RPH

6
Matapelajaran Sejarah Tahun 5 Tajuk Penjajahan Dan Campur Tangan Kuasa British Masa 9.00 – 10.00 Pagi Standard Kandungan Penjajahan Dan Campur Tangan Kuasa Luar Standard Pembelajaran 7.1.2 7.1.3 K 7.1.5 K 7.1.6 K 7.1.7 Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: i) Menyatakan maksud campur tangan dan penjajahan ii) Menyenaraikan negeri yang tergolong dalam penjajahan dan campur tangan iii) Menerangkan campur tangan british dalam pentadbiran iv) memelihara kedaulatan dan kemakmuran Negara. Aktiviti Elemen Mmerentas Kurikulum KPS : 1. Meneroka bukti Tahap Penguasaan Murid boleh memahami maksud campur tangan dan penjajahan ii) Murid boleh

description

rph

Transcript of RPH

Matapelajaran Sejarah Tahun 5

TajukPenjajahan Dan Campur Tangan Kuasa British

Masa9.00 10.00 Pagi

Standard KandunganPenjajahan Dan Campur Tangan Kuasa Luar

Standard Pembelajaran7.1.27.1.3K 7.1.5K 7.1.6K 7.1.7

Hasil PembelajaranPada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: i) Menyatakan maksud campur tangan dan penjajahanii) Menyenaraikan negeri yang tergolong dalam penjajahan dan campur tangan iii) Menerangkan campur tangan british dalam pentadbiran iv) memelihara kedaulatan dan kemakmuran Negara.

Aktiviti

Elemen Mmerentas Kurikulum KPS : 1. Meneroka bukti

Tahap PenguasaanMurid boleh memahami maksud campur tangan dan penjajahanii) Murid boleh mengetahui negeri yang tergolong dalam penjajahan dan campur tangan iii) Murid dapat menerangkan campur tangan british dalam pentadbiran iv) Murid boleh mengenali pemeliharaan kedaulatan dan kemakmuran Negara.

Bahan Bantu Mengajar

AktivitiPedagogi /EMKCATATAN

Set induksi(5 minit) Guru mengemukakan soalan kpd murid tentang kuasa2 luar yang datang ke tanah melayu.-Namakan kuasa-kuasa luar yang datang ke tanah melayu.- Mengapakah kuasa2 luar bersaing untuk menguasai tanah melayu. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.

MI : LinguistikKemahiran berfikir

LCD,

Langkah 1 Guru memaparkan dua kad imbasan yang mengandungi perkataan campur tangan dan penjajahan. Guru memilih murid secara rawak untuk membaca perkataan tersebut. Guru menemrangkan penguasaan british ke dalam tanah melayu adalah du acara, iaitu campur tangan dan penjajahan. Murid diminta meneliti peta dalam buku teks m/s 40 untuk mendapatkan maklumat tentang campur tangan dan penjajahan. Guru memilih murid secara rawak untuk mendapatkan jawapan. Guru memberi penerangan lanjut terhadap jawapan murid.

Pembelajaran kontekstual

Pembelajaran masteriKps: 1. Meneroka bukti2. Membuat interprestasi3. Membuat penjelasan KB : Menjana idea Nilai Murni : 1. Sanggup berkorban

Kad Imbasan Buku teks

Langkah 2 Guru menerangkan akibat penjajahan dan campur tangan. Berdasarkan carta guru menerangkan jenis pentadbiran wujud akibat campur tangan dan penjajahan. Guru menerangkan negeri-negeri yang tergolong dalam jenis pentadbiran tersebut.Pembelajaran MasteriMI : Visual, LinguistikKps: 1. Membuat interpertasi2. Membuat penjelasan3. Meneroka bukti4. Membuat rasionalisasiKB: Menjana IdeaCarta

Langkah 3 Guru meminta murid bergerak ke dalam pasangan Guru mengedarkan lembaran kerja yang berkaitan dengan jenis pentadbiran yang diwujudkan oleh pihak british Contoh lembaran kerja Jenis Pentadbiran

Negeri-negeri

Penjajahan

Campur tangan

Guru memilih murid secara rawak untuk mendapatkan jawapan Guru membuat penjelasan terhadap jawapan murid.

Pembelajaran koperatif

Langkah 4 Guru menerangkan kekayaan hasil bumi iaitu perlombongan bijih timah Murid meminta murid meneliti dialog yang terdapat dlm buku teks m/s 42. Berdasarkn dialog, guru menerangkan tujuan british campur tangan adalah disebabkan menguasai perlombongan bijih timah. Guru mengemukakan soalan kepada murid tentang sebab british ingin menguasai perlombongan bijih timah. Guru menerangkan perlombongan bijih timah di larut, perak sehingga membawa kepada penguasaan perlombongan bijih timah oleh british.

Langkah 5 Guru meminta murid bergerak dalam pasangan Guru mengedarkan lembaran kerja berkaitan dengan perlombongan bijih timah di larut, perak. Murid melengkapkan jawapan yang betul berdasarkan teks yang berkaitan dengan perlombongan bijih timah. Contoh lembaran kerjaBijih timah banyak terdapat di larut, perak. Bagi memajukan perlombongan bijih timah,...seorang pembesar perak telah membawa masuk oranguntuk bekerja di lombong tersebut.

Guru memilih murid secara rawak untuk mendapatkan jawapan. Guru membuat penjelasan terhadap jawapan murid.

Rumusan Guru merumuskan pelajaran dengan mengimbas kembali maksud campur tangan dan penjajahan.