RPH terkini

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3 Tarikh / Hari: 1 April 2013 Tahun : 3 Cekal Bil. Murid: 33 Orang Masa: 4.30 petang - 5.50 petang Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia Tema: Perpaduan Tajuk: Amalan Murni Hidup Sejahtera STANDARD PEMBELAJARAN 1.6.1 Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersurat dengan tepat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber daripada pelbagai sumber secara bertatasusila. Objektif pengajaran dan pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1) Menyenaraikan nilai-nilai murni yang terdapat dalam persembahan slaid dan lirik lagu. 2) Menyatakan sekurang-kurangnya tiga maklumat tersurat yang terdapat di dalam lirik lagu 3) Mengenalpasti dan menyenaraikan sekurang-kurangnya 6 kata adjektif di dalam lirik lagu Sistem bahasa: Tatabahasa :Kata adjektif Kosa Kata: sayang, sihat, ceria, mesra jujur, ikhlas Pengisian Kurikulum / Elemen Merentas Kurikulum: Ilmu: Ilmu muzik, Pendidikan Moral,Pendidikan Sivik

description

Rancangan Pengajaran Bahasa Melayu

Transcript of RPH terkini

Page 1: RPH terkini

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3

Tarikh / Hari: 1 April 2013

Tahun : 3 Cekal

Bil. Murid: 33 Orang

Masa: 4.30 petang - 5.50 petang

Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia

Tema: Perpaduan

Tajuk: Amalan Murni Hidup Sejahtera

STANDARD PEMBELAJARAN

1.6.1 Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersurat dengan tepat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber daripada pelbagai sumber secara bertatasusila.

Objektif pengajaran dan pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1) Menyenaraikan nilai-nilai murni yang terdapat dalam persembahan slaid dan

lirik lagu.

2) Menyatakan sekurang-kurangnya tiga maklumat tersurat yang terdapat di

dalam lirik lagu

3) Mengenalpasti dan menyenaraikan sekurang-kurangnya 6 kata adjektif di

dalam lirik lagu

Sistem bahasa:

Tatabahasa :Kata adjektif

Kosa Kata: sayang, sihat, ceria, mesra jujur, ikhlas

Pengisian Kurikulum / Elemen Merentas Kurikulum:

Ilmu: Ilmu muzik, Pendidikan Moral,Pendidikan Sivik

Nilai murni: Bantu –membantu, bersopan-santun,tolak ansur.

Teknologi Maklumat dan Komunikasi:

Video - Didik hibur nyanyian lagu Budi Bahasa Budaya Kita

Slaid –gambar yang menunjukkan nilai-nilai murni

Page 2: RPH terkini

Kreativiti: Membuat imaginasi, Visualisasi ,melalui lakonan.

Bahan Bantu Belajar: Komputer riba, Pembesar suara, Lagu, Kad Gambar,

Slaid gambar, Lembaran kerja

ISI PELAJARAN LANGKAH DAN AKTIVITI CATATAN

Guru mengaitkan aktiviti

di dalam gambar slaid

dengan isi pelajaran pada

hari ini.

Guru bertanya beberapa

soalan:

1.Apakah aktiviti yang

terdapat di dalam gambar

tersebut?

2.Mengapakah kita

digalakkan melakukan

aktiviti tersebut?

3. Apakah nilai-nilai murni

yang terdapat di dalam

aktiviti tersebut?

SET INDUKSI ( 5 minit )

1. Guru menayangkan persembahan slaid

yang berkaitan dengan nilai murni.

2. Guru dan murid bersoaljawab mengenai

aktiviti yang terdapat pada gambar slaid.

3 Guru mengaitkan aktiviti yang terdapat

di dalam slaid persembahan dengan

tajuk pelajaran pada hari ini.

2.Guru dan murid bersoal jawab mengenai

aktiviti yang dilakukan.

BBB

Komputer

Pembesar suara

KB

Murid membuat

hubungkait

PEMBELAJARAN

KONTEKSTUAL

Murid

menghubungkait

dengan

pengalaman

kehidupan

LANGKAH 1

1. Murid mendapat edaran lirik lagu ‘

Budi Bahasa Budaya Kita’.

2. Murid membaca lirik secara senyap

3. Setiap kumpulan diminta membaca

satu rangkap lirik , dan murid yang

lain mendengar.

4. Guru meminta wakil murid untuk

menceritakan dan menjelaskan nilai

murni yang terdapat dalam setiap

rangkap.

5. Murid-murid lain mendengar dan

digalakkan memberi pendapat

mereka.

BBB

Lirik lagu ‘Budi

Bahasa Budaya

Kita’.

Komputer

Pembesar suara

KB

Murid membuat

hubungkait

NILAI-NILAI MURNI

Bekerjasama

Semangat

Page 3: RPH terkini

6. Murid dan guru sama-sama

menyanyikan lagu” Budi Bahasa

Budaya Kita”sambil menggayakan

perlakuan.

berpasukan

Mengikut arahan

LANGKAH 2

1. Guru membincangkan kata adjektif

yang terdapat di dalam lirik lagu yang

diedar.

2. Guru menguji tahap kefahaman

murid tentang pembelajaran lalu

dengan menyuruh murid membulat

kata adjektif yang terdapat di dalam

lirik.

3. Guru meminta beberapa orang murid

untuk menyenaraikan kata adjektif

yang ada secara lisan. Murid-murid

lain mendengar secara aktif dan dan

membulat mana-mana kata adjektif

yang disebut.

4. Wakil dari setiap kumpulan akan

tampil ke hadapan untuk

menyenaraikan kata adjektif yang

telah dikenalpasti.

5. Semua murid menyebut kata adjektif

berdasarkan paparan pada komputer.

6. Murid melengkapkan lirik lagu

dengan kata adjektif yang sesuai.

BBB

Lirik lagu ‘Budi

Bahasa Budaya

Kita’.

Lembaran kerja

Slaid perkataan

KB

Murid membuat

hubungkait

NILAI-NILAI MURNI

Bekerjasama

Semangat

berpasukan

Peka dengan

arahan

LANGKAH 3

4) Guru melaksanakan aktiviti simulasi

berdasarkan beberapa perkara yang

berkaitan dengan tema P&P pada

hari ini.

5) Guru memilih secara rawak murid

untuk melakonkan situasi bagi

menekankan nilai murni seperti:

Bantu membantu

Bertolak ansur

BBB

Bahan-bahan

maujud.

KB

Murid membuat

hubungkait

Menjana idea baru

NILAI-NILAI MURNI

Page 4: RPH terkini

Bersopan santun

6) Murid yang terpilih akan tampil ke

hadapan dan melakonkan situasi di

atas sambil diperhatikan oleh murid

lain.

7) Murid lain dipilih secara rawak untuk

berbicara tentang simulasi/lakonan

yang dilakukan oleh sahabat-sahabat

mereka.

Bekerjasama

Semangat

berpasukan

Memberi respon

yang positif

Rumusan isi pengajaran:

Amalan murni yang

diamalkan akan menjana

kehidupan yang mesra.

PENUTUP

1. Guru merumus isi pelajaran dengan

mengaitkan hasil simulasi yang telah

dilaksanakan.

2. Guru dan murid sama-sama

menyanyikan lagu ‘Budi bahasa

budaya kita’ dengan penuh

bersemangat.

BBB

Lirik lagu ‘Budi

Bahasa Budaya

Kita’.

Komputer riba.

Speaker.

Lagu Budi bahasa

budaya kita.

KB

Murid membuat

hubungkait

dengan

pengalaman sedia

ada

NILAI-NILAI MURNI

Bekerjasama

Semangat belajar

Page 5: RPH terkini

Model Assure dalam RPH

Analyse Learners

( Analisis Pelajar)

i. Murid tahun 3 Cekal

ii. 19 orang murid perempuan, 14 orang murid lelaki

iii. Kelas pertama daripada 6 kalas tahun 3

v. Pengalaman sedia ada :

Murid selalu mengamalkan nilai murni

State Objective

( Nyatakan objektif /

 hasil pembelajaran) 

1. Kognitif

Murid dapat menyenaraikan nilai-nilai murni yang

terdapat terdapat dalam persembahan slaid dan lirik

lagu.

Menyatakan sekurang-kurangnya tiga maklumat

tersurat yang terdapat di dalam lirik lagu

Mengenalpasti dan menyenaraikan sekurang-

kurangnya 6 kata adjektif di dalam lirik lagu

    2.  Afektif

Murid menunjuk riak muka yang gembira ketika

menyanyikan lagu .

Murid seronok memberi jawapan semasa sesi soal

Jawab

2. Psikomotor

Murid membuat lakonan ( simulasi ) berkaitan situasi

bagi menekankan nilai murni seperti:

Select methods, media

and materials

( Pilih kaedah, media

1. Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran

Kaedah perbincangan

Kaedah aural oral (dengar- tutur)

Page 6: RPH terkini

   dan bahan sumber)

Bahan sumber

pengajaran dan

pembelajaran yang

digunakan

        Media yang digunakan

      Komputer riba

Tayangan video

Tayangan slaid

      Komputer riba, Tayangan video, Tayangan slaid

-  LCD Bahan 2D

Utilize media and

materials

(Gunakan media dan

 bahan sumber)

Tayangan slaid semasa di set induksi membantu murid

ii. memahami gambaran sepenuhnya mengenai nilai-nilai

iii. murni yang perlu ada pada semua orang.

iv.

v. Tayangan video lagu” Budi Bahasa Budaya Kita” semasa

vi. langkah pertama menaikkan semangat murid untuk

vii. belajar sambil menggayakan perlakuan.

Aplikasikan kaedah dan media pengajaran semasa di

set induksi, langkah 1 dan langkah 2 dalam

rancangan pengajaran harian sepenuhnya.

Require learner

participation

(Libatkan pelajar

  dalam

  pembelajaran)

i.    Murid terlibat secara aktif sejak dari awal penglibatan.

Sedari di set induksi, murid perlu menyenarai nilai-nilai

murni.

Langkah pertama, murid perlu membuat pergerakan

berdasarkan video yang ditayangkan.

Langkah 2, murid perlu berbincang dalam kumpulan

untuk menyenaraikan kata adjektif dan melengkapkan lirik

lagu dengan kata adjektif yang sesuai.

Langkah 3, murid perlu melakonkan situasi bagi

menekankan nilai murni seperti bantu membantu,bertolak

ansur dan bersopan santun

Komunikasi 2 hala dan bekerjasama dalam kumpulan

Page 7: RPH terkini

masing-masing.

     Langkah 1 : Pemusatan murid

     Langkah 2 : Pemusatan bahan

Evaluate and Revise

( Nilai dan semak

  semula)

    Membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan

pembelajaran pada hari ini.

i. Membuat rumusan

ii.   Membuat penutup sosial