Rph
-
Upload
khai-sparrow -
Category
Education
-
view
489 -
download
8
Transcript of Rph
Rancangan Pengajaran Harian
Produksi Multimedia
KPD3016 - Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1
AT46Ijazah Sarjana Muda Pendidikan Multimedia
NAMA : KHAIREE BAHAROM BIN DZULBAHRAIN
NO.MATRIK : D20102039859
PENSYARAH : DR. CHE SOH BIN SAID
Rancangan Pengajaran Harian Berpusatkan Murid
Produksi Multimedia : Teks
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )
Tarikh/Hari : 14/05/2013
Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi
Tempat : Makmal Komputer Sekolah
Kelas/Kumpulan : 4 Maju
Bilangan Murid : 30 orang
Mata pelajaran : Produksi Multimedia
Tajuk/Topik : Memahami Elemen Multimedia
Isi pelajaran : Teks
Pengetahuan Sedia ada : 1. Murid berpengalaman melihat jenis-jenis teks yang terdapat
dalam sesuatu produksi multimedia contohnya poster dan banner
2. Murid berpengalaman menggunakan perisisan Microsoft office dan
Paint
Objektif Pembelajaran :
Di akhir pengajaran pelajar dapat:
1. Menyatakan ciri-ciri teks
2. Membandingkan jenis-jenis teks
3. Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks
4. Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam perisian photoshop.
5. Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop
Bahan Bantu Mengajar : Komputer, LCD ,Video, Perisian Photoshop.
Langkah Kandungan Strategi (aktiviti ) P&P
Bahan/NotaAktiviti Guru Aktiviti Murid
Set
induksi
(5 minit )
Paparan poster
Objektif
pembelajaran.
Guru membahagikan
murid kepada 3
kumpulan yang terdiri
dari 10 orang murid
mengikut kedudukan
murid didalam kelas.
Guru menunjukkan
video kepada murid.
Guru Menunjukkan
beberapa contoh
produk multimedia
(poster) kepada murid
melalui paparan skrin
putih.
Guru mengaitkan isi
kandungan slide
tersebut dengan
pengetahuan sedia ada
murid.
Guru menerangkan
objektif pembelajaran
hari ini.
Murid telah
masuk ke
kumpulan
masing-masing.
Murid melihat
paparan video
yang
ditayangkan oleh
guru.
Murid melihat
poster yang
ditunjukkan oleh
buru
Murid mencatat
kandungan yang
boleh dikaitkan
dengan
pengalaman
sedia ada murid.
ABM
Komputer
LCD
BBM
Video, poster
KEMAHIRAN
Mendengar, menilai,
mematuhi
arahan,kerjasama
Langkah 1
(10 minit)
Teks merupakan
elemen paling asas
serta luas
penggunaannya
dalam
membangunkan
sesebuah aplikasi
multimedia.
Format
teks
Teks
bitmap
Teks boleh
disunting.
Jenis-jenis
teks
Guru membahagikan
satu kumpulan
menerangkan jenis-
jenis teks , satu
kumpulan
menerangkan format
teks dan satu
kumpulan
menerangkan fungsi
teks.
Guru menerangkan
terlebih dahulu kepada
setiap kumpulan
mengikut tajuk
masing.
Guru mengarahkan
setiap kumpulan
menerangkan tajuk
masing-masing kepada
kumpulan lain.
Setiap kumpulan
mencatat tajuk
yang mereka
telah dapat.
Ahli kumpulan
mencatat
penerangan guru
mengikut tajuk
masing-masing.
Setelah faham
isi kandungan,
murid
menerangkan
tajuk mereka
kepada
kumpulan lain.
ABM
LCD,
Komputer.
KEMAHIRAN
mendengar,
mencatat,kerjasama
Langkah 2
(20 minit)
Perisian untuk
sunting teks
- Microsoft
Office (Microsoft
Word)
- Paint
- Photoshop
Guru membahagikan
perisian mengikut
kumpulan.
Satu kumpulan satu
perisian sahaja.
Setiap kumpulan
yang telah dapat
perisian masing-
masing.
Setiap ahli
kumpulan perlu
eksplore dan
ABM
Komputer
LCD
BBM
Perisian untuk
sunting teks.
masteri perisian
tersebut. KEMAHIRAN
Mendengar,
menghubungkait,sifat
ingin tahu,rajin
Langkah 3
(20 minit)
Perisian Photoshop
Menu-menu text
yang terdapat di
dalam perisian
Photoshop:
-present picker
-text orientalition
-font stay
-font family
-font saiz
-anti-aliasing
method
-warped text
-text color
Guru menjelaskan
tentang jenis dan
fungsi menu-menu
yang terlibat dalam
menghasilkan text.
Guru meminta setiap
kumpulan untuk
mencuba semua jenis
menu yang terdapat
dalam antaramuka
photoshop.
Guru akan menanya
ahli dalam setiap
kumpulan secara
rawak tentang fungsi
beberapa menu dalam
perisian.
Murid mencatat
menu-menu
yang terdapat
pada skrin
paparan.
Murid mencuba
menekan setiap
butang menu
yang telah
disuruh oleh
guru untuk
mengetahui
fungsi dan
kegunaannya.
Murid yang
dipilih akan
menjawab
pertanyaan.
ABM
Komputer
LCD
BBM
Perisian photoshop
KEMAHIRAN
Mendengar,
Berinteraksi
Langkah 4
(10 minit)
Kaedah
menghasilkan teks
menggunakan
perisian
photoshop.
Guru menunjukkan
kaedah menghasilkan
teks menggunakan
perisian photoshop.
Guru menggunakan
Murid mencatat
demontrasi yang
ditunjukkan oleh
guru.
ABM
Komputer, LCD
BBM
Perisian photoshop
meminta pelajar
menghasilkan teks
dengan
menggunakan
perisian adobe
photosop mengikut
langkah yang telah
ditunjukkan.
butang-butang yang
terdapat pada skrin
photoshop.
Guru menunjukkan
cara untuk menyimpan
hasil produksi
multimedia
dengan pelbagai
format yang betul
Guru meminta pelajar
menghasilkan sebuah
poster yang
mengandungi elemen
multimedia teks.
Guru meminta pelajar
menggunakan semua
jenis butang menu
yang telah telah
ditunjukkan.
KEMAHIRAN
Komunikasi,
Kepimpinan
Langkah 5
(10 minit)
Hasil kerja pelajar
( poster ) .
Jenis-jenis menu
yang digunakan
oleh pelajar
-saiz teks
-jenis teks
-warna teks
-stile teks
Guru memilih secara
rawak kumpulan
untuk membentangkan
hasil kerja yang telah
mereka buat di
hadapan kelas.
Guru meminta pelajar
lain memberi pendapat
dan kritikan tentang
suntingan teks yang
Murid tampil ke
hadapan kelas
untuk
menerangkan
poster yang telah
dihasilkan.
Pelajar menberi
komen dan
pendapat poster
yang dihasilkan
ABM
LCD
Komputer
KEMAHIRAN
Menilai, Memberi
pendapat
-sudut letak teks. telah dihasilkan oleh
sahabat mereka.
Guru memberi komen
tentang poster yang
telah dihasilkan oleh
murid.
oleh rakan
mereka.
Penutup
(5 minit)
Merumuskan
keseluruhan
kandungan
pembelajaran.
Maksud
Ciri
Fungsi
Perisian sepunya
Perisian photoshop
Menu-menu
berkaitan teks.
Guru mengulang
semula tajuk-tajuk
utama sebagai
rumusan.
Guru memilih
kumpulan secara
rawak dan bertanyakan
beberapa soalan bagi
menguji kefahaman
mereka.
Guru membuat
kesimpulan bahawa
murid telah memahami
apa yang sudah diajar.
Guru meminta pelajar
menghasilkan poster
menggunakan elemen
teks yang telah diajar.
Dan perlu dihantar
pada kelas akan
datang.
Murid
menjawab
soalan yang
diberikan oleh
guru.
Murid bangun
dan menjawab
soalan yang
ditanya oleh
guru.
Murid mencatat
arahan yang
diberikan oleh
guru.
BBM
LCD
Komputer
KEMAHIRAN
Mencatat, berani
bertanya.
Refleksi:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
______________________________________________________________
Rancangan Pengajaran Harian Berpusatkan Guru
Produksi Multimedia : Teks
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )
Tarikh/Hari : 14/05/2013
Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi
Tempat : Makmal Komputer Sekolah
Kelas/Kumpulan : 4 Maju
Bilangan Murid : 30 orang
Mata pelajaran : Produksi Multimedia
Tajuk/Topik :Memahami Elemen Multimedia
Isi pelajaran : Teks
Pengetahuan Sedia ada : 1. Murid berpengalaman melihat jenis-jenis teks yang terdapat dalam
sesuatu produksi multimedia contohnya poster dan banner
2. Murid berpengalaman menggunakan perisisan Microsoft office dan
Paint
Objektif Pembelajaran :
Di akhir pengajaran pelajar dapat:
1. Menyatakan ciri-ciri teks
2. Membandingkan jenis-jenis teks
3. Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks
4. Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam perisian photoshop.
5. Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop
Bahan Bantu Mengajar : Komputer, LCD ,Video, Perisian Photoshop.
Langkah Kandungan Strategi (aktiviti ) P&P
Bahan/NotaAktiviti Guru Aktiviti
Murid
Set induksi
(5 minit )
Contoh video menghasilkan teks
menggunakan Photoshop
http://www.youtube.com/watc
h?v=-9SYPuZex8A
Paparan poster
Objektif pembelajaran.
Guru
menunjukkan
video kepada
pelajar.
Guru
Menunjukkan
beberapa
contoh produk
multimedia
(poster)
kepada pelajar
melalui
paparan skrin
putih.
Guru
mengaitkan isi
kandungan
slide tersebut
dengan
pengetahuan
sedia ada
murid.
Guru
menerangkan
objektif
pembelajaran
hari ini.
Pelajar
melihat
paparan
video yang
ditayangkan
oleh guru.
Murid
melihat
poster yang
ditunjukkan
oleh buru
Murid
mencatat
kandungan
yang boleh
dikaitkan
dengan
pengalaman
sedia ada
murid.
ABM
Komputer
LCD
BBM
Video, poster
KEMAHIRAN
Mendengar,
menilai
Langkah 1
(5 minit)
Teks merupakan elemen paling
asas serta luas penggunaannya
dalam membangunkan sesebuah
aplikasi multimedia.
Jenis-jenis teks
Teks bitmap
Teks boleh disunting
Guru
menerangkan
maksud, ciri,
fungsi teks.
Guru menyoal
murid tentang
pemahaman
sedia ada
murid
terhadap
maksud teks.
Guru
menjelaskan
kepada murid
tentang ciri-
ciri teks.
Guru
menjelaskan
fungsi teks
Murid
mencatat
penerangan
guru.
ABM
LCD,
Komputer.
KEMAHIRAN
mendengar,
mencatat
Langkah 2
(10 minit)
Perisian untuk sunting teks
- Microsoft Office
(Microsoft Word)
- Paint
- Photoshop
- Illustrator
Guru
menerangkan
tentang
perisian yang
boleh
digunakan
Murid
mencatat
penerangan
daripada
guru.
ABM
Komputer
LCD
BBM
Perisian untuk
untuk
menyunting
dan mengedit
teks.
sunting teks.
KEMAHIRAN
Mendengar,
menghubungkait
dan mencatat.
Langkah 3
(20 minit)
Perisian Photoshop
Menu-menu text yang terdapat di
dalam perisian Photoshop:
-present picker
-text orientalition
-font stay
-font family
-font saiz
-anti-aliasing method
-warped text
-text color
Guru
menjelaskan
tentang jenis
dan fungsi
menu-menu
yang terlibat
dalam
menghasilkan
text.
Guru meminta
pelajar untuk
mencuba
semua jenis
menu yang
terdapat dalam
antaramuka
photoshop.
Guru meminta
pelajar
menekan
butang-butang
menu dalam
paparan
antaramuka.
Murid
mencatat
menu-menu
yang terdapat
pada skrin
paparan.
Murid
mencuba
menekan
setiap butang
menu yang
telah disuruh
oleh guru
untuk
mengetahui
fungsi dan
kegunaannya.
ABM
Komputer
LCD
BBM
Perisian
photoshop
KEMAHIRAN
Mendengar,
Berinteraksi
Langkah 4
(25 minit)
Kaedah menghasilkan teks
menggunakan perisian
photoshop.
meminta pelajar menghasilkan
teks dengan menggunakan
perisian adobe photosop
mengikut langkah yang telah
ditunjukkan.
Guru
menunjukkan
kaedah
menghasilkan
teks
menggunakan
perisian
photoshop.
Guru
menggunakan
butang-butang
yang terdapat
pada skrin
photoshop.
Guru
menunjukkan
cara untuk
menyimpan
hasil produksi
multimedia
dengan
pelbagai
format yang
betul
Guru
menunjukkan
poster yang
mengandungi
elemen
multimedia
teks.
Murid
mencatat
demontrasi
yang
ditunjukkan
oleh guru.
ABM
Komputer, LCD
BBM
Perisian
photoshop
KEMAHIRAN
Mendengar,
Fokus.
Langkah 5
(10 minit)
Hasil kerja pelajar
( poster ) .
Jenis-jenis menu yang dipelajari
-saiz teks
-jenis teks
-warna teks
-stile teks
-sudut letak teks.
Guru
menerangkan
jenis-jenis
menu yang
ada didalam
poster
tersebut.
Guru meminta
pelajar
mencuba
menu-menu
seperti yang
ada di dalam
poster yang
ditunjukkan
Guru memberi
komen tentang
poster yang
telah
dihasilkan
oleh murid.
Murid tampil
ke hadapan
kelas untuk
menerangkan
poster yang
telah
dihasilkan.
Pelajar
memberi
komen dan
pendapat
poster yang
dihasilkan
oleh rakan
mereka.
ABM
LCD
Komputer
KEMAHIRAN
Menilai,
Memberi
pendapat
Penutup
(5 minit)
Merumuskan keseluruhan
kandungan pembelajaran.
Maksud
Ciri
Fungsi
Perisian sepunya
Guru
mengulang
semula tajuk-
tajuk utama
sebagai
rumusan.
Guru memilih
beberapa
orang pelajar
Murid
menjawab
soalan yang
diberikan
oleh guru.
Murid
bangun dan
menjawab
ABM
LCD
Komputer
KEMAHIRAN
Mencatat
Perisian photoshop
Menu-menu berkaitan teks.
secara rawak
dan
bertanyakan
beberapa
soalan bagi
menguji
kefahaman
mereka.
Guru
membuat
kesimpulan
bahawa murid
telah
memahami
apa yang
sudah diajar.
Guru meminta
pelajar
menghasilkan
poster
menggunakan
elemen teks
yang telah
diajar. Dan
perlu dihantar
pada kelas
akan datang.
soalan yang
ditanya oleh
guru.
Murid
mencatat
arahan yang
diberikan
oleh guru.
Refleksi:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
______________________________________________________________
Rancangan Pengajaran Harian Berpusatkan Koperatif
Produksi Multimedia : Teks
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK
Kelas : 4 Multimedia
Tarikh : 22 Mei 2013
Masa : 8.00 pagi -9.20 pagi ( 1 jam 20 minit)
Bilangan Pelajar : 30 (17 lelaki, 13 perempuan)
Tajuk/Bidang Pelajaran : Pengenalan Kepada Rekabentuk Grafik
Topik : Elemen Rekabentuk
Sub Topik : Prinsip Rekaan
Standard Pembelajaran :
1. Mendengar dan memberi respon terhadap perbualan
2. Mengemukakan soalan yang sesuai dan mudah difahami
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :
1. Membina kemahiran menghuraikan elemen reka bentuk
Hasil Pembelajaran : Mencipta karya grafik mengikut jenis.
Pengetahuan sedia ada :
1. Pengetahuan melalui persekitaran contohnya daripada
keluarga, kawan-kawan dan sekolah.
2. Pelajar-pelajar telah mempelajari teknik menghasilkan
grafik semasa di Tingkatan 1, 2, 3
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, mencirikan, mengenalpasti, menkategorikan,
menilai sikap positif dan negatif.
Alat Bantuan Mengajar:
1. Komputer Sekolah
2. Projektor
3. Printer
4. Board
Bahan Bantuan Mengajar :
1. Powerpoint
2. Bahan bacaan: Majalah, surat khabar
3. Perisian Adobe Photoshop
4. Poster
5. Google Search
Langkah Pengajaran:
Masa /
Langkah
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
(BBM,
Kesepaduan,
Kemahiran
Berfikir, Nilai)
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Permulaan
Set Induksi
( 3 - 5 minit)
Pengenalan
kepada reka
bentuk grafik
(Keseimbangan)
Menunjukkan
contoh video
grafik
Guru memberi
penerangan
terperinci
kepada pelajar
Guru
menunjukkan
contoh video
Pelajar
mendengar dan
mengambil
catatan
Pelajar memberi
respon dengan
cuba menjawab
soalan guru
Teknik : Syarahan
BBM :
1.Bahan bacaan
( majalah, surat
khabar )
2. ‘Board ‘
3.http://
http://www.youtub
e.com/watch?
v=TlG18XOsbeI
Guru bertanyakan
soalan kepada
pelajar jika
pernah melihat
contoh poster,
ciri-ciri poster
dan sumber untuk
menghasilkannya.
berkaitan grafik.
Guru
menerangkan
tentang ciri-ciri
dan
elemen grafik
yang diperlukan
bagi
menghasilkan
poster
Guru
menerangkan
dimana perlu
mendapatkan
sumber-sumber
bagi
menghasilkan
poster
www.youtube.com/
watch?
v=TlG18XOsbeI
Kemahiran
Berfikir :
1. Menjana idea
2. Mencirikan
Kemahiran
Belajar :
1.Mencatat
Nilai :
1. Mengikut
giliran
2. Berani mencuba
Langkah 1
( 10 minit )
Guru memberikan
satu tema iaitu
“Cuti-cuti
Malaysia” sebagai
garis panduan
bagi pelajar
menghasilkan
poster
Guru
membahagikan
pelajar kepada
Guru
menyatakan
tema yang perlu
dihasilkan
adalah tema
“Cuti-cuti
Malaysia” dan
poster yang
ingin dihasilkan
mestilah
mengikut
kreativiti setiap
Pelajar bergerak
ke kumpulan
masing-masing
Kemahiran
Berfikir :
1. Menjana idea
Nilai :
1. Mengikut
arahan
2. Bekerjasama
beberapa
kumpulan kecil
mengikut senarai
nama yang
dibaca.
Setiap kumpulan
terdiri daripada 5
orang pelajar
kumpulan
Guru menyuruh
pelajar masuk di
dalam kumpulan
masing-masing
yang telah
ditetapkan
Langkah 2
(15 minit)
Setiap kumpulan
perlu menyunting
bahan yang
diperolehi dari
internet
menggunakan
perisian Adobe
Photoshop
Guru
memberikan
sekeping
“board”,
surat khabar,
koleksi majalah
dan gambar
kepada setiap
kumpulan
Guru
memberitahu
pelajar juga
boleh mencari
gambar
berdasarkan
tema dari
sumber lain
( internet )
Salah seorang
wakil dari
kumpulan pergi
mengambil
bahan yang telah
disediakan oleh
guru
Pelajar mencari
gambar
menggunakan
media elektronik
( internet )
berdasarkan
tema yang telah
ditetapkan
Bahan dari
internet perisian
Adobe
Photoshop
BBM :
1. Bahan bacaan
( majalah, surat
khabar )
2. “Board”
Kemahiran
Berfikir :
1. Menjana idea
2. Mengkategori
Kemahiran
Belajar :
1. Mengumpul
maklumat
Nilai :
1. Bekerjasama
2.
Bertanggungjawab
Langkah 3
(15 minit)
Menyunting dan
mereka letak
Guru
membimbing
pelajar mencari
Pelajar memilih
gambar
gambar yang
BBM :
1. Komputer
2. Gambar
gambar gambar
yang sesuai
mengikut tema
poster yang
ingin dihasilkan
Guru menyuruh
pelajar
menyunting
gambar
mengikut
kreativiti
menggunakan
perisian
“Adobe
Photoshop”
Guru menyuruh
pelajar
menyimpan
gambar di dalam
satu fail dan
mencetak
gambar yang
telah siap
disunting
sesuai dari
internet
mengikut tema
Pelajar
menyunting
gambar yang
dipilih
menggunakan
perisian
“Adobe
Photoshop”
mengikut
kreativiti
masing-masing
Pelajar
menyimpan
gambar yang
disunting di
dalam satu fail
Kemahiran
Berfikir :
1. Mengkategori
Kemahiran
Belajar :
1. Mengumpul
maklumat
2. Memproses
maklumat
Langkah 4
(15 minit)
Menyunting,
menyusun atur
bahan.
Guru memberi
arahan supaya
pelajar
menyunting,
menyusun atur
bahan dan
gambar
Pelajar
menyunting
gambar
menggunakan
perisian
Pelajar
BBM :
Komputer
Kemahiran
berfikir :
1. Mengenalpasti
mengikut
kreativiti
kumpulan
masing-masing
Guru membuat
pemantauan dari
semasa ke
semasa
menyusun atur
gambar
Pelajar berusaha
menyiapkan
poster dengan
kreativiti yang
tersendiri
Kemahiran
Belajar :
1. Mengumpul
maklumat
2. Memproses
maklumat
Penutup
( Refleksi )
5 minit
Penutup kognitif
:
1. Membuat
rumusan isi
pelajaran
Penutup sosial :
1. Memberi
pujian dan
motivasi
Guru memilih
hasil poster
yang paling
kreatif dan
terbaik
Pelajar
mendapat
input dengan
berjaya
menghasilkan
poster
Pelajar
bertepuk
tangan dan
mengucapkan
terima kasih
kepada rakan
sekumpulan
atas
kerjasama
yang
diberikan
Refleksi:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
______________________________________________________________