Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

download Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

of 11

Transcript of Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

  • 7/22/2019 Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

    1/11

    SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

    1

    ISI KANDUNGAN

    TAJUK MUKA

    SURAT

    HALAMAN PENGAKUAN 2

    PENGHARGAAN 3

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 4

    REFLEKSI 8

  • 7/22/2019 Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

    2/11

    SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

    2

    HALAMAN PENGAKUAN

    Saya akui karya ini adalah hasil kerja saya sendiri kecuali nukilan dan ringkasan yang

    tiap-tiap satunya telah sayajelaskan sumbernya.

    Tandatangan :.

    Nama penulis : Muhamad Zulhilmi Bin Rosli

    Tarikh : 17 September 2013

  • 7/22/2019 Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

    3/11

    SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

    3

    PENGHARGAAN

    Setinggi-tinggi kesyukuran dipanjatkan kehadrat Ilahi kerana dengan

    keizinanNya, tugasan saya dapat disempurnakan dengan jayanya. Dikesempatan ini

    juga saya ingin mengucapkan jutaan terima kasih kepada pensayarah saya, En.

    Mohamad Sukri B. Osman yang banyak memberi tunjuk ajar serta penerangan yang

    berguna sepanjang interaksi WAJ 3107 bersama beliau.

    Segala input berguna yang diperoleh sepanjang interaksi cuba untuk saya

    terjemahkan kedalam tugasan saya yang serba ringkas ini.Dikesempatan ini juga saya

    ingin mengucapkan terima kasih kepada semua rakan-rakan yang terlibat sama ada

    secara lansung atau tidak dalam membantu saya menyiapkan tugasan ini.

    Akhir kata,diharapkan tugasan serba ringkas ini dapat memberi suatu impak

    yang yang maksima kepada saya juga kepada individu yang ingin menggunakan metid

    yang sama dalam menjadikan sesi pengajaran & pembelajaran di sekolah lebih

    menarik.

    Sekian,Terima kasih.

  • 7/22/2019 Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

    4/11

    SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

    4

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

  • 7/22/2019 Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

    5/11

    SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

    5

    BUTIRAN AM

    Mata pelajaran : Pendidikan Islam

    Kelas : 6 Azalea

    Tarikh : 3 Jun 2012

    Masa : 09.00-9.30

    Bilangan Murid : 40 Orang

    Bidang : Adab

    Tajuk :Adab Kecintaan Kepada Negara

    Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid-murid dapat:

    Aras 1:Murid dapat menyatakan adab-adab kecintaan

    terhadap negara

    Aras 2 : Menyenaraikan kebaikan mencintai negara

    Aras 3 : Menjelaskan akibat tidak mencintai negara

    Kemahiran Berfikir : Murid dapat menyatakan adab yang betul dalam mencintai

    negara.

    Penerapan nilai : Mendengar nasihat, bersungguh-sungguh,hormati guru.Penggabung jalin : Kemahiran melihat, mendengar dan menaakul

    Penerapan/rentas : Bahasa Melayu, Pendidikan Seni, Moral.

    Bahan Bantu mengajar : Papan tulis,laptop,LCD,Kertas lukisan.

  • 7/22/2019 Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

    6/11

    SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

    6

    Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti P & P Catatan

    Pendahuluan

    ( 2 minit )

    Doa :

    .,

    - Guru memilih seorang

    murid untuk mengetuai

    bacaan doa dan

    diaminkan oleh murid

    lain.

    -Khusyu' dan

    tawaddu'

    Set Induksi :

    ( 3 minit )

    *screenshot

    - Guru menayangkan

    video induksi bertujuan

    untuk meransang minat

    murid.

    Menggunakan

    strategi inkuiri.

    Langkah 1 :

    ( 7 minit )

    -Menyatakan adab

    kecintaan kepada

    negara:1.menghormati

    undang-undang

    2.mentaati

    pemerintah

    3.mematuhi rukun

    negara.

    - Guru menerangkan

    adab mencintai negara

    kepada murid.- Guru menerangkan

    secara ringkas

    mengapa perlu

    mencintai negara

    Kemahiran

    mendengar

    Langkah 2 :

    ( 8 minit )

    Menyenaraikan

    kebaikan mencintai

    negara :

    -Guru menayangkan

    paparan video yang

    mengandungi unsur-

    unsur keamanan

    sebuah negara.

    Kemahiran Berfikir

    dan

    Menulis

  • 7/22/2019 Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

    7/11

    SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

    7

    1.Negara berada

    dalam keadaan

    selamat.

    2.Negara disanjung

    dimata dunia.

    3.Rakyat dapat hidup

    dengan aman.

    -Murid diminta untuk

    menyenaraikan

    kebaikan yang terdapat

    dalam video tersebut.

    -Guru memanggil murid

    secara rawak untuk

    datang kehadapan dan

    menulis pada papan

    tulis.

    *screenshot

    Langkah 3 :

    (7 minit )

    Menjelaskan akibat

    tidak mencintai

    negara:

    1.Imej negara

    tercemar

    2.Perpaduan kaum

    tergugat3.Keselamatan

    negara tidk terjamin

    -Guru menerangkan

    secara ringkas akibat

    jika tidak mencintai

    negara.

    -Murid diminta untuk

    menterjemahkan akibattidak mencintai negara

    kedalam sebuah

    lukisan.

    Kemahiran berfikir

    ,melakar,melukis.

    *Contoh

    Penutup:

    ( 3 minit )

    - Guru merumuskan

    hasil pembelajaran

    yang dapat dicapai.

    -Guru memberi soalan

    dan latihan

    pengukuhan.

  • 7/22/2019 Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

    8/11

    SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

    8

    REFLEKSI

  • 7/22/2019 Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

    9/11

    SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

    9

    REFLEKSI

    Seni merupakan suatu bidang yang mempunyai skop yang sangat meluas. Hal

    ini kerana, seni dapat dinilai dalam pelbagai aspek. Muzik, karya seni penulisan,

    lukisan, arca,suara, lakonan antara contoh mudah bagi memberi gambaran awal

    kepada orang awam tentang apa itu seni. Menurut Herbert Read dalam karyannya The

    Meaning of Arts, seni adalah penghasilan rupa bentuk yang menimbulkan keceriaan,

    keseronokan dan kesenangan estetik ( Art is Expression ). Kesenangan estetik di sini

    adalah merujuk kepada konsep kesenangan yang terhasil kesan oleh penghayatan

    terhadap keindahan seni visual. Kepuasan, kenikmatan, kesukaan dan kegembiraan

    juga termasuk di dalam kesenangan ini. Kesimpulannya,seni merupakan sesuatu yang

    sangat subjektif untuk digambarkan

    Melalui subjek WAJ 3107, Seni Dalam Pendidikan, banyak perkara baru yang

    saya peroleh. Setelah melalui beberapa interaksi bersama pensyarah berpengalaman,

    saya dapat membuat kesimpulan bahawa Seni dalam pendidikan merupakan suatu

    elemen wajib yang perlu diterapkan sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran

    (P&P) berlansung.

    Secara umumnya, seni dalam pendidikan dapat dipecahkan kepada tiga

    bahagian iaitu yang pertama seni visual, seni pergerakan, dan seni muzik. Ketiga-tiga

    elemen ini mempunyai skop dan konsep yang berbeza. Namun, seorang guru yang

    bijak menggabungkan ketiga-tiga elemen ini dan menerapkannya kedalam proses P&P,

    sudah pasti akan menghasilkan momentum yang luar biasa dalam kalangan murid.

  • 7/22/2019 Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

    10/11

    SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

    10

    Skop seni visual lebih kepada lukisan dan bermain dengan pelbagai variasi

    warna. Di zaman serba moden ini, bilik darjah papan hitam berkapur putih sudah tidak

    relevan untuk diamalkan secara kerap. Ia akan lebih membuatkan dunia murid seolah

    berada dalam dunia serba hitam putih. Oleh yang demikian, guru perlu bijak meransang

    murid dengan warna. Biarkan mereka bermain dengan warna kerana warna merupakan

    suatu eleman yang sangat indah jika kena pada caranya. Oleh kerana pensyarah saya

    merupakan seorang yang berpengalaman dalam seni visual, beliau secara tidak

    lansung telah banyak membuka minda saya tentang bagaimana untuk

    mengintegrasikan seni visual kedalam subjek lain misalnya pendidikan islam yang

    mana jarang diterapkan unsur seni visual.

    Seni pergerakan pula ialah sesi yang melibatkan penggunaan ruang dalam suatu

    aktiviti contohnya lakonan.Manakala seni muzik pula ialah seni yang berkaitan dengan

    bunyi dan irama. Jesteru,seperti yang telah saya nyatakan diatas, seorang guru yang

    bijak pasti mampu untuk menggabungkan ketiga-tiga elemen ini secara lansung

    ataupun tidak. Contohnya, seorang guru meminta muridya melakukan sesi lakonan

    secara berkumpulan. Sebelum sesi lakonan diadakan, guru meminta pelajarnya

    menyediakan prop seperti topeng misalnya yang pastinya melibatkan elemen seni

    visual. Apabila sesi lakonan berlansung, guru memainkan muzik latar bertujuan

    membangkitkan suasana. Manakala pelajar yang berlakon pula secara tidak sedar

    mereka sudah pun bermain dengan elemen seni pergerakan. Jesteru, ketiga-tiga

    elemen ini saling berkait antara satu sama lain.

    Melalui sudut pandang seorang guru pelatih, saya dapat melihat beberapa

    kepentingan seni dalam pendidikan yang mana saya merasakan sudut pandang ini juga

    dipersetujui oleh mereka yang berada dalam bidang yang sama. Pertama, seni dalam

    pendidikan mampu melahirkan seorang guru yang sentiasa berinovasi dan kreatif. Ini

    kerana, tidak semua guru dikurniakan bakat seni atau mudah dikatakan mereka tidak

    kreatif . Tidak kurang juga guru yang malas berfikir. Jesteru, dengan adanya elemen

    seni dalam pendidikan, ia akan membuatkan sesorang guru itu sentiasa berfikir

    bagaiman untuk menjadikan sesi P&P menarik dan mencapai objektif apatah lagi di

  • 7/22/2019 Seni Dalam Pendidikan WAJ3107

    11/11

    SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

    11

    zaman serba moden ini. Murid pada zaman sekarang terdedah dengan pelbagai

    perkara baru menjadikan mereka kadangkala lebih kreatif daripada seorang guru. Oleh

    yang demikian, amat perlu bagi seorang guru untuk maju setapak kehadapan

    berbanding murid.

    Selain itu, seni dalam pendidikan juga dapat membantu guru dalam

    mempelbagaikan lagi teknik,kaedah, serta strategi P&P. Untuk menyatakan bahawa

    kaedah tulis dan pandang atau chalk and talk tidak sesuai adalah tidak berapa tepat.

    Kaedah konvensional ini masih relevan untuk diamalkan. Bahkan Negara-negara maju

    seperti Jepun juga masih mengekalkan kaedah ini. Persoalannya ialah bagaimana

    seorang guru itu mampu untuk mempelbagaikan kaedah dan strategi P&P supaya

    murid tidak cepat bosan dan sebagainya. Seni dalam pendidikan adalah jalan mudah

    yang boleh diambil guru. Manfaatkan sebaik mungkin elemen-elemen yang terdapat

    dalam seni pendidikan. Kesudahannya, ia bukan sahaj dapat menghasilkan atmosfera

    bilik darjah yang harmoni bahkan turut membantu guru dalam mencapai objektif yang

    dikehendaki.

    Tuntasnya, subjek Seni Dalam Pendidikan telah banyak membantu meluaskan

    sudut pandang saya dalam dunia pendidikan. Berharap supaya apa yang diterapkan

    sepanjang interaksi kuliah mahupun diluar interaksi dapat saya aplikasikan di sekolah

    kelak supaya dapat melhirkan pelajar yang luas dimensi pemikiran dan kebolehannya

    sebagaimana yang terkandung dalam Falsafah Pendidikan Negara (FPN)Pendidikan

    di Malaysia adalah satu usaha berterusan ke arah memperkembangkan lagi potensi

    individu secara menyeluruh dan bersepadu .Akhir kata, ucapan terima kasih sekali lagi

    kepada pensyarah WAJ 3107 En. Mohamad Sukri B. Osman atas ilmu yang

    dicurahkan.