana idea, memberi pendapat, dan membuat keputusan

  • 7/29/2019 RPH Promosi

    2/4

    Langkah Isi KandunganAktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

    Nilai/ KBKKAktiviti Guru Aktiviti Pelajar

    Set Induksi

    ( 3 Minit )

    Guru

    mempamerkan

    gambar-gambarmedia

    pengiklanan

    (BBM 1).

    Guru meminta

    beberapa orang

    pelajar untuk

    menyenaraikan

    media-media

    pengiklanan

    1. Guru memulakan

    pengajaran dengan

    bertanya kepada pelajar

    2. Guru menunjukkan

    satu contoh barang

    sambil bertanya apakah

    media pengiklanan

    yang sesuai untuk

    barang itu.(BBM2)

    3. Guru memberi

    rangsangan dengan

    menunjukkan jenismedia pengiklanan

    yang sesuai untuk

    barang itu dan bertanya

    mengapa media

    pengiklanan itu dipilih.

    4. Guru mengaitkan

    respon an pendangan

    pelajar dengan subtopik

    yang akan di ajar iaitu

    Faktor pemilihan

    media pengiklanan.

    1. Pelajar

    mendengar

    dengan teliti.

    2. Pelajar memberi

    maklum balas

    yang positif

    kepada

    pertanyaan

    guru.

    3. Pelajar memberi

    pendapat

    terhadappertanyaan

    guru.

    4. Pelajar memberi

    tumpuan

    terhadap arahan

    guru dan

    bersedia untuk

    belajar.

    Nilai:

    Menghormati

    KBKK:

    Menjana idea

    Memberi

    pendapat

    Nilai:

    Mendengar

    arahan

    Langkah 1

    ( 10 minit )

    Faktor Pemilihan

    Media

    Pengiklanan

    Ada 6 faktor :-

    i) Jenis dan sifat

    barangii)Kos

    pengiklanan

    iii) Luas pasaran

    iv) Sasaran

    pengguna

    v) Saiz

    perniagaan

    vi) Dasar

    Kerajaan

    vii) Tujuan

    pengiklanan

    1. Guru menerangkan

    dengan jelas 6 faktor

    pemilihan media

    pengiklanan. Guru

    memberi setiap faktor

    dengan satu contoh

    supaya pelajar lebihmemahami (sila rujuk

    lampiran)

    2. Guru meminta

    pandangan pelajar

    dengan memberi

    rangsangan .

    3. Guru bertanya sama

    ada pelajar faham atautidak sebelum beralih

    ke aktiviti seterusnya.

    1. Pelajar

    menumpukan

    perhatian

    terhadap

    penerangan

    yang diberikan

    oleh guru.

    2. Pelajar memberi

    maklumbalas

    dengan

    memberi contoh

    lain.

    3. Pelajar memberi

    respon kepadapertanyaan

    guru.

    Nilai:

    Tumpuan dan

    perhatian

    KBKK:Menjawab

    soalan.

    Menjana idea

  • 7/29/2019 RPH Promosi

    3/4

    Langkah 2

    ( 10 minit )

    Memilih media

    pengiklanan yang

    sesuai untuk

    mempromosikan

    sesuatu barang

    Menentukanjenis-

    jenis promosi

    yang sesuai bagi

    sesuatu barangan

    1. Guru meberi panduan

    kepada pelajar untuk

    memilih media

    pengiklanan yang

    sesuai.

    2. Guru bertanya kepada

    pelajar sekiranya

    mereka menjadi

    peniaga apakah jenis

    media pengiklanan

    yang akan dipilih dan

    mengapa.

    3. Guru meminta

    beberapa orang pelajar

    untuk menyatakanpendapatan mereka

    dengan memberikan

    contoh.

    1. Pelajar

    mendengar

    penerangan

    guru dengan

    teliti.

    2. Pelajar

    menjawab

    soalan yang

    dikemukakan

    guru.

    3. Beberapa orang

    pelajar tampil

    ke hadapanuntuk berkongsi

    pendapat

    mereka.

    Nilai:

    Keyakinan

    diri

    KBKK:

    Menjawab

    soalan.

    Langkah 3

    ( 8 minit )

    Aktiviti 1:

    Pelajar diberi

    sampul yang

    mengandungi

    contoh barangan

    atau

    perkhidmatan.

    Arahan:

    Pelajar

    dikehendaki

    memilih media

    pengiklanan

    yang sesuai dan

    menjelaskan

    factor merekamemilih media

    pengiklanan itu.

    1. Guru membahagikan

    pelajar kepada 5

    kumpulan dan memberi

    sampul kepada setiap

    kumpulan. (sila rujuk

    lampiran)

    2. Guru memberi arahan

    dan meminta pelajar

    untuk melibatkan diri

    dalam aktiviti yang

    disediakan.

    3. Guru membuat

    pemantauan sepanjang

    aktiviti berlangsung.Guru meminta wakil

    kumpulan untuk

    membentang hasil

    perbincangan

    1. Pelajar memberi

    kerjasama

    dengan duduk

    dalam

    kumpulan.

    2. Pelajar

    mendengar

    arahan dan mula

    berbincang

    3. Pelajar

    berbincang dan

    mencatat hasilperbincangan

    dalam lembaran

    yang

    disediakan.

    Pelajar

    membentangkan

    hasil

    perbincangan

    Nilai:

    Keyakinan

    diri dan

    bekerjasama

    KBKK:

    Kemahiran

    dalam

    berkomunika

    si dan

    menjana idea

  • 7/29/2019 RPH Promosi

    4/4

    Langkah 4

    (6 minit)

    Aktiviti 2:

    Penilaian

    formatif

    Kajian Kes

    1. Guru mengedarkan

    soalan kepada pelajar

    sebagai penilaian

    formatif.

    2. Guru melakukan

    tinjauan di dalam kelas

    untuk melihat

    perkembangan pelajar.

    3. Guru meminta

    pelajar bertukar

    jawapan dengan rakan

    sebelah untuk

    membincangkanjawapan.

    1. Pelajar

    menerima kertas

    soalan yang

    diedarkan guru

    dan menjawab

    soalan tersebut.

    2. Pelajar

    menjawab

    dengan tekun.

    3. Pelajar

    mengikut

    arahan guru.

    Nilai:

    Keyakinan

    diri dan tekun

    KBKK:

    Mengingat

    semula

    Langkah 5

    Penutup

    ( 3 minit )

    Membuat

    rumusan

    1. Guru memberi soalan

    kepada pelajar dan

    meminta salah seorang

    pelajar jawab.

    Soalan 1: Apakah

    factor dalam pemilihan

    media pengiklanan?

    Soalan 2: Berikan satu

    contoh berdasarkan

    factor yang telah diberi.

    2. Guru merumuskan

    topik pengajaran pada

    hari ini.

    3. Guru memberi tugasan2 sebagai kerja lanjutan

    kepada pelajar dan

    dihantar pada kelas

    akan datang.

    1. Pelajar memberi

    tindak balas

    positif terhadap

    pertanyaan

    guru.

    2. Pelajar

    mendengar

    dengan teliti.

    3. Pelajarmendengar

    arahan guru.

    Nilai:

    Patuh arahan

    KBKK:

    Membuat

    refleksi.