Rph Sains Tahun 5 Kitaran Air

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 Tarikh : 4 Julai 2013 Hari : Khamis Masa : 9.15 - 10.15 pagi Kelas : 5 Bijak Bilangan murid : 30 orang Subjek : Sains Tema : Menyiasat Alam Fizikal Bidang Pembelajaran : 3.Kembali ke Asalku Objektif Pembelajaran : 1.3 Memahami kitaran air Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : i. Memerihalkan bagaimana awan terbentuk ii. Memerihalkan bagaimana hujan terbentuk iii. Menerangkan bagaimana kitaran air berlaku dalam persekitaran iv. Menerangkan kepentingan kitaran air Kemahiran Saintifik : Pemerhatian, komunikasi, meramal Kemahiran Berfikir :

description

RPH

Transcript of Rph Sains Tahun 5 Kitaran Air

Page 1: Rph Sains Tahun 5 Kitaran Air

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Tarikh : 4 Julai 2013

Hari : Khamis

Masa : 9.15 - 10.15 pagi

Kelas : 5 Bijak

Bilangan murid : 30 orang

Subjek : Sains

Tema : Menyiasat Alam Fizikal

Bidang Pembelajaran : 3.Kembali ke Asalku

Objektif Pembelajaran :

1.3 Memahami kitaran air

Hasil Pembelajaran :

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

i. Memerihalkan bagaimana awan terbentuk

ii. Memerihalkan bagaimana hujan terbentuk

iii. Menerangkan bagaimana kitaran air berlaku dalam persekitaran

iv. Menerangkan kepentingan kitaran air

Kemahiran Saintifik :

Pemerhatian, komunikasi, meramal

Kemahiran Berfikir :

Menjana idea, menghubungkait, membuat kesimpulan

Nilai Saintifik / Nilai Murni :

- Bekerjasama

- Menghargai sumbangan Sains dan Teknologi

Page 2: Rph Sains Tahun 5 Kitaran Air

Pengalaman Sedia Ada :

Murid telah mempelajari bahawa bahan wujud dalam pelbagai bentuk

Bahan Bantu Mengajar :

Nota, lembaran kerja

Fasa KandunganAktivitiPengajaran dan

PembelajaranCatatan

Set Induksi

(5 minit)

- Air dalam kehidupan seharian

1. Murid diminta untuk memerhati

gambar aktiviti harian : minum,

membasuh

2. Murid menjawab soal jawab

guru.

KB :

Berkomunikasi

Nilai :

Bekerjasama

Pencetusan

Idea

(10 minit)

1. Murid diminta untuk memberi

contoh lain kegunaan air dalam

kehidupan seharian.

2. Murid berbincang dengan guru.

KS :

Menghubungkait

Penstrukturan

Semula Idea

(25 minit)

- Kitaran Air

- Sumber Air

1. Murid diperkenalkan dengan

proses kejadian air.

2. Guru menyuruh murid

menyatakan proses yang

berlaku semasa pembentukan

awan dan kejadian hujan.

3. Murid diminta untuk

berbincang tentang sumber-

sumber air dan

Nilai :

Menghargai

sumbangan

Sains dan

Teknologi

Page 3: Rph Sains Tahun 5 Kitaran Air

kepentingannya.

Aplikasi Idea

(10 minit)

1. Murid diminta untuk

menyiapkan lembaran kerja

yang diedarkan oleh guru.

2. Guru mengadakan

perbincangan bersama murid.

3. Murid menjawab soalan yang

dikemukakan oleh guru :

a. Ramalkan apa yang

berlaku kepada dunia jika

kitaran air tidak berlaku.

KB :

Berkomunikasi

KS :

Meramal

Penutup Refleksi P&P

- Perasaan

- Pengetahuan

baru

- Kesimpulan

1. Seorang murid diminta untuk

membuat refleksi pengajaran

di hadapan kelas.

2. Murid ditegaskan dengan nilai

murni.

KB :

Membuat

kesimpulan