RPH pualaman

3
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : 4 Bestari Masa : 0835-0935 pagi (60 minit) Bidang : Membuat Corak dan Rekaan Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia – (Tidak Terancang - Pualaman) Topi Hari Jadi Standard Pembelajaran Persepsi Estetik 2.1.1 Unsur Seni 2.1.1.1 Garisan - tebal, nipis, melengkung dan beralun 2.1.1.2 Warna - primer atau sekunder atau tertier 2.1.1.3 Jalinan - tampak 2.1.2 Prinsip Rekaan 2.1.2.1 Kepelbagaian - warna 2.1.1.2 Ritma dan pergerakan - corak pualaman Aplikasi Seni 2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media 2.2.1.1 Alat - besen, lidi dan alatan lain yang sesuai 2.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, cat minyak dan turpentine 2.2.2 Memahami teknik yang sesuai dalam penghasilan karya 2.2.2.1 Teknik - pualaman Ekspresi Kreatif 2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif. 2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya pualaman. 2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan corak teknik pualaman. Apresiasi Seni 2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan. 2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya. 2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan. Objektif Pembelajara n Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Menghasilkan corak tidak terancang teknik pualaman dengan menekankan bahasa seni visual. 2. Menghasilkan pualaman dengan mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif. 3. Menggunakan corak sebagai hiasan pada rekaan. 4. Membuat apresiasi terhadap karya. Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran 1. Guru menunjukkan contoh topi hari jadi dan corak pualaman. (EK 1) 2. Guru menyatakan definisi pualaman kepada murid-murid. (EK 1) 3. Guru membincangkan bahasa seni visual yang ada pada contoh karya yang menggunakan teknik pualaman. (EK 2) 4. Guru menunjukkan media yang digunakan untuk menghasilkan corak teknik pualaman. (EK 3) 5. Guru menunjukkan proses untuk membuat corak teknik pualaman. (EK 3) 6. Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan pualaman. (EK 3)

description

psv tahun 4

Transcript of RPH pualaman

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas: 4 BestariMasa: 0835-0935 pagi (60 minit)

Bidang: Membuat Corak dan RekaanTema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia

(Tidak Terancang - Pualaman) Topi Hari Jadi

Standard

Pembelajaran

Persepsi Estetik

2.1.1 Unsur Seni

2.1.1.1 Garisan - tebal, nipis, melengkung dan beralun

2.1.1.2 Warna - primer atau sekunder atau tertier

2.1.1.3 Jalinan - tampak

2.1.2 Prinsip Rekaan

2.1.2.1 Kepelbagaian - warna

2.1.1.2 Ritma dan pergerakan - corak pualaman

Aplikasi Seni

2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

2.2.1.1 Alat - besen, lidi dan alatan lain yang sesuai

2.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, cat minyak dan turpentine

2.2.2 Memahami teknik yang sesuai dalam penghasilan karya

2.2.2.1 Teknik - pualaman

Ekspresi Kreatif

2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.

2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya pualaman.

2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan corak teknik pualaman.

Apresiasi Seni

2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.

2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya.

2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat :

1. Menghasilkan corak tidak terancang teknik pualaman dengan menekankan bahasa seni visual.

2. Menghasilkan pualaman dengan mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif.

3. Menggunakan corak sebagai hiasan pada rekaan.

4. Membuat apresiasi terhadap karya.

Aktiviti Pengajaran Dan

Pembelajaran

1. Guru menunjukkan contoh topi hari jadi dan corak pualaman. (EK 1)

2. Guru menyatakan definisi pualaman kepada murid-murid. (EK 1)

3. Guru membincangkan bahasa seni visual yang ada pada contoh karya yang menggunakan teknik pualaman. (EK 2)

4. Guru menunjukkan media yang digunakan untuk menghasilkan corak teknik pualaman. (EK 3)

5. Guru menunjukkan proses untuk membuat corak teknik pualaman. (EK 3)

6. Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan pualaman. (EK 3)

7. Murid menghasilkan corak teknik pualaman dengan bimbingan guru. (EK 4)

8. Murid membuat topi hari jadi. (EK 4)

9. Murid mempamerkan hasil karya dan menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya. (EK 5)

Elemen Merentas

Kurikulum (EMK)

Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan (EK 1 EK 5)

Bahan Bantu Belajar

Contoh topi hari jadi dan contoh pualaman

Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti catan berdasarkan 4 standard kandungan.

Refleksi

Pada akhir pembelajaran :