Rph- tahun 4.doc
-
Upload
alamelu-rathanam -
Category
Documents
-
view
223 -
download
0
Transcript of Rph- tahun 4.doc
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH
Mata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4
Tema/TajukKerajaan-Kerajaan Melayu Awal
Masa8.00 9.00 pagi
Standard Kandungan
4.1 Kedudukan kerajaan-kerajaan Melayu Awal.
Standard Pembelajaran
4.1.1 Menamakan kerajaan-kerajaan Melayu Awal.
4.1.2 Mengenal pasti lokasi kerajaan-kerajaan Melayu awal
pada peta Malaysia.K4.1.5 Menyatakan keistimewaan kerajaan-kerajaan Melayu
awal.
Hasil PembelajaranPada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Menamakan Kerajaan-kerajaan Melayu Awal.Mengenal pasti lokasi kerajaan-kerajaan Melayu Awal pada peta Malaysia.Menyatakan keistimewaan Kerajaan-kerajaan Melayu awal.
AktivitiMurid dapat menamakan Kerajaan Melayu Awal.
Murid meneliti lokasi kerajaan melayu awal menerusi peta yang dipaparkan pada peta Malaysia.Murid dapat menyatakan keistimewaan Kerajaan-kerajaan Melayu awal.
EMKNilai Murni
Bersyukur
MenghargaiKPS Meneroka bukti
Membuat penjelasan
Membuat rasionalisasi
Elemen Kewarganegaraan
Perkongsian sejarah
Keterikatan emosi kepada negara
Perkongsian masa depanBahasa Kemahiran membacaKemahiran menulis
Tahap penguasaan Murid dapat menamakan Kerajaan-kerajaan Melayu Awal.Murid dapat mengenal pasti lokasi Kerajaan-kerajaan Melayu Awal pada peta Malaysia.Murid dapat menyatakan keistimewaan Kerajaan-kerajaan Melayu awal.
Bahan Bantu BelajarKomputer riba, LCD, slide powerpoint, lembaran kerja, alat tulis, kad imbasan, peta Malaysia.
PROSEDUR PELAKSANAAN / AKTIVITIPEDAGODI / EMKCATATAN
SET INDUKSI (5 minit)
Guru memberi gambar rangsangan mengenai Kerajaan-Kerajaan Melayu Awal.Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan gambar yang diberi:
Apakah anda dapati pada gambar yang diberi ? Kemungkinan bilakah berlakunya peristiwa ini ?
Pada pendapat anda siapakah yang mewujudkan aktiviti-aktiviti yang ini berlaku?Pastikan anda membuat satu kesimpulan dengan paparan gambaran.Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran hari ini.
Kemahiran Berfikir
Menjana Idea
menghubung
kait
MI
Visual-ruang
Linguistik ABM
- Gambar rangasangan
Kerajaan-kerajaan Melayu Awal
Langkah 1 (10 minit)
Guru menerangkan maksud kerajaan dan maksud Kerajaan Melayu Awal menerusi slide yang dipaparkan.
Guru menunjukkan lokasi kerajaan-kerajaan Melayu Awal pada paparan peta melalui slide.
Guru memilih murid secara rawak untuk menjawab soalan yang ditanyakan.
Apakah maksud kerajaan?
Apakah maksud Kerajaan Melayu Awal?
Berapa kerajaan melayu awal yang dikenali sebagai kerajaan Maritim?MI
Linguistik
KPS
Membuat penjelasan
Elemen Kewarganegaraan
- perkongsian sejarah
- perkongsian masa
depan
ABM
LCD
Komputer riba
Langkah 2
Aktiviti (10 minit)
Guru membahagikan murid secara berpasangan.
Guru meminta setiap pasangan untuk memilih sampul yang disediakan. Guru meminta murid untuk menyusun huruf-huruf yang terdapat dalam sampul yang didapati.
Guru meminta murid untuk membaca hasilan mereka.
- murid dapat menyusun nama kerajaan
Melayu awal.
Guru meminta murid untuk membaca nama kerajaan Melayu awal yang didapati oleh murid. Kemahiran BerfikirMenghubung kaitMI
Kinestetik
Langkah 3
Aktiviti 2 (15 minit)
Guru memaparkan peta Malaysia di papan putih.Guru memilih murid secara rawak dalam kumpulan yang sedia ada.Guru meminta murid untuk melekat nama kerajaan di lokasi yang betul pada peta Malaysia.Guru meminta murid untuk menyebut nama kerajaan yang didapati di peta.Guru memberi bimbingan kepada murid yang memerlukannya. Nilai
- menghargai negara
Kemahiran berfikir
- meneroka bukti
MI
- KinestetikABM
Peta Malaysia
Langkah 4 (20 minit)Aktiviti 3Guru memilih murid secara rawak dan meminta untuk memilih sampul yang disediakan.Guru meminta murid untuk membaca nota yang didapati dalam sampul.Guru menerangkan lebih lanjut tentang keistimewaan kerajaan melayu awal yang didapati. Nilai
- menghargai negara
- bersyukur
KPS
- meneroka bukti
MI
Kinestetik
ABM
- nota ringkas
Langkah5 (10 minit)
Lembaran kerja
Guru meminta murid dalam kumpulan.
Guru memberikan lembaran kerja bagi setiap kumpulan.
Murid dikehendaki membuat latihan yang didapati.
Guru memilih murid secara rawak dan menyuruh untuk membaca soalan dan jawapan yang didapati. MI
- kinestetik
- linguistik
Bahasa
- kemahiran membaca
dan menulisBBM
Lembaran Kerja
Penutup (5 minit)
Guru menunjukkan semula lokasi Kerajaan Melayu Awal di peta Malaysia. Guru diminta murid bagi menyatakan
keistimewaan Kerajaan-kerajaan Melayu
Awal yang dipelajari.
3. Guru merumuskan isi-isi penting dalam
pelajaran hari ini.Nilai
Menghargai kewujudan dan kegemilangan kerajaan Melayu tradisional. ABM
Peta Malaysia