RPHtahun_6

download RPHtahun_6

of 5

Transcript of RPHtahun_6

  • 8/8/2019 RPHtahun_6

    1/5

    Tahun : 6 Merah

    Tajuk : Ilmu Ditimba, Masa Depan Terbina

    Pakej/Modul : Pendidikan Sivik dan Kenegaraan

    Masa : 60 minit

    Objektif:

    Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

    menyenaraikan tujuan mereka bersekolah

    mengamalkan sikap ingin belajar dan berjaya

    mengenang jasa dan pengorbanan guru

    Pedagogi:

    1. Perbincangan

    2. Tinjauan

    3. Kajian Masa Depan

    4. Bercerita

    Bahan Bantu Mengajar:

    Gambar gambar sekolah yang terdapat pada zaman dahulu hingga sekarang.

    Pengetahuan Sedia Ada:

    Murid menghadiri sekolah sejak Tahun 1. Ada murid yang menghadiri sekolah sejak

    prasekolah.

    Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

    Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P & P Catatan

    Set Induksi

    (5 minit)

    Menunjukkan gambar

    gambar sekolah yangterdapat pada zaman

    dahulu dan sekarang

    Guru bersoal jawab

    dengan muridContoh soalan:

    Apakah kegunaan

    sekolah?

    Kenapa kita

    memerlukan

    BBM

    Gambar gambar

    sekolah

    Kecerdasan

    Pelbagai

    Kemahiran berfikir

  • 8/8/2019 RPHtahun_6

    2/5

    sekolah

    Mengapa sekolah

    perlu di jaga

    dentgan baik?

    Guru memberitahu

    tentang kepentingan

    menimba ilmu untuk

    menjadi seorang

    individu yang

    berpendidikan.

    Langkah 1

    (30 minit)

    Guru meminta murid

    membuka buku teks

    halaman 7.

    Murid diminta

    membaca dan

    memahamisenarai semak

    yang bertajuk

    Mengapa saya

    perlu pergi ke

    sekolah?

    Guru meminta

    murid

    melengkapkansenarai semak

    tersebut

    Murid mengira

    skor dan

    membandingkan

    nya dengan

    papan

    keterangan skor. Guru berbincang

    dengan

    muridtentang

    pernyataan yang

    terdapat dalam

    BBM

    Buku teks

    Kecerdasan

    Pelbagai

    Kemahiran

    Belajar

  • 8/8/2019 RPHtahun_6

    3/5

    senarai semak

    Langkah 2

    (20 minit)

    Guru meminta guru

    membuka buku teks

    halaman 8.

    Berdasarkan

    rangsangan

    dalam buku teks,murid diminta

    menyediakan

    jadual

    perancangan

    masa depan

    mereka.

    Guru

    membenarkanmurid berbincang

    dengan rakan

    sekiranya mereka

    tidak pasti

    dengan beberapa

    sifat yang baik

    atau tidak baik

    yang ada padamereka

    Guru

    membincangkan

    tentang cara

    murid

    menunjukkan

    penghargaan

    terhadap guruyang mengajar

    dam membimbing

    mereka di

    sekolah.

    Guru mengajukan

    BBM

    Buku teks

    NilaiKerajinan

    Kerjasama

  • 8/8/2019 RPHtahun_6

    4/5

    soalan kepada

    murid.

    Contoh Soalan

    1. Siapakah

    yang

    bertanggungjaw

    ab mengajar

    kamu di

    sekolah?

    2. Mengapaka

    h mereka

    menegur kamu

    apabila kamu

    melakukan

    sesuatu

    kesalahan?

    3. Bagaiaman

    akah kamu

    membalas jasa

    guru?

    Penutup

    (5 minit)

    Refleksi dan rumusan Guru

    menggalakkna

    murid membantu

    rakan mereka

    yang miskin atau

    mereka yang

    lemah dalam

    akademik

    mahupun

    kokurikulum

    Guru menasihati

    murid agar

    sentiasa

    Nilai

    Menanamkan

    sikap tolong

    menolong dan

    rajin berusaha

    dalam mencapai

    kejayaan.

  • 8/8/2019 RPHtahun_6

    5/5

    bersyukur kerana

    berpeluang

    mendapat

    pendidikan.