RPH TMK BMM3106

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 3 Smart Tarikh : 9 mac 2011 Masa : 11.00 hingga 12.00 pagi Tema : Peraturan jalan raya Tajuk : Patuhi peraturan jalan raya Bilangan murid : 25 orang Hasil PembelajaranUtama (HPU): 6.0 Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam pelbagai teks 10.0 Menghasilkan penulisan kreatif dan bukan kreatif Hasil pembelajaran khusus (HPK) 6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet Aras 3 i) Mengakses maklumat daripada laman web atau pelbagai sumber 10.1 Menghasilkan pelbagai genre (prosa dan puisi) termasuk e-mel yang mudah, menarik, dan bermakna. Aras 1 i. Mengenal pasti isi daripada pelbagai sumber berdasarkan tajuk. ii. Membina draf karangan yang lengkap. Hasil pembelajaran

Transcript of RPH TMK BMM3106

Page 1: RPH TMK BMM3106

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 3 Smart

Tarikh : 9 mac 2011

Masa : 11.00 hingga 12.00 pagi

Tema : Peraturan jalan raya

Tajuk : Patuhi peraturan jalan raya

Bilangan murid : 25 orang

Hasil PembelajaranUtama (HPU):

6.0 Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam pelbagai teks

10.0 Menghasilkan penulisan kreatif dan bukan kreatif

Hasil pembelajaran khusus (HPK)

6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk

yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet

Aras 3

i) Mengakses maklumat daripada laman web atau pelbagai sumber

10.1 Menghasilkan pelbagai genre (prosa dan puisi) termasuk e-mel yang mudah,

menarik, dan bermakna.

Aras 1

i. Mengenal pasti isi daripada pelbagai sumber berdasarkan tajuk.

ii. Membina draf karangan yang lengkap.

Page 2: RPH TMK BMM3106

Hasil pembelajaran

1. Murid dapat menjawab soalan dari guru tentang peraturan jalan raya.

2. Murid dapat menyusun perkataan yang dipeoleh dari internet untuk membina

ayat tunggal.

3. Menyenaraikan peraturan asas jalan raya dan kepentinganya kepada pejalan

kaki, pembonceng motosikal dan penumpang dengan menggunakan perisian

pemprosesan komputer.

Objektif pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat:

1. Menggunakan internet untuk mencari maklumat dan menyatakan tiga daripada

empat peraturan jalan raya.

2. Melakukan simulasi keadaan jalan raya dalam situasi yang selamat.

3. Menyatakan semua peraturan jalan raya yang selamat bagi pembonceng dan

pejalan kaki.

Kemahiran bernilai tambah

1. Kemahiran berfikir dan kemahiran pelbagai: membanding beza

2. kemahiran berbahasa; kemahiran mendengar dan kemahiran bertutur.

Ilmu : Bahasa Melayu, Komputer Dalam Pendidikan

Page 3: RPH TMK BMM3106

LANGKAH &

MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI P & P

SET INDUKSI

11.00-11.05 PAGI

( 5 MINIT )

Tayangan video tentang

nyanyian sorakan

keselamatan jalan raya.

“Sorakan Jalan Raya”

1. Murid-murid ditanya oleh guru

mengenai lirik sorakan

keselamatan jalan raya.

2. Murid dapat menjawab soalan

yang dikemukakan oleh guru.

Langkah

pertama

11.05- 11.20 pagi

(15init)

Murid diajar menggunakan

internet untuk mencari

maklumat tentang

keselamatan jalan raya.

Murid didedahkan laman

web yang boleh dijadikan

rujukan.

1. Murid diminta untuk

memberikan pendapat dan

pandangan masing-masing

tentang maklumat peraturan

jalan raya yang diperoleh.

2. Murid diminta memberikan

beberapa peraturan semasa

berada di jalan raya

Page 4: RPH TMK BMM3106

Langkah kedua

11.20- 11.35 pagi

(15 minit)

Perbincangan kumpulan

berdasarkan tayangan video

tersebut

1. Murid dibahagikan kepada

beberapa kumpulan dan

diberikan masa selama 5

minit untuk berbincang.

2. Murid diminta melakonkan

perlakuan yang selamat

semasa di jalan raya.

Langkah ketiga11.35-11.55 pagi

(20 minit)

Murid diberikan tajuk

masing-masing tentang

kepentingan peraturan jalan

raya bersama

penerangannya.

1. Murid diminta untuk menulis

karangan dengan

menggunakan perisian

microsof words.

2. Murid dibimbing untuk

menggunakan perisian

tersebut.

3.

Penutup11.55-12.00 pagi

(5 minit)

Rumusan

i. Murid dapat menggunakan

perisian komputer semasa

pembelajaran.

ii. Murid dapat menulis

faedah mematuhi peraturan

jalan raya.

iii. Murid dapat mengenal

nilai-nilai murni dalam

pengajaran dan

pembelajaran

1. Murid digalakkan supaya

mengumpul maklumat

tambahan daripada bahan-

bahan yang lain bagi

menambahkan pengetahuan

mereka.

2. Murid juga menyatakan nilai-

nilai murni yang telah

dipelajari pada hari tersebut.

Nilai-nilai murni :

- berkerjasama

- bertanggungjawab

- taat dan patuh